Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pożar w Czarnobylu. Czy radioaktywna chmura z Czarnobyla dotrze nad Polskę? Promieniowanie nie jest zagrożeniem dla mieszkańców Łodzi 22.04.

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Radioaktywna chmura z pożaru w Czarnobylu nadciągnie w weekend (18-19 kwietnia) nad Polskę? Ostrzeżenia przed takim zjawiskiem otrzymało SMS-ami lub na Facebooku wielu mieszkańców Łodzi. Plotkami zajęło się Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Zapewnia, że zagrożenia nie ma.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Radioaktywna chmura z pożaru w Czarnobylu nadciągnie w weekend (18-19 kwietnia) nad Polskę? Ostrzeżenia przed takim zjawiskiem otrzymało SMS-ami lub na Facebooku wielu mieszkańców Łodzi. Plotkami zajęło się Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Zapewnia, że zagrożenia nie ma.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Головне управління ДСНС України у м.Києві/MilitaryAviation.in.UA/Андрій Ватолін
Radioaktywna chmura z Czarnobyla miała nadciągnąć w weekend (18-19 kwietnia) nad Polskę. Plotkami zajęło się Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Zapewnia, że zagrożenia nie ma, ale strach wśród ludzi jest duży.

Pożar lasów wokół elektrowni w Czarnobylu

Niektórzy łodzianie otrzymali w mediach społecznościowych lub sms-em ostrzeżenia o groźnej chmurze radioaktywnej, która w weekend 18-19 kwietnia może przejść nad Polską i regionem łódzkim. Ostrzeżenia wywołały panikę.

"W Instytucie Badań Jądrowych przekazano pracownikom zalecenia by nie wychodzili na dwór, nie wietrzyli mieszkań, usunęli z balkonów rośliny i kwiaty jeśli to możliwe - w sobotę i niedziele (18 i 19.04). W tych dniach ma przejść przez Polskę ( nie wiadomo jeszcze przez które regiony) chmura radioaktywna z nad Czarnobyla (w związku z trwającymi tam od 04 kwietnia pożarami wokół nieczynnego reaktora atomowego)." - to tylko przykład jednej z takich informacji.

Tymczasem specjaliści zapewniają, że krążące w sieci ostrzeżenia to łańcuszki, które nie mają większego sensu. Komunikat w tej sprawie wydało Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Jak zapewnia nikt z pracowników prywatnymi kanałami nie rozsyłał informacji o zagrożeniu promieniowaniem, a żadnego zagrożenia nie ma.

"W związku z rozpowszechnianymi w ostatnich godzinach nieprawdziwymi informacjami o rzekomym zagrożeniu radiacyjnym wykrytym lub spowodowanym w Świerku, informuję, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych pracuje normalnie, biorąc pod uwagę warunki epidemiologiczne. W instytucie nie występują i nie miały miejsca żadne zdarzenia nietypowe czy problemy techniczne, które mogłoby budzić niepokój. Nasze służby ochrony radiologicznej nie rejestrują też żadnych odczytów wskazujących na anomalie w poziomie promieniowania tła" - napisał w oświadczeniu dr Marek Pawłowski Rzecznik NCBJ.

Przed panikowaniem przestrzega też Jarosław Turała, metorolog amator, autor profilu "Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały" na Facebooku. Zgierzanin przywołuje dostępne w internecie dane o poziomie promieniowania w Europie i podkreśla, że ostrzeżenia są fałszywe.

Awaria reaktora w Czarnobylu

Elektrownia w Czarnobylu mieszcząca się na terenie Ukrainy uległa awarii w 1986 r. W wyniku pożaru reaktora doszło do wycieku radioaktywnych substancji i skażenia dużych terenów. Dziś wyłączona elektrownia jest celem wycieczek, jej historię przypomniał niedawno popularny serial "Czarnobyl" na HBO.

Wycieczki do Czarnobyla. Wielunianin w Czarnobylskiej Strefi...

Obecną panikę wywołały natomiast informacje o pożarze, który w ostatnim tygodniu szalał na wielkich obszarach w okolicy Czarnobyla i dotarł do tzw. Czerwonego Lasu w którym znajdowały się skażenia po wybuchu elektrowni. Jednak pożar został już ugaszony, pomogły w tym ulewne deszcze, które spadły 13 i 14 kwietnia. Pozostałości dogasili strażacy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki