Pożar na Zgierskiej w Łodzi. 10 osób rannych i ewakuacja mieszkańców [ZDJĘCIA, FILM]

  • Dziennik Łódzki

Jarosław Kosmatka

Dziesięć osób zostało rannych, a kilkadziesiąt trzeba było ewakuować - to efekt pożaru, który wybuchł w kamienicy przy ulicy Zgierskiej 42 w Łodzi.

W poniedziałek (2 stycznia) tuż przed północą strażacy otrzymali wezwanie do pożaru kamienicy przy ulicy Zgierskiej 42. Z ogniem 7 zastępów ratowników walczyło do wczesnych godzin rannych, a w pożarze rannych zostało 10 osób.

Pożar wybuchł w mieszkaniu na pierwszym piętrze w lewej oficynie kamienicy. Ogień niemal natychmiast dostał się w przestrzenie między drewniane stropy budynku, a gęsty dym unosił się i szukał ujścia przez okna na wyższych kondygnacjach.

Na miejsce pożaru wysłano kilkudziesięciu strażaków i kilka zespołów ratownictwa medycznego. Na początku najważniejsza była ewakuacja. Z płonącej kamienicy strażacy wyprowadzili mieszkańców jednej klatki schodowej - kilkadziesiąt osób. Dziesięcioro z nich wymagało hospitalizacji.

Najpoważniej ranny został 50-letni mężczyzna z mieszkania w którym znajdowało się źródło ognia. Mężczyzna doznał poparzeń głowy. Po udzieleniu mu pomocy medycznej został zatrzymany do wyjaśnienia przez policjantów i przewieziony na komisariat.

Do Zakładu Medycyny Pracy przy ul. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus odwieziono sześć osób - kobiety w wieku: 76, 72, 51, 19 i 66 lat a 13-letnią dziewczynkę do szpitala przy ul. Konopnickiej. Dwie kobiety (42- i 18-letnia) po przebadaniu przez zespoły ratownictwa medycznego samowolnie oddaliły się z miejsca zdarzenia.

W trakcie akcji ratunkowej został odcięty gaz w kamienicy. Gdy pracownik pogotowia mieszkaniowego odciął prąd, okazało się, że napięcie dalej jest w kilku lokalach, bo ktoś podpiął instalację nielegalnie omijając główne bezpieczniki. Centrum Zarządzania Kryzysowego wezwało na miejsce również pracownika administracji oraz autobus MPK, w którym ewakuowani mogli w cieple poczekać na zakończenie akcji. Strażnicy miejscy zapewnili gorącą herbatę.

Akcja zakończyła się nad ranem. Kilka rodzin musiało resztę nocy spędzić w przygotowanych przez administrację lokalach zastępczych, gdyż ich mieszkania zostały całkowicie zalane. W mieszkaniach na drugim piętrze strażacy musieli wycinać dziury w podłodze, by dostać się do zarzewia ognia. Tutaj również wykluczony był powrót mieszkańców.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej w mieszkaniu mężczyzny na pierwszym piętrze. Ze wstępnych ustaleń wiadomo, że to prawdopodobnie do jego mieszkania prąd doprowadzony był w sposób nielegalny.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.01.2017, 10:28

Chciałam żeby dali mi maskę, mam przeszkolenie, ale oni mieli w d...., haos i zła organizacja przy gaszeniu

05.01.2017, 01:42

widze ze kaaz jest rozsadnym gosciem ,ktos kto nie był nigdy w pożarze ,n ie wie jak to wyglada, i jak to jest psychicznie i fizycznie ,obciażjace, nie wie jak to poruszac sie i działać w warunkach gdy widocznosc od zadymienia spada do niemal zera , gdy gor,aco parzy ostro w dupę, gdy poruszasz sie po omacku po pomieszczeniach ,których nie znasz , (tm bardziej ,ze kilka z nich ,no nie oszukujmy , było ostro zagraconych , i w takich to warunkach ,strazak ,przeszukuje pomieszczenia czesto nie widzac praktycznie nic i macajac rekoma przed soba,znalezienie i wyniesienie ,badz wyprowadzenie człowieka jest bardzo trudne, nie mowiac o małym zwierzeciu, a nawet gdyby strazak tam wrócił ,to małe szanse by kota szybko odnalazł jeszcze moze zywego? , i wyniosł .sa priorytety , ratowanie zycia przedewszystkim , ale i szanowanie troche i swojego ,nikt nie bedzie sie nadstawiał dla jakiegos zwierzaka ,którego szanse na przezycie byly b małe.

05.01.2017, 01:18

było ich tak duzo ,jeden z nich mógł pójsc ? dziecko . strazacy chodza w rotach,czyli po 2 ,nigdy nie wchodzi sam ratownik . to po pierwsze , po drugie , tak sie składa ,ze brałem udział w tej akcji i wierz mi , ze zrobiono wszystko co mozliwe i ciesz sie ,ze zyjesz , bo gdyby nie straz ,wielu z mieszkanców tej kamienicy ,mogłoby udac sie do krainy szczęsliwosci , wiec nie psiocz . zreszta ,pewnie nie wiesz ,jak ciezko poruszac sie i działac w takiej ,delikatnie mowiac graciarni .nie wiesz o czym mówisz ,wiec ,nie odzywaj sie ,

04.01.2017, 13:10

Gdyby miasto nareszcie wywaliło takie menelstwo z kamienic, gdzie żyją i płacą uczciwi ludzie, ograniczyłoby znacząco takie wydarzenia. Nasi włodarze mają to jednak w d..e. Wiedzę nt. kto nie płaci, kto ma prąd na lewo, bo menel i chla ma wielu urzędników, od administratora, przez MOPS po dzielnicowego, ale co tam, niech pracujący ludzie szarpią się z bydłem, bo urzędasy nie mają ochoty. Kiedy patologia zajmie swoje miejsce?

04.01.2017, 08:24

Co Wy ludzie piszecie ja mam zalobe pochowalem w sierpniu tatę i z szacunku do niego nie mam chęci na zabawy ludzie robią zdjęcia jak puszczają petardy pokaż chodź jedną fotkę na której jestem w tym roku

03.01.2017, 21:31

Powiem tak...brak mi słów. Wasze komentarze co niektórych przerażają mnie. Ale powiem jedno mieszkała tam osoba z mojej rodziny i w tym momencie jest bardzo ciężki stan jest pod respiratorem. Druga sprawa to nie była przyczyna instalacji elektrycznej!!! I jeśli qurwa odpukać w N. drewno coś sie wydarzy to gościu będzie miał grubą sprawę w sondzie . I normalne rodziny które tam mieszkają powinny od dawna juz mieć prawo do innego mieszkania bo ta kamienica od dawna powinna być zburzona. Pozdrawiam i bede ostro walczyć....z naszym cholernym prawem!!!

03.01.2017, 21:08

W takim razie na następny raz proponuję samemu(samej ) wrócić do pożaru i ratować kota. Przykra sprawa, ale co powiedziałabyś żonie strażaka gdyby zawalił Mu się płonący dach na głowę... Jeśli specjalista od gaszenia pożarów i ratownictwa uznał że nie zaryzykuje swojego życia dla kota, uszanuj. Ty żyjesz. Proponuję zapisać się do Straży Pożarnej, wtedy będzie okazja do ratowania psów i kotów narażając siebie. (żeby nie bylo- sam jestem psiarzem, ale wiem ze poświęciłbym życie mojego ukochanego Skundlonego gdybym wiedział ze na drugiej szali jest człowiek)

03.01.2017, 20:40

Kilku sąsiadów miało kanarka, chomika, psa, rybki oraz koty.
Po które z tych zwierząt strażacy mieli wchodzić w pierwszej kolejności??
Ach wybacz, twój kot był najważniejszy!!!

03.01.2017, 18:10

Tak byłam tam i wiem, że mój kot był do uratowania

03.01.2017, 17:45

A o korbelkowym pisał ktoś kto się podszył pod mój nick

03.01.2017, 17:43

Sam mam psa, mam go od 15 lat i jest też członkiem mojej rodziny ale nigdy bym nie zaryzykował życia strażaka czy jakiegoś innego człowieka dla jego ratowania, trzeba mieć jakieś priorytety, życie ludzkie jest najwyższą wartością i tyle. A Wasze życzenia świadczą tylko i wyłącznie o was i wartościach jakimi się kierujecie. Brawo!!! więcej takich życzliwych i dobrze życzących innym ludzi.

03.01.2017, 17:23

Żeby tobie skurw... ktoś umarł, ktoś kogo kochasz, ale ty ludzko kreaturą nie wiesz co to ludzkie uczucia

03.01.2017, 17:19

Żeby tobie skurw....ktoś umarł kogo kochasz, to byś wiedział jak to jest. Ale ty ludzka kreaturą nie wiesz nic o tych uczuciach

03.01.2017, 17:16

Żeby tobie skurw... ktoś umarł, ktoś kogo kochasz, ale ty ludzko kreaturą nie wiesz co to ludzkie uczucia

03.01.2017, 17:10

Wiem co piszę, i mogli ją uratować, było ich tak dużo, że jeden mógł iść. Jak stracisz ukochanego zwierzaka to będziesz wiedział. Albo jesteś bezduszną ludzką kreaturą

03.01.2017, 17:02

A znacie takie powiedzenie: Ciepła rodzinna atmosfera?
Sie integrowali przy petardach.

03.01.2017, 17:00

Nawet kota nie umiesz upilnować, o żonie nie wspomnę.

03.01.2017, 16:52

było go samemu ratować korbelkowy z 13nastki.

03.01.2017, 15:59

Nie twój kot zginął. Tylko nasz. Jeśli tak traktujesz członków rodziny to życzę ci wszystkiego najgorszego.

03.01.2017, 15:13

dostali kasę!!!!

03.01.2017, 13:55

Przede wszystkim ratuje się ludzkie życie !!!! A narażanie życia strażaka dla jakiegoś kota czy psa jest absurdem!! Wyobrażasz sobie że strażak ginie w pożarze bo ratował kota????? Zastanów się co piszesz!!

03.01.2017, 13:04

Na fabrycznym jest dużo wolnego miejsca, mozna zamieszkać z całą rodziną.

03.01.2017, 11:42

kiedys tacy ludzie wzbudzali litosc moja dzis juz nie to spryciarze i potrafia tak zyc latami niestety takich przybywa a ten co uczciwie placi bedzie placil wiecej wlasnie przez takich ,, madrych ,,

03.01.2017, 11:11

Nas wszystkich zaxwszystko zapłacą podatnicy i reszta mieszkańców,, ludziom się wydaje że wszystko jest za darmo otóż właśnie nie

03.01.2017, 10:49

A pochwalasz tych co Cię okradali u Papugi i Przyjaciół nie ponosząc żadnych konsekwencji.
Czy pochwalasz wybrańców Narodu co zamiast stanowić prawo je łamią w imię zasad, że to my musimy rządzić a po nas to już potop ?
Oni zarabiają krocie i kradną, czemu się więc dziwisz komuś kto ma grosze a chce jakoś żyć ?