Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożar w opuszczonej, zabytkowej zajezdni tramwajowej przy Dąbrowskiego w Łodzi. Ogień wybuchł w dawnych pomieszczeniach biurowych [ZDJĘCIA]

Jaroslaw Kosmatka
Jaroslaw Kosmatka
Pożar w opuszczonej, zabytkowej zajezdni tramwajowej przy Dąbrowskiego w Łodzi. Ogień wybuchł w dawnych pomieszczeniach biurowych
Pożar w opuszczonej, zabytkowej zajezdni tramwajowej przy Dąbrowskiego w Łodzi. Ogień wybuchł w dawnych pomieszczeniach biurowych Maciej (czytelnik)
Pożar w starej zajezdni wybuchł w nocy z piątku na sobotę (5 maja). Kolejny już raz ogień pojawił się w dawnych pomieszczeniach biurowych zajezdni.

Informację o pożarze w starej, zabytkowej zajezdni tramwajowej przy skrzyżowaniu ulic Dąbrowskiegoi Kilińskiego w Łodzi, strażacy otrzymali w sobotę (5 maja) o godzinie 2.02. Na miejsce wysłano 10 zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Ratownicy w pierwszej kolejności musieli znaleźć sposób na dostanie się do miejsca pożaru, które znajdowało się na terenie budowy.

Ogień w dawnym budynku biurowym zajezdni zauważył pan Maciej, wracający do domu z pracy. Natychmiast powiadomił straż pożarną.
- Jak chciałem skręcać autem w ulicę Krzywą to zobaczyłem lekki dym a później ogień, po czym szybko wezwałem straż pożarną. Nawet nie wiem kiedy się rozprzestrzeniło na cały dach - opowiada pan Maciej.

CZYTAJ TEŻ: Ktoś podpalił budynek zabytkowej zajezdni przy Dąbrowskiego [ZDJĘCIA]

Strażacy, gdy już dostali się do miejsca pożaru, poradzili sobie z ogniem bardzo szybko. Sytuacja została opanowana w kilkanaście minut. Kolejny już raz policja będzie musiała ustalić, co było przyczyną pożaru w zajezdni.

Przypomnijmy. Zajezdnia została zamknięta w styczniu 2011 roku. Ostatni tramwaj wyjechał stąd dokładnie 31 stycznia. W sierpniu 2011 roku główny budynek zajezdni strawił pożar, który - jak się później okazało - został wywołany przez podpalacza. Pożar wówczas był tak duży, że strażacy dogaszali ogień jeszcze dzień po jego wybuchu.

14 września 2012 roku właściciel terenu wyburzył budynki, częściowo zniszczone pożarem w 2012 roku. Stanął za to przed sądem. Wyszło na jaw m.in., że prace rozbiórkowe zabytkowej zajezdni nadzorował zięć oskarżonego. Ostatecznie właściciel starej zajezdni w 2014 roku został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Co prawda oskarżony wniósł apelację, ale

sąd ją oddalił i podtrzymał wyrok sądu rejonowego.

CZYTAJ TEŻ: Proces ws. wyburzenia budynku zabytkowej zajezdni tramwajowej

Kolejne pożary wybuchały na terenie zabytkowej zajezdni kilkukrotnie w lipcu i sierpniu 2013 roku. Każdorazowo przyczyną było podpalenie lub zaprószenie ognia przez nieustalone osoby.

Palił się budynek biurowy zabytkowej zajezdni tramwajowej przy Dąbrowskiego

Pożar w starej zajezdni na Dąbrowskiego [ZDJĘCIA]

W Łodzi po wyburzeniu zajezdni rozgorzała dyskusja na temat prawa właściciela do zburzenia zabytkowego obiektu.
Czytaj także: LIST WŁAŚCICIELA ZAJEZDNI!
Czytaj także: LIST TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZABYTKAMI!
Czytaj także: LIST SPOŁECZNIKA!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki