Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie mapa szlakiem łódzkich pisarzy

Wiesław Pierzchała
Nad pierwszą tego rodzaju mapą literacką pracują m.in. (od lewej) Agata Chlebna i Joanna Kantyka
Nad pierwszą tego rodzaju mapą literacką pracują m.in. (od lewej) Agata Chlebna i Joanna Kantyka Jakub Pokora
Miejsca związane z pisarzami, wzbogacone licznymi ciekawostkami i ilustracjami, będziemy mogli podziwiać na "Mapie literackiej województwa łódzkiego", która powstaje w Bibliotece Wojewódzkiej i Miejskiej im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie. Wersja elektroniczna, która trafi do internetu, ma być gotowa jeszcze w tym roku, natomiast nie jest wykluczone, że mapa ukaże się także w formie książkowej, co byłoby wielką gratką dla bibliofilów.

- Mapa powstaje w ramach kampanii "Łódzkie czyta" prowadzonej przez naszą bibliotekę - wyjaśnia Joanna Kantyka, kierownik działu zbiorów regionalnych. - Chodzi nam m.in. o promowanie czytania jako atrakcyjnej i wartościowej formy spędzania czasu.

Mapa powstaje w 5-osobowym zespole, w którym oprócz Joanny Kantyki działają: Agata Chlebna, Anna Stanisławska, Jolanta Dominikowska i Jolanta Zwierzyńska. W ramach mapy literackiej zostaną opisane nie tylko miejsca urodzin, pracy, nauki, pobytu, śmierci i pochówku pisarzy, lecz także pojawią się informacje o nagrodach literackich, festiwalach i konkursach, muzeach i izbach pamięci, pomnikach i tablicach pamiątkowych itp.

- Zamieścimy też informacje - uzupełnia Joanna Kantyka - dotyczące ulic, placów, parków, szkół, bibliotek oraz innych placówek i instytucji nazwanych imieniem pisarza. Opiszemy też imprezy związane z literatami, jak "Imieniny Tuwima" obchodzone w różnych miejscach związanych z autorem "Kwiatów polskich" oraz specjalny pociąg, który w ramach Dni Reymonta kursował na trasie Łódź - Lipce Reymontowskie.

Autorki opiszą też szlaki turystyczne związane z pisarzami. Jeden z nich to szlak Tuwima biegnący przez Luboszewy, Glinnik, Konewkę, Inowłódz i pobliskie Zakościele, w którym w latach 1907 - 1914 Tuwim z rodziną przebywał na wczasach w willi "Regina". Panie z zespołu ostro zabrały się do pracy i... co rusz napotykają na zaskakujące zagadki.

- Staram się wyjaśnić, gdzie i kiedy urodził się łódzki poeta Andrzej Babaryko - mówi Agata Chlebna. - W różnych źródłach pojawiają się różne daty urodzin: 1952 i 1953 oraz różne miejsca urodzin: Moskwa pod Brzezinami i Miłoszów na Śląsku.

- Zastanawiamy się czy na naszej mapie umieścić Małków (gmina Warta) - dodaje Joanna Kantyka. - Był tam pomnik Władysława Reymonta, ale został skradziony i zaniesiony do punktu skupu złomu.

Mapą zostaną objęci nie tylko tak znani pisarze jak Tuwim, Reymont, Maria Konopnicka, Tadeusz Miciński, Mieczysław Jastrun, mistrz pikantnej fraszki Jan Sztaudynger (po II wojnie światowej mieszkał w kamienicy przy ul. Żwirki w Łodzi ), Maria Rodziewiczówna, która podczas II wojny światowej przebywała w obozie niemieckim przy ul. Łąkowej w Łodzi i we dworze Mazarakich w Żerominie pod Tuszynem czy bracia Kazimierz i Marian Brandysowie, lecz także autorzy mniej znani i dziś zapomniani.

Osoby mające ciekawe i unikatowe informacje i ilustracje o literatach związanych z Łodzią i regionem proszone są o kontakt z Joanną Kantyką, tel. 42 663 03 23 w dni powszednie w godz. 13-15.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki