Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prace Grzegorza Rosińskiego będą zdeponowane w łódzkim EC1

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Rosiński
Grzegorz Rosiński Andrzej Banas
Podczas odbywającego się w miniony weekend 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi Grzegorz Rosiński poinformował, że własną kolekcję swoich prac zdeponuje w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Do łódzkiej instytucji trafi ponad pięć tysięcy obrazów, ilustracji i komiksów słynnego autora.

Jak poinformowali organizatorzy festiwalu, w skład kolekcji wchodzą oryginalne ilustracje, okładki książek oraz okładki wydań albumowych, a także plansze komiksowe, które prezentują wszystkie etapy tak różnorodnej twórczości Grzegorza Rosińskiego.

Grzegorz Rosiński urodził się w Stalowej Woli, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Pod koniec lat 60. XX wieku skupił się na tworzeniu komiksów, m.in. z serii „Legendarna historia Polski”, „Kapitan Żbik” i „Pilot śmigłowca”. Był także dyrektorem artystycznym popularnego komiksowego magazynu „Relax”. W roku 1976 rozpoczął współpracę z wydawcami belgijskimi, tworząc rysunki do „Thorgala” (scenariusz - Jean van Hamme). W 1982 roku osiedlił się w Belgii, by ostatecznie zamieszkać w Szwajcarii.

Poza Thorgalem, który ostatecznie doczekał się trzech serii pobocznych, Grzegorz Rosiński tworzył rysunki do takich popularnych serii, jak: „Yans” (scen. Andrè-Paul Duchâteau), „Skarga Utraconych Ziem” (scen. Jean Dufaux) oraz albumów „Szninkiel” (scen. Jean Van Hamme), „Zemsta hrabiego Skarbka” (scen. Yves Sente) i „Western” (scen. Jean Van Hamme).

Wielka wystawa obejmująca całą twórczość Grzegorza Rosińskiego przygotowana zostanie na planowane na początek 2023 roku otwarcie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej w EC1 Łódź, z którym rysownik ściśle współpracuje. Twórca jest też silnie związany z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu w Łodzi, od 1996 roku pojawiając się na niemal każdej jego edycji.

- Wystawa po prezentacji w Łodzi pojedzie do innych miast w kraju, a potem za granicę - zapewnia kurator ekspozycji i syn rysownika Piotr Rosiński. - Kilkaset prac pokaże ogromny przegląd twórczości mojego ojca. Nawet pierwsze jego ilustracje, komiksy i kartki pocztowe z końca lat sześćdziesiątych, albo jeszcze z czasów szkolnych. Począwszy od takich pism jak „Korespondent Wszędobylski”, do ostatnich obrazów, czyli takich, które jeszcze nie wyschły.

Komiksy Grzegorza Rosińskiego publikowane są w kilkudziesięciu krajach, w tym - oczywiście - także w Polsce, gdzie od lat jest najpopularniejszym rodzimym twórcą komiksowym. W 2007 roku na wniosek łódzkiego Stowarzyszenia Twórców „Contur” na 18. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi artysta został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2010 roku odebrał belgijski Order Leopolda II. Jest też laureatem Grand Prix Saint-Michel i Grand Prix Albert Uderzo na komiksowych festiwalach za całokształt twórczości, otrzymał poza tym Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany za „wybitne osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki