Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca 2018. Polacy po ukończeniu 55. roku życia przestają pracować. Z własnej woli czy z braku ofert

AIP
Dawid Łukasik / Polska Press
Choć rynek pracy w Polsce ma coraz więcej cech rynku, na którym prawa dyktuje pracownik, to jednak są grupy osób, którym nadal trudno jest znaleźć zajęcie. Taka grupą są m.in. osoby, któe ukończyły 55. rok zycia. Polska w tym względzenie jest na szarym końcu państw europejskich i rozwiniętych w ogóle. Tymczasem ta grupa wiekowa ma w sobie ogromny potencjał, z którego - po uwolnieniu - skorzystać mogliby wszyscy.

Polska nadal zajmuje 30. miejsce spośród 35 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w rankingu PwC „Golden Age Index”, oceniającym poziom wykorzystania potencjału osób w wieku powyżej 55 lat na rynku pracy. Zgodnie z szacunkami ekspertów firmy doradczej PwC, zwiększenie aktywności zawodowej tej grupy do poziomu krajów zajmujących podium zestawienia, przyniosłoby Polsce w długiej perspektywie wzrost PKB nawet o 66 mld dolarów.

Autorzy raportu podkreślają, że wykorzystanie sztucznej inteligencji i automatyzacja pracy, stwarzają nie tylko ryzyka, ale też szanse na powstanie nowych miejsc pracy i jeszcze nie znanych dzisiaj zawodów. Kluczowe jest jednak zachęcanie pracowników do ciągłego zdobywania nowych kompetencji, elastycznego podejścia do swoich zadań i gotowości do przekwalifikowania.

Miejsce Polski w końcówce zestawienia dla całego OECD to efekt kilku czynników, które są brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu. Stopa zatrudnienia osób w wieku 55-64 w Polsce jest jedną z najniższych w badanych krajach i w 2016 r. wyniosła 46,2 proc. (wzrost z 44,4 proc. w 2015 r.), a grupie 65-69 zaledwie 9,9 proc.. W porównaniu z poprzednią edycją nieznacznie zmienił się u nas także średni efektywny wiek wyjścia z rynku pracy, który w 2016 r. był na poziomie 61,2 lata (61 w 2015 r.).

Na podium tej edycji rankingu niezmienne pozostały Islandia, Nowa Zelandia i Izrael.

Analiza ekspertów PwC pokazuje ogromny potencjał ekonomiczny, wynikający z większej aktywizacji zawodowej osób powyżej 55 roku życia. Gdyby krajom OECD udało się zwiększyć stopę zatrudnienia tej grupy do poziomu notowanego w Nowej Zelandii (76,1 proc. w 2016 r.), PKB tych państw w długiej perspektywie wzrosłoby nawet o 3,5 bln dolarów. Dla samej Polski oznaczałoby to wzrost PKB o 66 mld dol.

„Do 2050 roku liczba osób w OECD powyżej 55 roku życia zwiększy się o 50 proc. do poziomu ok. 538 mln. To, że żyjemy dłużej, jest dobrą wiadomością, musimy jednak już teraz zastanowić się nad finansowymi i społecznymi aspektami starzejącego się społeczeństwa. Wspólne wysiłki rządów i pracodawców powinny zmierzać w kierunku wypracowania spójnej i skutecznej strategii, zachęcającej starsze pokolenia do pozostawania na rynku pracy dłużej. Będzie to miało pozytywny wpływ zarówno na wzrost PKB, siłę nabywczą konsumentów, a także wpływy z podatków. Może również przyczynić się do poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia osób starszych poprzez utrzymywanie ich aktywności psychicznej i fizycznej” – mówi Anna Szczeblewska, dyrektor zespołu People & Change w PwC.

Spośród krajów Europy Środkowo-Wschodniej najwyższe miejsce w rankingu Golden Age Index zajmuje Estonia, która uplasowała się na 4. pozycji. Na 12. miejscu znajduje się Łotwa, a na 20. Czechy.

Osoby zaciągające kredyty hipoteczne w złotych czują się bezpiecznie, tymczasem czyha na nich niebezpieczeństwo wcale nie mniejsze niż doświadczyli go frankowicze. Nadciąga kryzys o niewyobrażalnych skutkach? Kliknij w ten tekst a dowiesz się szczegółów!

„Wyniki najnowszego rankingu pokazują, jak wiele krajom w naszym regionie pozostaje do zrobienia w kwestii aktywizacji zawodowej starszych osób. Część odpowiedzialności powinni wziąć na siebie pracodawcy, przygotowując przekonującą ofertę obejmującą zarówno elementy finansowe, jak też te ułatwiające codzienne wykonywanie obowiązków – właściwą organizację biura, elastyczny system pracy, a przede wszystkim odpowiedni plan szkoleń, który pozwoli starszym pracownikom lepiej odnajdować się w cyfrowym świecie. To szczególnie ważne, bo nawet 20 proc. miejsc pracy w OECD, które obecnie zajmują osoby powyżej 55 roku życia, jest zagrożona automatyzacją w ciągu kolejnej dekady” – mówi Tomasz Miłosz, dyrektor ds. kapitału ludzkiego w PwC na Europę Środkowo-Wschodnią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Praca 2018. Polacy po ukończeniu 55. roku życia przestają pracować. Z własnej woli czy z braku ofert - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki