1/9
Jeśli szukasz informacji o tym, która kasza jest...
fot. pixabay.com

Poznaj wyjątkowe właściwości aż 8 rodzajów kasz!

Jeśli szukasz informacji o tym, która kasza jest najzdrowsza, jesteś w odpowiednim miejscu. Odpowiadamy, także na wiele innych pytań! Czy lepsza jest kasza gryczana niepalona, czy palona? Czym jest skwalen zawarty w amarantusie? Co kasza kukurydziana może wspomagać wzrok? Jaką kaszę stosować na zaparcia, a którą wybrać przy schorzeniach przewodu pokarmowego.
Przesuwaj zdjęcia w prawo przez naciśnięcie strzałkę lub przycisku NASTĘPNE.

2/9
Komosa ryżowa to pseudo-zboże pochodzące z Ameryki...
fot. pixabay.com

KOMOSA RYŻOWA – QUINOA

Komosa ryżowa to pseudo-zboże pochodzące z Ameryki Południowej, obecnie coraz popularniejsze w Polsce. Określenie komosy mianem „superfoods” jest bardzo adekwatne.

Żelazo, cynk, wapń i potas to bardzo cenne i niezbędne składniki mineralne dla organizmu, które w ziarnach komosy ryżowej zawarte są w dużych ilościach. Regularnie jedzona komosa pomoże w leczeniu anemii i nadciśnienia tętniczego. Zdecydowanie powinna znaleźć się w menu mężczyzn starających się o dziecko, bowiem cynk w niej zawarty ma istotny wpływ na parametry nasienia.

To prawdziwa skarbnica białka roślinnego zasobnego w lizynę – aminokwas, który z reguły ubogo występuje w produktach zbożowych. 100g komosy dostarcza, aż 16 g białka o korzystnym profilu aminokwasów, a ta sama porcja kaszy jęczmiennej ok 10 g. Dzięki temu, zasługuje na uwzględnienie w diecie wegan i wegetarian!

Naturalnie nie zawiera glutenu, dlatego powinna stanowić element diety osób z celiakią i nietolerancją glutenu. Ma niski indeks glikemiczny, stąd także osoby z cukrzycą mogą skorzystać z jej wyjątkowych wartości odżywczych.

3/9
Kasze jęczmienne dostępne na polskim rynku to: kasza pęczak,...
fot. pixabay.com

KASZA JĘCZMIENNA

Kasze jęczmienne dostępne na polskim rynku to: kasza pęczak, mazurska (perłowa) oraz wiejska (łamana). Jak sądzisz, która z wymienionych kasz jest najbardziej wartościowa? Jeśli odpowiedziałeś: pęczak – masz rację!

Pęczak to najmniej przetworzona kasza jęczmienna – odpowiednia dla osób, które cenią minimalizm i naturalność produktów. Zawiera gluten, dlatego nie jest odpowiednia dla osób z celiakią. Ma natomiast bardzo niski IG wynoszący 25, toteż osoby z cukrzycą powinny spożywać go jak najczęściej. To także dobry wybór dla osób z zaparciami i odchudzających się, bowiem pęczak zasobny jest w błonnik pokarmowy, który zwiększa sytość, usprawnia perystaltykę jelit i reguluje rytm wypróżnień.

W kaszach jęczmiennych występuje wyjątkowa frakcja błonnika pokarmowego – beta-glukan. Ma ona udowodnione właściwości obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Korzyści w postaci obniżenia poziomu cholesterolu ogólnego i „złego” cholesterolu LDL, można odnieść spożywając każdego dnia 3 g beta-glukanów – czyli ok. 70 g kaszy jęczmiennej.

4/9
Amarantus, obok fasoli i kukurydzy, amarantus był ponad 4000...
fot. katrinshine/123RF

AMARANTUS – SZKARŁAT

Amarantus, obok fasoli i kukurydzy, amarantus był ponad 4000 lat temu podstawą diety Majów, Azteków i Inków. W obecnych czasach, naukowcy określają go jako „superfoods”, ponieważ pod względem zawartości cennych składników odżywczych, bije na głowę tradycyjne roślinny zbożowe.

Szczególnie dużo zawiera wapnia – 100 g amarantusa pokrywa blisko 25% zapotrzebowania na ten składnik dla osoby dorosłej! Dostarcza wiele żelaza – cennego składnika dla zdrowia kobiet, bowiem jest ono tracone wraz z krwią menstruacyjną. Jego zawartość w nasionach szkarłatu wynosi 15 mg na 100 g, podczas gdy dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek dla dorosłej kobiety wynosi 18 mg!

Zawartość skwaleniu, to kolejna z największych zalet amarantusa. Najzasobniejszym źródłem skwaleniu jest olej z wątroby rekina, natomiast ze źródeł roślinnych – olej z nasion amarantusa. Skwalen to naturalny składnik ochronnego płaszcza lipidowego znajdującego się na skórze. Posiada działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i chemoprewencyjne. Opóźnia procesy starzenia się komórek, ułatwia usuwanie z organizmu toksyn, wykazuje ochronne działanie na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Piłka ręczna na najwyższym poziomie wraca do Łodzi. Superpuchar Polski w Atlas Arenie

Piłka ręczna na najwyższym poziomie wraca do Łodzi. Superpuchar Polski w Atlas Arenie

Zobacz również

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Zarobki Biało-Czerwonych w Miami Open. Kto liderem na liście płac? GALERIA

Piłka ręczna na najwyższym poziomie wraca do Łodzi. Superpuchar Polski w Atlas Arenie

Piłka ręczna na najwyższym poziomie wraca do Łodzi. Superpuchar Polski w Atlas Arenie