Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w kopalni Bełchatów. Związkowcy chcą, aby zwiększyć zatrudnienie

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
Zwiększenia zatrudnienia o 300 osób chcą związki zawodowe z kopalni Bełchatów. Koncern PGE tego nie przewiduje.

Trzy związki zawodowe z bełchatowskiej kopalni: „Odkrywka”, „Sierpień’80” i Związek Zawodowy „F1” domagają się zwiększenia zatrudnienia. Związkowcy żądają, aby liczba pracowników w 2018 r. wzrosła do 5.160. Według najnowszych danych, w kopalni pracuje obecnie 4.851 osób, co oznaczałoby, że do pracy musiałoby zostać przyjętych ponad 300 osób.

- To jest minimum potrzebne dla bezpiecznej pracy w kopalni - podkreśla Adam Olejnik, przewodniczący MZZ „Odkrywka”.

Związkowcy swoje żądania tłumaczą starzejącą się załogą i brakiem przyjęć młodych osób. Ich zdaniem nowi pracownicy mogliby dużo nauczyć się od górników, z których wielu wkrótce odejdzie na emeryturę. Średnia wieku pracowników kopalni to już ok. 50 lat.

- Do pracy mamy coraz mniej ludzi. W kolejnych miesiącach następne osoby będą odchodziły na emeryturę - mówi Adam Olejnik. - Zdarza się, że w okresie urlopowym pracownicy mają problem z wybieraniem urlopów, bo brakuje ludzi - dodaje.

Władze koncernu PGE GiEK, w skład którego wchodzi kopalnia Bełchatów, nie zamierzają zwiększać zatrudnienia. I zapewniają, że liczbę etatów na 2018 r. ustaliły ze związkami zawodowymi w kopalni.

- Jest to wartość gwarantującą bezpieczną i efektywną realizację zadań kopalni - mówi Sandra Apanasionek, rzeczniczka koncernu PGE GiEK. - W razie wystąpienia uzasadnionych potrzeb kadrowych pracodawca uruchamia i na bieżąco będzie uruchamiał stosowne procedury rekrutacyjne.

Problem w tym, że związki zawodowe, które wystosowały żądania do dyrekcji kopalni, uzgodnień w sprawie liczby etatów nie podpisały.

- Domagamy się zwiększenia liczby etatów. Dlatego nie podpisaliśmy się pod dokumentem o etatyzacji w kopalni - tłumaczy Adam Olejnik.

Liczba pracowników kopalni systematycznie spada za sprawą programu dobrowolnych odejść. W ostatnich trzech latach skorzystało z niego aż 675 górników. Pracownicy za odejście z pracy otrzymywali nawet 26 średnich pensji, co w wielu przypadkach przekraczało 100 tys. zł.

Obecnie średnie zarobki w Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów wahają się od 3,5 do ponad 5 tys. zł na rękę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki