Pożar w Zgierzu. Po pożarze wysypiska śmieci w Zgierzu...

  Pożar w Zgierzu. Po pożarze wysypiska śmieci w Zgierzu żywność może być skażona. Ministerstwo zapowiadana nowe przepisy składowania odpadów

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Wojskowi pobierają próbki w miejscu pożaru w Zgierzu
  1/56
  przejdź do galerii

  Wojskowi pobierają próbki w miejscu pożaru w Zgierzu

  Seria pożarów na wysypiskach śmieci skłoniła Ministerstwo Środowiska do pracy nad zaostrzeniem przepisów. W tym roku spłonęło już 60 składowisk śmieci. Władze Zgierza, gdzie od piątku trwa gaszenie wysypiska śmieci, zwróciły się do rządu o o utworzenie Agencji Ochrony Środowiska.

  Pożar w Zgierzu nadal nieugaszony


  Płomienie i gryzący dym opanowały składowiska śmieci w Zgierzu, Trzebini i Jeleniej Górze.

  - Zero tolerancji dla mafii śmieciowej - powiedział Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, który przyjechał do Zgierza, aby sprawdzić jak przebiega akcja gaśnicza, która trwa od piątkowego wieczoru. - Do końca roku zmienimy przepisy dotyczące składowania odpadów.
  Zwykle prokuratura umarzała postępowania w sprawie pożarów składowisk, albo były one uznawane za niską szkodliwość. Sprawcy unikają odpowiedzialności. Grupy przestępcze podpalają, a państwo ma posprzątać. Tak być nie może. Będziemy ścigać sprawców takich przestępstw.

  Pożar składowiska śmieci w Zgierzu wybuchł w piątkowy wieczór. W sobotę zapaliło się składowisko opon w Trzebini. W poniedziałek płomienie pojawiły się w firmie recyklingowej w Jeleniej Górze. W ubiegłym tygodniu paliła się sortownia śmieci w warszawskim Wilanowie.
  Czytaj więcej: Wielki pożar w Zgierzu. Płonie wysypisko śmieci na terenie dawnych zakładów Boruta [ZDJĘCIA, FILM]
  Pożar w Zgierzu: Nie stwierdzono skażenia  Nigdzie nie stwierdzono skażenia, ale Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi ostrzegał, że należy ograniczyć wietrzenie mieszkań oraz przebywanie na otwartej przestrzeni. W razie wystąpienia opadów deszczu nie należy zbierać wody opadowej do żadnych celów nawet gospodarczych, gdyż może ona zawierać szkodliwe dla zdrowia substancje. Do Zgierza przyjechali żołnierze z mobilnego zespołu Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Od wczoraj pobierają próbki wody i gruntu pod kątem ewentualnych skażeń.

  - Wyniki będą za kilka dni - powiedział Krzysztof Budyn, zastępca dowódcy Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.

  Mieszkańcy Zgierza i okolic obawiają się jednak, że owoce i warzywa mogą być skażone. Nie wiedzą, czy można je kupować.

  - Na razie owoce i warzywa nie powinny być zatrute, bo były wyhodowane przed pożarem. Pyły jeszcze nie opadły, ale z pierwszym deszczem wejdą do gleby i wtedy może być niebezpiecznie - mówi Dominik Artomski z Łódzkiego Alarmu Smogowego. - Powinny być zlecone dokładne badania, bo nawet nie wiemy, co się spaliło na wysypisku i co może przedostać się do żywności. Wiem, że wojsko bada na miejscu potencjalne skażenia. Poczekajmy na wyniki.

  Dominik Artomski obawia się, że po pożarze mogą w żywności znaleźć się w nadmiarze metale ciężkie i dioksyny, które są przyczyną wielu poważnych chorób. Przypomniał, że trzy lata temu Łódzki Alarm Smogowy badał jajka i okazało się, że było w nich mnóstwo dioksyn. Po pożarze w Zgierzu żywność też może być niebezpieczna dla zdrowia.


  Do wojewody łódzkiego zgłosiły się samorządy Aleksandrowa Łódzkiego, Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska. Wskażą żołnierzom miejsca, które mogą być zagrożone skażeniem.

  Katastrofy ekologiczne są zazwyczaj wywoływane przez właścicieli składowisk. Wolą spalić odpady niż je przetwarzać. Wiceminister Sławomir Mazurek zwrócił uwagę, że zgierskie składowisko nie było dostosowane do przetwarzania odpadów, a z końcem kwietnia skończyło się zezwolenie na przywożenie śmieci.

  Zobacz galerię

  Pożar w Zgierzu: Śmieci z wysypiska miały trafić do Chin  - Do Polski przyjeżdżały ciężarówki ze śmieciami z Belgii, Niemiec, czy Włoch. Odpady były przywożone nielegalnie. Transport odbywał się w taki sposób, że ciężarówki nie były oznakowane. Odpady miały trafić do Chin, ale doszło do zamknięcia tego rynku, więc przestępcy postanowili spalić wysypiska - wyjaśnia proceder masowych pożarów Sławomir Mazurek.

  Wiceminister zapowiedział, że będzie monitoring składowisk. Znikną firmy, których właściciele byli „słupami”. Ma być zaostrzenie kar, bo obecnie sprawcom katastrof ekologicznych grozi od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, a w szczególnych przypadkach do 8 lat pozbawienia wolności. Prace legislacyjne będą prowadzone na przykładzie pożaru w Zgierzu.

  Władze Zgierza zwróciły się do premiera o utworzenie Agencji Ochrony Środowiska na wzór The Environmental Protection Agency (EPA) działającej w USA od 1970 r. Agencja ma egzekwować przepisy, a jej funkcjonariusze mieć środki prawne jak CBA, czyli m.in. uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze.

  Czytaj też: Coś tu śmierdzi, czyli skąd ten pożar wysypiska śmieci w Zgierzu  - Służby ochrony środowiska w obecnym kształcie nie mają wystarczających instrumentów prawnych, aby zdecydowanie i skutecznie przeciwdziałać działaniom szkodliwym dla środowiska, co może sprowadzać zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego - czytamy w apelu władz Zgierza do premiera.

  Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zbiera się dwa razy dziennie w siedzibie Wod-Kan w Zgierzu, w pobliżu płonącego składowiska odpadów. Przed budynkiem zebrała się grupa przedsiębiorców. Byli wściekli. Informacje o pożarze czerpali tylko z mediów, bo władze miasta i województwa nic im nie przekazały.

  - Nie mogliśmy wjechać do własnej firmy. Gdy już nas wpuścili, to musieliśmy polewać wodą dach zakładu, żeby powstający tam osad nie spowodował kolejnego pożaru - denerwowała się Katarzyna Stencel. - Produkcja stoi, nie ma prądu, każdy dzień to straty, a słyszałam, że tak będzie jeszcze przez tydzień.

  - Mam rozlewnię dwutlenku węgla, który muszą schładzać. Jeśli dłużej nie będzie prądu to otworzą się zawory bezpieczeństwa i gaz pójdzie do atmosfery, a ja poniosę wielkie straty - dodaje Joanna Łuczak.

  Przedsiębiorcy pisali pisma do prezydenta Zgierza z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie niebezpiecznego składowiska odpadów. Spodziewali się, że ta bomba ekologiczna wkrótce wybuchnie. Ich prośby nie spotkały się z żadnym odzewem. Prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski obiecał, że do czwartku ma być prąd, a ciepła woda wróciła 28 maja rano. Poseł PiS Marek Matuszewski zapowiedział, że powiadomi Prokuratora Generalnego o pożarze zgierskiego składowiska.

  Pożar w Zgierzu: Jaka przyczyn pożaru wysypiska śmieci?  Na razie nie ustalono. Sprawę bada zgierska prokuratura. Nieoficjalnie mówi się o podpaleniu. Prezes firmy składującej odpady w Zgierzu zapewnił, że jego przedsiębiorstwo nie ma nic wspólnego z podpaleniem i złożył w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

  Na terenie składowiska odpadów ciągle pracują strażacy. Na pogorzelisku pracuje ciężki sprzęt. Na miejscu są 22 jednostki państwowej straży pożarnej i 20 jednostek straży ochotniczej. Szkoły nie zdecydowały się na odwołanie lekcji. Zrezygnowano z zajęć na powietrzu, a sale lekcyjne nie były wietrzone.  Czytaj też: Dr Zbigniew Głuszczak z Uniwersytetu Łódzkiego: Jedyny sposób na pożary to wyrzucać mniej śmieci  Pożar w Zgierzu. Ponad 250 strażaków walczy z ogniem na wysypisku śmieci

  Komentarze (32)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nominacja do Innowacji 2018

  NickCzemNick (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Kraj: Polska
  Za przechowywanie śmieci w chmurze

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co tam robi Matuszewski?

  Monia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ten zgierski kurdupel wszędzie tylko miesza. Kiedy go wreszcie wuwalą z PiSu?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oby mądry polak po szkodzie

  xd E_L_A (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ps. Morawiecki wiecej tych dziadostw sie zakopuje jak to znajdziecie jak wykopiecie gdzie zutylizujecie............

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Praca w oparach śmieci

  Grazyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Pracowałam w tym dniu jako pracownik ochrony na terenie elektrociepłowni całą noc bylam w terenie od dwóch dni leżę na oddziale toksykologiczny a mój pracodawca nie uznaje jako wypadek przy pracy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Program wysypisko+

  Hahahahahahaha! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Ale hatakumba!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zero tolerancji

  zgerzanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

  -" Zero tolerancji dla mafii śmieciowej - powiedział Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, który przyjechał do Zgierza, aby sprawdzić jak przebiega akcja gaśnicza, która...rozwiń całość

  -" Zero tolerancji dla mafii śmieciowej - powiedział Sławomir Mazurek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, który przyjechał do Zgierza, aby sprawdzić jak przebiega akcja gaśnicza, która trwa od piątkowego wieczoru. - Do końca roku zmienimy przepisy dotyczące składowania odpadów."
  ........mam lepszy pomysł.....zero tolerancji dla jełopów którzy dorwali się do władzy!

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak kraje zachodnie UE zakażą importu żywności z Polski będzie to sygnał, że żywność jest skażona.

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  Dużą część spalin i pyłów wyeksportowaliśmy do Niemiec i dalej. Nadal wieje z południowego-wschodu z predkoscią 30km/h. Mija doba i już zanieczyszczenia są nad Berlinem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Truciciele są nietykalni

  antymafia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  To może zainteresuje się ktoś asfaltownia w srodku lasu która dziala na starych maszynach? Dym, smród i pył jest tam na codzień, wiatr zawiewa wszystko na osiedle Radogoszcz i Łagiewniki. Myślcie...rozwiń całość

  To może zainteresuje się ktoś asfaltownia w srodku lasu która dziala na starych maszynach? Dym, smród i pył jest tam na codzień, wiatr zawiewa wszystko na osiedle Radogoszcz i Łagiewniki. Myślcie ze sciemniam?? Idźcie do Zgierza na ul. Uroczą, niezly syf tam znajdziecie, Bangladesz normalnie . Jedziecie z rodzina na spacer i wdychacie chemikalia. Zgierz truje całe województwo, ale to nie wina mieszkańców bo co oni mogą. Wieczorem wychodząc na balkon ja i sasiedzi czujemy od kilku miesięcy smrod palonych opon, co raz częściej lodzianie borykaja się chorobami pluc, przypadek? Wyziewy z kominow leca prosto na Łódź i największe osiedla mieszkaniowe . Kogos to interesuje? Pewnie kolejna bomba ekologiczna i afera. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dawniej była Boruta

  Ciągle truty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Teraz jest w Zgierzu wielu trucicieli, ale to zawdzięczamy naszym lokalnym władzom i naszym posłom. Sprawdzianem troski o mieszkańców była akceptacja budowy spalarni odpadów niebezpiecznych w 2013...rozwiń całość

  Teraz jest w Zgierzu wielu trucicieli, ale to zawdzięczamy naszym lokalnym władzom i naszym posłom. Sprawdzianem troski o mieszkańców była akceptacja budowy spalarni odpadów niebezpiecznych w 2013 roku. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prezdynebt

  Zielony Zgierz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Czy Prezydent Zgierza jest ze Zgierza ? Czy Prezydent mieszka w Zgierzu? Od kiedy głośno się mówiło o nielegalnym wysypisku? Czy władze nie wiedziały o tym? Co władze zrobiły? tyle w tym temacie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawda

  klasyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Na taśmach ośmiorniczkowych powinni zmienić ...i kamieni kupa na ...i ŚMIECIorów kpa


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tak, tak zasrańcu... ale to PiS tutaj wisi

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Nie damy się ogłupić oszustom. Prezydentem Zgierza jest Pisior.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziadostwo

  .ycom (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  prezdynebt- przeciez wladze samo-powiatowe daly pozwolenia na istnienie tych swinstw. teraz Belchatow podchodzi pod Zloczew. Likwiduja 3 wsie. Astma,ataki serca Bo kopalnia odkrywkowa.Popekane mury...rozwiń całość

  prezdynebt- przeciez wladze samo-powiatowe daly pozwolenia na istnienie tych swinstw. teraz Belchatow podchodzi pod Zloczew. Likwiduja 3 wsie. Astma,ataki serca Bo kopalnia odkrywkowa.Popekane mury w Zloczewie,Sieradzu I moze w Wieluniu. Ale odpowiednie wladze Srodowiskowi juz przewidzialy ze nie bedzie zadnych konsekwencje po budowie tej swinskiej kopalni.Wojewodztwo Lodzkie ma nakrotsza przecietna dlugosci zycia w Polsce I najmniej lasow w Polsce.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 1

  dlaczego władze Łodzi milczą, czy ten problem ich nie dotyczy

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo