Praca w polu bywa niebezpieczna. Nie narażajmy naszych dzieci

Zbyszek Rybczyński
Pamiętajmy, że praca w polu może być niebezpieczna
Pamiętajmy, że praca w polu może być niebezpieczna ts
Do wypadków dzieci podczas żniw dochodzi z powodu braku wyobraźni, pośpiechu, nieuwagi dorosłych A Nie dopuszczajmy dzieci do prac ponad ich możliwości i zapewnijmy im miejsce do zabawy.

"Nie narażajmy naszych dzieci na kalectwo! Zapewnijmy najmłodszym opiekę i bezpieczne miejsce zabawy! Bądźmy mądrzy i przezorni przed szkodą, a nie po szkodzie!" To apel do Was, drodzy Rolnicy. Jego autorem jest wojewódzka komisja do spraw bezpieczeństwa i pracy w rolnictwie przy Okręgowym Inspektorze Pracy w Łodzi. Rozpoczynają się wakacje i warto wziąć te przestrogi głęboko do serca. Brak wyobraźni i odpowiedzialności, ale też pośpiech, nieuwaga i zmęczenie mogą skutkować tragicznymi zdarzeniami.

Pomoc dzieci w żniwach sama w sobie nie jest niczym złym. Naganne jest dopuszczanie ich do prac, które przerastają ich siły i możliwości. Innym zaniedbaniem jest brak odpowiedniego nadzoru, przez co dzieci nagminnie przebywają w strefie bezpośredniego zagrożenia i dotyczy to nie tylko pracujących maszyn rolniczych. W okresie wakacji szczególnego znaczenia nabiera utrzymanie porządku w obejściu, gdzie dzieci spędzają wolny czas. KRUS uczula, aby narzędzia i maszyny znajdowały się w odpowiednich miejscach. Dzieci nie powinny mieć też kontaktu ze zwierzętami i środkami ochrony roślin.

 

 Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniu społecznym rolników, dzieciom do lat 15 nie przysługuje jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku. Z tego względu wypadki młodocianych pracowników nie są zgłaszane do KRUS, a przez to nie ma statystyk obrazujących skalę zjawiska. Ale mamy ogólny obraz poziomu bezpieczeństwa w gospodarstwach w  regionie. W 2014 roku wskaźnik wypadkowości (liczony jako liczba  zdarzeń na tysiąc ubezpieczonych) wyniósł w województwie łódzkim 11,3 i jest mniejszy o 0,6 proc. niż rok wcześniej. Gorszy wskaźnik ma sześć województw, a średnia dla całego kraju to 10,8. Spośród zdarzeń zgłoszonych do placówek KRUS w Łódzkiem 1.757 zostało uznanych za wypadki przy pracy rolniczej. Sześć z nich było śmiertelnych. Z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wypłacono 1.357 jednorazowych odszkodowań. Dla porównania w 2013 r. liczba zgłoszonych wypadków przekraczała 2 tys., a śmierć przy pracy poniosło ośmiu rolników.

Liczba wypadków z roku na rok jest coraz mniejsza, bo  dzięki działaniom prewencyjnym rośnie świadomość rolników co do zagrożeń, a także poprawiają się warunki panujące w gospodarstwach. W celu promocji dobrych praktyk co roku organizowany jest konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Niedawno rozstrzygnięto etap regionalny konkursu. Laureatami w woj. łódzkim zostali: Henryk Sęk - Łaznów, gm. Tomaszów Mazowiecki, Małgorzata i Piotr Traczykowie - Nowe Szwejki, gm. Sadkowice, Agnieszka i Robert Fiks - Turobowice, gm. Sadkowice, Katarzyna i Bogdan Łuczyńscy - Wdowin, gm. Drużbice oraz Wioletta i Mariusz Piekarscy - Kol. Wdowin, gm. Drużbice.

 

 Przykładowe prace, których nie należy powierzać dzieciom do lat 15:

-  Kierowanie ciągnikami rolniczymi i innymi maszynami samobieżnymi.
- Obsługa kombajnów, maszyn żniwnych, kosiarek rolniczych, pras do słomy i siana, kopaczek.
- Sprzęganie i rozprzęganie maszyn, przyczep i wozów z ciągnikami, a także pomaganie przy tym.
- Obsługa młocarni, a zwłaszcza praca na jej górnym pomoście
- Przerzynanie drewna przy użyciu pilarki tarczowej , jak również pomaganie w tych czynnościach
- Wszelkie prace przy użyciu pił łańcuchowych
- Ścinanie drzew, ściąganie, załadunek i rozładunek drewna o średnicy większej niż 15 cm.
- Wszelkie prace z chemicznymi środkami ochrony roślin.
- Prace z użyciem rozpuszczalników organicznych.
- Załadunek i rozładunek zwierząt, prace przy uboju i rozbiorze zwierząt.
- Opróżnianie zbiorników i wywóz gnojówki, gnojowicy i szamba.
- Wykonywanie wykopów ziemnych i praca w wykopach.
- Prace w silosach zamkniętych, zbiornikach i pojemnikach.
- Wszelkie prace na wysokości ponad 3 m. (pomosty, drabiny,dachy)

Źródło: Dziennik łódzki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie