Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstanie Warszawskie było obłędem? Zapytaj autora książki "Obłęd '44"

Łukasz Kaczyński
Teatr Nowy w Łodzi
Jeszcze przed wydaniem tej książki na autora spadły gromy krytyki. Teraz Piotr Zychowicz, autor książki "Obłęd 44", w której krytycznie odnosi się do Powstania Warszawskiego, będzie gościem Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi. Spotkanie odbędzie się w cyklu "Mała Literacka".

Spotkanie odbędzie się we wtorek 22 października o godz. 19. Wtedy zapewne Piotr Zychowicz powie dlaczego sądzi, że Polskie Państwo Podziemne nie zdało egzaminu. Jedną ze składowych odpowiedzi ma być fakt, że swoje koncepcje, zamiast na realiach, kierownictwo podziemia oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach. Nakazując wspierać oddziałom AK wkraczającą do Polski Armię Czerwoną, dopuściło się kolaboracji z wrogiem. Był to obłęd. Apogeum tego obłędu była decyzja o wszczęciu Powstania Warszawskiego. Zryw ten, choć bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia.

Jakich argumentów używa Zychowicz? Powstanie spowodował gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy – wraz z bezcennymi skarbami kultury – i zniszczenie Armii Krajowej, która, jak tłumaczy autor, była jedyną poważną siłą, która mogła się przeciwstawić sowietyzacji Polski. Było to spektakularne, ale bezsensowne samobójstwo. Powstanie Warszawskie okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.

Jeszcze przed publikacją książki Piotr Zychowicz był gościem Telewizji Republika. W studiu spotkał się z Bronisławem Wildsteinem, naczelnym Republiki.

- Żyjemy w momencie wojny ideologicznej. Nam się obrzydza naszą tożsamości. Jest to ta "pedagogika wstydu", którą uprawia cały czas establishment III RP: jesteście nieudani, wasza historia jest nieudana. A mnie się nie wydaje, fakt że potrafiliśmy się przeciwstawić komunizmowi, wynika z tych nieudanych powstań - odpowiadał Zychowiczowi Wildstein. - Rozumiem, że ludziom powinno zostawić się prawo decydowania jak umierają, ale takie nieludzkie czasy nie zostawiają im takich możliwości. Dlatego budzi się we mnie rezerwa do tego typu podejścia. [...] Zawieszam swą ocenę, mówię tylko że jestem "z tamtąd", z tego czasu.

Podczas spotkania w "Małej Literackiej" rozmówcami Piotra Zychowicza będą dr Mikołaj Mirowski (Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi), który spotkanie poprowadzi, i Marcin Celiński (pismo "Liberté!"). Współorganizatorem spotkania jest wydawnictwo Rebis. Wstęp wolny.

Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o II wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej w XX wieku. Jest jednym, wraz z Jerzym Haszczyńskim i Katarzyną Zuchowicz, inicjatorów akcji „przeciwko polskim obozom“ zorganizowanej w 2005 roku przez dziennik „Rzeczpospolita”.

Strona dotycząca publikacji: www.obled44.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki