Nasza Loteria

Pożary traw, płoną też lasy. Powody pożarów pól i lasów są: sucha wiosna i nieodpowiedzialni ludzie 24.04

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Sucha wiosna i brak opadów sprawiły, że często dochodzi do pożarów traw i lasów. Wprawdzie zakaz wchodzenia do lasów z powodu epidemii spowodował wyraźny spadek liczby pożarów, jednak niedawno zostały one odblokowane. Stąd apel strażaków, aby zachować szczególną ostrożność, gdyż ściółka w lasach jest sucha jak wióry. 24.04

Wiosną w województwie łódzkim doszło już do 1079 pożarów traw, które wypaliły tereny o powierzchni ponad 260 hektarów. Ich liczba stopniowo rosła: od 41 pożarów w lutym, do 429 w marcu i już 582 w kwietniu. Najczęściej strażacy interweniowali w powiecie opoczyńskim – 98 razy i radomszczańskim – 94 oraz w Łodzi - 89.

Na szczęście pożarów lasów było znacznie mniej. W tym roku strażacy zanotowali ponad 200 pożarów, z czego 49 w marcu i 153 w kwietniu. Lasy najczęściej paliły się w powiecie radomszczańskim – 37 razy i opoczyńskim – 23. W sumie we wspomnianych pożarach traw i lasów spłonęła roślinność na powierzchni przeszło 350 hektarów.

Strażacy nie ukrywają, że dwutygodniowy okres, w którym z powodu pandemii nie można było wchodzić do lasów, poprawił ich kondycję, bowiem spadła liczba pożarów. O ile od 1 stycznia do 22 kwietnia 2019 roku w Łódzkiem doszło do 235 pożarów lasów, to w tym roku w tym samym okresie zanotowano 208 pożarów.

Największy pożar traw i lasów miał miejsce w niedzielę wielkanocną w miejscowości Zachorzów pod Opocznem. Zaczęło się w południe w rejonie łąk na torfowiskach. Do tej pory nie wiadomo czy to było podpalenie, czy też przypadkowe zaprószenie ognia. Efekt był taki, że płomienie ogarnęły wysoką trawę na torfowiskach i pod wpływem silnego wiatru zaczęły błyskawicznie się rozprzestrzeniać w stronę pobliskiego lasu. Spaliło się około pięciu hektarów lasu i 20 hektarów łąki torfowej. Straty oszacowano na około 10 tys. zł. W akcji gaszenia, która trwała cztery godziny, udział wzięło aż 52 okolicznych strażaków z jednostek zawodowych i ochotniczych.

Trwa pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Kolejny dzień strażacy walczą z żywiołem, który trawi ogromne przestrzenie bezcenne przyrodniczo terenów chronionych.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Strażacy gaszą pożar o...

Jeśli chodzi o pożary traw to u nas nie jest najgorzej, bowiem w woj. małopolskim tego typu pożarów jest w tym roku trzy razy więcej. I na szczęście nie ma u nas takich dramatów, jak na przykład na Słowacji, gdzie kilka lat temu zaczęło się od pożaru traw, a skończyło na pożarze zamku z muzeum sztuki – mówi starszy kapitan Jędrzej Pawlak, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi.

Niestety, pożary traw od lat wielka bolączka strażaków i miłośników przyrody. Chodzi o to, że ich przyczyną najczęściej jest budzące wiele kontrowersji wypalanie. Właściciele łąk, ogrodów i nieużytków są przekonani, że pożary traw dostarczą popiół, który użyźni glebę. Jest to przesąd niewiele mający wspólnego z prawdą. Traci na tym tylko przyroda, bowiem w wyniku pożaru ginie w trawie cały świat zwierzęcy. Ponadto są osoby, które po to wypalają trawy z chwastami i samosiejkami, aby nie musieć ich karczować.

W województwie łódzkim wody brakuje na polach, w rzekach i lasach

Susza 2020. Czy w maju zacznie padać deszcz? Bez deszczu bra...

od 16 lat
Wideo

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki