Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie z latem w Filharmonii Łódzkiej na finał 23. Wędrownego Festiwalu "Kolory Lata"

Wojciech Dłubakowski
Wojciech Dłubakowski
Festiwal "Kolory Lata" zakończył koncert w siedzibie Filharmonii z udziałem Chóru i Orkiestry Symfonicznej FŁ
Festiwal "Kolory Lata" zakończył koncert w siedzibie Filharmonii z udziałem Chóru i Orkiestry Symfonicznej FŁ Marcin Stępień – z archiwum Filharmonii Łódzkiej
Koncert z muzyką filmową zakończył 23. edycję Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Był ostatnią propozycją festiwalu i stanowił pomost między brzmieniami lata a dźwiękami jesieni. W ramach festiwalu w tym roku artyści dali 12 koncertów w woj. łódzkim - w obiektach sakralnych, plenerze i Filharmonii Łódzkiej.

„Kolory Polski” to propozycja Filharmonii Łódzkiej na lato. Artyści podczas tego jedynego w swoim rodzaju tournée po woj. łódzkim dali 12 koncertów. Preludium festiwalu miało miejsce 12 czerwca w Sali Koncertowej przy ul. Narutowicza. Była to jednocześnie uroczystość związana z obchodami stulecia dwóch zespołów - Chóru Męskiego „Lutnia” w Warcie i Chóru Mieszanego Kościoła Chrześcijan Baptystów w Łodzi. Podczas inauguracji „Kolorów Polski” 26 czerwca w Charłupi Małej zagrała Śląska Orkiestra Kameralna i trio jazzowe pod kierunkiem Piotra Pławnera.

Później „Kolory Lata” zawitały do: Bełdowa, Żarnowa, Krośniewic, Łowicza, Przedborza, Rogowa, Gidel, Zgierza i Korczewa.

Ostatnim wydarzeniem imprezy był koncert specjalny zatytułowany „Pożegnanie z latem” w siedzibie Filharmonii z udziałem Chóru i Orkiestry Symfonicznej FŁ.

W programie były m.in. kompozycje Wojciecha Kilara: poemat symfoniczny „Exodus”, wokaliza z filmu „Dziewiąte wrota”, polonez z filmu „Pan Tadeusz”, walce z „Trędowatej” i Ziemi Obiecanej”. Wśród wykonawców usłyszeliśmy Patrycję Krzeszowską-Kubit - sopran i Annę Bernacką - mezzosopran. Dyrygował Grzegorz Wierus.

Wykonano także fragmenty dedykowanej Janowi Pawłowi II „Missa latina” („Mszy łacińskiej”) Zdzisława Szostaka - kompozytora, pedagoga i dyrygenta związanego z Łodzią od 1971 r. Zdzisław Szostak został wtedy zastępcą dyrektora do spraw artystycznych i dyrygentem w Filharmonii Łódzkiej, a wkrótce także wykładowcą w Akademii Muzycznej.

Większość koncertów Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbyła się w obiektach sakralnych, m.in. w malowniczym neogotyckim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Łęczyckiej w Krośniewicach, gdzie w sobotę, 9 lipca, wystąpili wokalista i gitarzysta Joao de Sousa oraz Bastarda Trio w składzie: Paweł Szamburski - klarnet, Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela, Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy. W programie wieczoru znalazły się aranżacje portugalskich pieśni fado m.in. z repertuaru Amálii Rodrigues.

Dzień później impreza zawitała do Łowicza, gdzie w pijarskim kościele, zwanym perłą baroku i zaliczanym do najcenniejszych budowli tej epoki w Polsce, zaprezentowało się The Whoop Group w składzie: Jakub Muras - saksofon sopranowy, Mateusz Dobosz - saksofon altowy, Krzysztof Koszowski - saksofon tenorowy, Szymon Zawodny - saksofon barytonowy. W programie koncertu były utwory Montiego, Mozarta, Vivaldiego, Griega, Lago, Koszowskiego.

W sobotę, 23 lipca, impreza przeniosła się do Gidel w pow. radomszczańskim. W bazylice Matki Bożej z koncertem „Muzykalia gidelskie” wystąpiła łódzka orkiestra barokowa Altberg Ensemble. Gidle zwane są niekiedy „Małą Częstochową”. Kamienna figurka Matki Bożej, słynąca cudami, od wieków przyciąga tam pielgrzymów.

Dla artystów i muzykologów wyjątkowo cenne są muzykalia gidelskie, dające wyobrażenie o repertuarze działającej przez ponad 300 lat klasztornej kapeli dominikanów. Utwory z tego archiwum złożyły się na repertuar koncertu orkiestry Altberg Ensemble.

- Gidle już w XVII wieku należały do największych centrów pielgrzymkowych w regionie, nie jest więc zaskoczeniem ożywione życie muzyczne w ówczesnym klasztorze - mówi Ewa Mrowca, która z Jakubem Kościukiewiczem sprawuje kierownictwo artystyczne zespołu.

- Program opracowaliśmy na podstawie rękopisów, które znajdują się w Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie. Repertuar dobierany był pod kątem składu zespołu. Szczególną uwagę zwracałam na antyfony, które były ważne dla dominikanów, zwłaszcza „Salve Regina”, odgrywającą istotną rolę w liturgii tego zakonu. Opracowanie partytur, którego dokonał dr Maciej Jochymczyk, muzykolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, pozwoliło już na wstępnym etapie przygotowania projektu sprawdzić kompletność głosów.

Tydzień wcześniej Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” gościł w Przedborzu i Rogowie.

Festiwalowy koncert w Przedborzu odbył się w sobotę, 16 lipca, w kościele św. Aleksego przy ul. Kościelnej. Wystąpił poznański sekstet wokalny Affabre Concinui w składzie: Robert Hylla i Leszek Marciniak - kontratenory, Przemysław Czekała - tenor, Piotr Lewandowski - baryton, Piotr Dziurla i Artur Hoffmann - basy. Artyści są wychowankami dwóch znanych poznańskich chórów chłopięco-męskich: Stefana Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego.

W niedzielę, 17 lipca, w Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Rogowie, odbył się koncert „Brzmienie wschodu” nawiązujący do muzyki tatarskiej. Wystąpili: Hanna Turonek - flety, bambusy, hulusi i inne instrumenty aerofoniczne, śpiew; Paweł Betley - flety, gwizdek azjatycki, bęben; Karolina Matuszkiewicz - skrzypce, fidele, śpiew; Marta Maślanka - cymbały; Iwona Rapacz- wiolonczela; Robert Siwak - bęben obręczowy, instrumenty perkusyjne. Muzycy wykorzystują też instrumenty takie, jak… szklanka, butelka po coca-coli, pokrywa z dykty na stół i pęk kluczy.

Pożegnanie lata bywa trudne: coraz krótsze dni, coraz chłodniejsze wieczory i powracająca rutyna dnia codziennego nie nastrajają optymistycznie. Ale można spojrzeć na ten czas inaczej: pożegnanie lata to jednocześnie zapowiedź jesieni, którą co roku wzbogacają koncerty w Filharmonii Łódzkiej.

Koncert 27 sierpnia, który był ostatnią w tym roku propozycją letniego festiwalu „Kolory Polski”, stanowił pomost między brzmieniami lata a dźwiękami jesieni. W programie znalazły się ulubiona przez słuchaczy muzyka filmowa i utwory związane z Łodzią, a obsada zapowiada pełne rozmachu propozycje symfoniczne i oratoryjne nowego sezonu artystycznego.

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” odbył się pod patronatem honorowym marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki