- Nie widzę szans na osiągnięcie porozumienia z obecnymi władzami Łodzi, dlatego podjąłem taką decyzję - podkreśla Marek Żydowicz.
Według organizatora festiwalu, umowa "wygasła z powodu niedotrzymania przez Miasto Łódź warunków w zakresie współpracy miasta z Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage". Niedotrzymanie warunków to, według Żydowicza, zablokowanie głosami radnych PO i SLD programu budowy w Łodzi centrum festiwalowo-kongresowego Camerimage Łódź Center, zaprojektowanego przez amerykańskiego architekta Franka Gehry'ego.
Co na to miasto Łódź? Wczoraj magistrat wydał tylko komunikat, podpisany przez Marzenę Korosteńską z biura prasowego prezydenta miasta, w którym czytamy: "Informuję, iż do Urzędu Miasta Łodzi nie dotarł żaden dokument, unieważniający umowę pomiędzy Fundacją Tumult a Miastem Łódź na organizację Festiwalu Plus Camerimage. Mailowa informacja, przesłana do UMŁ przez pana Marka Żydowicza na temat wygaśnięcia umowy, nie ma mocy prawnej. Fundacja Tumult zobowiązała się do organizacji Festiwalu Plus Camerimage przez 19 lat, pod warunkiem, iż Miasto Łódź w ciągu trzech lat od podpisania umowy rozpocznie budowę Centrum Kongresowo-Festiwalowego. Umowa została podpisana w 2009 roku". Jednocześnie Marzena Korosteńska zaznacza, że jeszcze za wcześniej, aby mówić, iż budowa centrum rozpocznie się w ciągu trzech lat, czyli do 2012 roku.
Komentarza w sprawie decyzji Marka Żydowicza nie zechciał nam wczoraj udzielić marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak.
Umowa, na którą powołuje się Żydowicz, podpisana w ubiegłym roku, gwarantowała, iż festiwal będzie odbywał się w Łodzi przez co najmniej 19 lat, pod warunkiem rozpoczęcia budowy centrum festiwalowo-kongresowego w ciągu trzech lat.
- W umowie jest mowa o rozpoczęciu procesu budowlanego w ciągu dwóch lat i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie po trzech latach. Po decyzji rady nie ma najmniejszych szans, by rozpocząć budowę w terminie - precyzuje Żydowicz.
Szef Camerimage nie chce zdradzać, w którym mieście festiwal miałby się teraz odbywać. Zapewnia jedynie, że ma kilka propozycji. Na dziś najpoważniejszym kandydatem wydaje się być Poznań, z którego wiceprezydentem Sławomirem Hincem rozmawiali już przedstawiciele Fundacji Tumult, organizującej festiwal.
- Już w tym roku możemy zaoferować podobne warunki jak Łódź: chodzi o przestrzeń festiwalową i finansowy wkład miasta w wysokości około 2 mln zł. Poza tym, w przeciwieństwie do Łodzi, chcemy rozwijać ideę Camerimage Center, a nie ją torpedować. Ostateczne decyzje powinny zapaść do końca lutego - mówił Hinc poznańskim dziennikarzom.
Festiwal Camerimage już raz przeżył przenosiny - właśnie do Łodzi, w 2000 r., kiedy to Marek Żydowicz wyprowadził imprezę z Torunia, gdzie się narodziła. W ubiegłym roku odbyła się jego jubileuszowa łódzka, dziesiąta edycja. Na festiwalowej scenie w Teatrze Wielkim marszałek Fisiak i ówczesny prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki wspólnie zapraszali na kolejną, tegoroczną edycję imprezy. Na razie wygląda na to, że Łodzi zostaną... trzy palce, które mają być jej nowym symbolem.
Współpraca: S. Sowa, W. Pierzchała
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?