Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstała aplikacja "Kwarantanna domowa". Teraz policja sprawdzi przez komórkę, gdzie jesteś na kwarantannie

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Powstała rządowa aplikacja "kwarantanna domowa". Teraz służby odpowiedzialne za zwalczanie epidemii sprawdzą, gdzie jesteś za pomocą twojego telefonu i usługi geolokalizacji. Na pocieszenie użytkownicy aplikacji mają dostać więcej informacji o wirusie i specjalną infolinię.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Powstała rządowa aplikacja "kwarantanna domowa". Teraz służby odpowiedzialne za zwalczanie epidemii sprawdzą, gdzie jesteś za pomocą twojego telefonu i usługi geolokalizacji. Na pocieszenie użytkownicy aplikacji mają dostać więcej informacji o wirusie i specjalną infolinię.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Pixabay.com
Powstała rządowa aplikacja "kwarantanna domowa". Teraz służby odpowiedzialne za zwalczanie epidemii sprawdzą, gdzie jesteś za pomocą twojego telefonu i usługi geolokalizacji. Na pocieszenie użytkownicy aplikacji mają dostać więcej informacji o wirusie i specjalną infolinię.

Rząd stworzył aplikację na telefon, która umożliwia pilnowanie osób będących na kwarantannie bez konieczności wysyłania do nich policji. Jej nazwa to "Kwarantanna domowa".

Osoba, która ściągnie aplikację, dostanie SMS-a, na którego w ciągu 20 minut będzie musiała odpowiedzieć wysyłając swoje zdjęcie typu "selfie". Aplikacja wykorzystując usługę geolokalizacji i system rozpoznawania twarzy, poinformuje odpowiednie służby, czy osoba w kwarantannie znajduje się w swoim domu.

- Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Rządowa aplikacja "Kwarantanna domowa" dostępna jest od piątku (19 marca) w sklepach Google Play i App Store, ale mogą z niej korzystać tylko osoby, których numery telefonu zostały odnotowane w formularzach kierujących na kwarantannę. Jest bezpłatna i - jak na razie - nieobowiązkowa.

Jako zachętę użytkownicy otrzymają łatwiejszy dostęp do informacji o epidemii i specjalną infolinię.

Aplikacja ma ułatwić pracę policji, która ma obowiązek raz dziennie odwiedzać osoby poddane kwarantannie i sprawdzać, czy są w domu. Policjantom nie wolno wchodzić do mieszkań osób będących w kwarantannie. Policjanci dzwonią do obywatela i każą mu np. podejść i pomachać przez okno lub porozmawiać przez domofon z kamerą.

W czwartek wieczorem w całym regionie łódzkim były 2872 osoby poddane kwarantannie. Wraz z falą powrotów z zagranicy ta liczba może się bardzo zwiększyć.

ZAKAŻENIE WIRUSAMI I BAKTERIAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE? >> Sprawdź w naszym sklepie <<

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki