Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca w Łodzi. Niskie bezrobocie w Łodzi i regionie w lutym Dobra sytuacja na rynku pracy

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Luty nie przyniósł dużych zmian na rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego zarówno w kraju jak i w województwie łódzkim nie zmieniła się. Sytuacja jest za to lepsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Luty nie przyniósł dużych zmian na rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego zarówno w kraju jak i w województwie łódzkim nie zmieniła się. Sytuacja jest za to lepsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Joanna Urbaniec
Luty nie przyniósł dużych zmian na rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego zarówno w kraju jak i w województwie łódzkim nie zmieniła się. Sytuacja jest za to lepsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce ten wskaźnik wynosi 6,1 proc., w województwie łódzkim jest neico wyższy - 6,3 proc. To dokłądnie takie same wskazania jak w styczniu tego roku, natomiast znacznie lepsze niż w lutym ubiegłego roku. Wówczas stopa bezrobocia w kraju wyniosła 6,8 proc., natomiast w naszym regionie 6,9 proc.

W naszym województwie najlepiej pod tym względem wypadają powiaty rawski oraz skierniewicki. W obu stopa bezrobocia pod koniec lutego wyniosła 4 proc. Niewiele gorzej w tym zestawieniu wypada powiat wieruszowski ze wskaźnikiem 4,6 proc.

- Sytuacja na rynku pracy ciągle jest dobra - zaznacza Ryszard Pawlewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu pracy w Skierniewicach. - Może natomiast martwić coraz większa liczba osób nieaktywnych zawodowo. Chodzi o osoby w wieku między 18 a 65 lat, czyli w tzw. wieku produkcyjnym. One powinny pracować, natomiast w całym kraju ponad 5,2 mln takich osób, jest biernych zawodowo.

W porównaniu ze styczniem tego roku sytuacja w rawskim i skierniewickim nie zmieniła się, różnicę widać, gdy przeanalizuje się oficjalne dane z lutego 2018 roku. Wówczas w powiecie rawskim stopa bezrobocia osiągnęła poziom 4,3 proc., natomiast w skierniewickim 4,5 proc. W powiecie wiruszowskim odnotowano mniejsza różnicę, w lutym 2018 roku wskaźnik ten wyniósł 4,8 proc.

- Analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych- Monterzy elektronicy- Pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych- Monterzy instalacji budowlanych

W jakich branżach brakuje pracowników? Oferty pracy w Łodzi....

W stolicy województwa zarówno w styczniu jak i lutym tego roku stopa bezrobocia wyniosła 5,6 proc., a w lutym 2018 roku - 6,4 proc. Zmieniła się za to sytuacja Łodzi w porównaniu do innych miast na prawach powiatu w naszym regionie. Przez wiele lat było tak, że Łódź miała wyższą stopę bezrobocia w porównaniu ze Skierniewicami i Piotrkowem. Obecnie w Piotrkowie ten wskaźnik jest taki w Łodzi, zaś w Skierniewicach stopa bezrobocia pod koniec lutego wyniosła 5,8 proc.

Najgorsza sytuacja występuje w powiatach kutnowskim i łaskim, choć w obu w ciągu roku odnotowano znaczące spadki stopy bezrobocia. Przed rokiem powiat kutnowski był jedynym, w którym stopa bezrobocia była dwucyfrowa. W lutym 2018 roku wyniosła 10,3 proc., zaś w lutym tego roku 9,5 proc. W powiecie łaskim ten wskaźnik w ciągu roku spadł z 9,3 do 8 proc.

– Począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia w lutym nie był tak niski – zaznacza minister Elżbieta Rafalska, minister pracy.

Minister Rafalska ma nadzieję, że w kolejnych miesiącach stopa bezrobocia będzie jeszcze niższa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki