Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca więźniów w Łódzkiem. Pracuje ponad 1,8 tys. osadzonych z regionu.

Redakcja
Ponad 1,8 tys. osadzonych z terenu województwa łódzkiego wykonuje prace na rzecz samorządów, jednostek lub kontrahentów

Budowa 40 hal produkcyjnych (w tym trzech na terenie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi), rozszerzenie możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów oraz ulgi dla przedsiebiorców zatrudniających osadzonych to trzy filary „Rządowego Programu Pracy Więźniów” przygotowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej. W środę, 30 listopada, w tej sprawie odbyła się konferencja prasowa w piotrkowskim areszcie śledczym.

CZYTAJ TEŻ: Nowe hale do pracy dla więźniów w Łódzkiem

Jak mówi por. Jakub Białkowski, rzecznik prasowy dyrektora okręgowego służby więziennej w Łodzi, na terenie województwa łódzkiego wyznaczono trzy lokalizacje, w których mają powstać hale produkcyjne.

- Będzie to Zakład karny nr 1 w Łodzi, zakład karny w Garbalinie oraz w Łowiczu. Pierwszy z nich złożył już wniosek do dyrektora generalnego o uruchomienie środków na budowę hali, czekamy na decyzję, żeby zacząć budowę, która miałaby potrwać maksymalnie 14 miesięcy. W przypadku Łowicza jesteśmy na etapie podpisania umowy przedwstępnej z konkretną firmą, która zobowiąże się do zatrudniania więźniów na min. 5 lat -dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Więźniowie z Łódzkiego pracują i zarabiają

Według jakich kryteriów wybierano lokalizacje, w których powstaną hale? W pierwszej kolejności wyznaczono jednostki, w których zatrudnienie nie jest zbyt duże, choć wyjątkiem jest tu ZK nr 1 w Łodzi. W tym przypadku jednak środki na utrzymanie miejsc pracy i ich zwiększenie i tak są potrzebne. Jak mówi por. Białkowski, jeśli pojawiłyby się możliwości i kontrahent, który chciałby współpracować z kolejnymi zakładami, nie jest wykluczone, że kolejna hala mogłaby powstać przy areszcie śledczym w Piotrkowie.

CZYTAJ TEŻ: Łódzkie: więźniowie w służbie publicznej

Na terenie całego okręgowego inspektoratu służby więziennej w Łodzi pracuje ponad 1,8 tys. osadzonych (40% wszystkich osób). Z tego ok. 1100 wykonuje pracę nieodpłatnie (ok. 60 na rzecz samorządów, ok. 40 na rzecz instytucji charytatywnych). Pozostała grupa ok. 700 osób pracuje za pieniądze dla kontrahentów zewnętrznych i przedsiębiorstw odzieżowych np. w Sieradzu. Na terenie powiatu piotrkowskiego, w trzech ośrodkach - Areszcie Śledczym w Piotrkowie, oddziale zewnętrznym w Goleszach oraz oddziale tymczasowego zakwaterowania w Sulejowie - pracuje ponad 310 osadzonych (51% ogółu więźniów). Z tego ponad 200 osób nieodpłatnie na rzecz jednostki i 16 na rzecz samorządów. Ci „odpłatni” pracują m.in. dla firm Posiadało, Help-Med w Raciborowicach. Głównie wykonują prace fizyczne i remontowe.

Pieniądze na budowę hal i dotacje dla przedsiębiorców pochodzą z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz od samych osadzonych.

CZYTAJ TEŻ: Więźniowie z okręgu łódzkiego kończą kursy zawodowe dzięki pomocy z UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki