Pracodawcy z województwa łódzkiego planują podwyżki. Jaki będzie rynek pracy w 2022 roku? Kto jest najbardziej poszukiwany przez pracodawcę?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Firmy poszukują ludzi do pracy, a na dodatek większość z nich przyznaje podwyżki, choć przeważnie niewielkie - takie wnioski płyną z Raportu płacowego 2022, który przygotowała firma Hays Poland, specjalizująca się w analizach rynku pracy. Najwięcej do powiedzenia mają specjaliści.Z badania wynika, że w tym roku zatrudniać będzie aż 95 proc. firm, a właściciele i przedstawiciele 74 proc. z nich oczekują, iż będzie to zadanie pełne wyzwań.Czytaj dalej
Firmy poszukują ludzi do pracy, a na dodatek większość z nich przyznaje podwyżki, choć przeważnie niewielkie - takie wnioski płyną z Raportu płacowego 2022, który przygotowała firma Hays Poland, specjalizująca się w analizach rynku pracy. Najwięcej do powiedzenia mają specjaliści.Z badania wynika, że w tym roku zatrudniać będzie aż 95 proc. firm, a właściciele i przedstawiciele 74 proc. z nich oczekują, iż będzie to zadanie pełne wyzwań.Czytaj dalej Pixabay
Udostępnij:
Firmy poszukują ludzi do pracy, a na dodatek większość z nich przyznaje podwyżki, choć przeważnie niewielkie - takie wnioski płyną z Raportu płacowego 2022, który przygotowała firma Hays Poland, specjalizująca się w analizach rynku pracy. Najwięcej do powiedzenia mają specjaliści.

Z badania wynika, że w tym roku zatrudniać będzie aż 95 proc. firm, a właściciele i przedstawiciele 74 proc. z nich oczekują, iż będzie to zadanie pełne wyzwań. Firmy na szeroką skalę będą rekrutować ekspertów w dziedzinie IT i nowych technologii, e-commerce, sprzedaży, digital marketingu, finansów i księgowości oraz inżynierii. Pracodawcy będą również poszukiwać skutecznych menedżerów o wysoko rozwiniętych kompetencjach miękkich, którzy odpowiednio zarządzą zespołami.

Mało pracowników, wyższe pensje?

Kłopoty pracodawców ze znalezieniem chętnych, to szansa dla obecnych i potencjalnych pracowników na wyższe zarobki.

- Chociaż wzrost wynagrodzeń na rok 2021 planowało 57 proc. pracodawców, to finalnie podwyżki przyznało 71 proc. organizacji - podkreślają specjaliści firmy Hays. - W tym roku wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców. Podwyżki do 2,5 proc. przewiduje 12 proc. firm, od 2,5 do 5 proc. najwięcej, bo 36 proc. firm, a wzrosty powyżej 5 proc. – 27 proc. firm.

Jaka sytuacja w województwie łódzkim?

Nie znaczy to, że wszędzie jest aż tak dobrze: obniżki płac przewiduje 3 proc. pracodawców. Sytuacja na rynku pracy w kraju jest silnie zróżnicowana regionalnie. Województwo łódzkie w tym zestawieniu zostało zakwalifikowane do obszaru centralnej Polski.

- Rok 2021 można podsumować jako czas odrabiania strat po pandemii i powrotu do szybkiego tempa rozwoju - zaznacza Agnieszka Pietrasik z Hays Poland. - Poziom wynagrodzeń wzrósł w stosunku do poprzedniego roku, szczególnie na stanowiskach
specjalistycznych i menedżerskich. W przypadku najbardziej poszukiwanych kompetencji i obszarów stanowiskowych, jak IT, finanse i księgowość, zakupy i logistyka oraz sprzedaż, w nadchodzącym roku spodziewamy się dalszego wzrostu płac. Będzie to związane zarówno z dynamiką rynku pracy, jak również zmianami legislacyjnymi i oczekiwanym poziomem inflacji.

Brakuje kasjerów i sprzedawców

Chociaż eksperci wskazują na problem pracodawców ze znalezieniem specjalistów różnych dziedzin, to trudno jest zatrudnić osoby także na stanowiskach, które mnie wymagają specjalistycznych umiejętności czy legitymowania się wyższym wykształceniem. W Łodzi i województwie łódzkim dramatycznie brakuje pracowników handlu: sprzedawców, kasjerów oraz kierowników sklepów i punktów usługowych. Jak tłumaczą pracodawcy, na ogłoszenia odpowiada sporo osób, które następnie albo nie pojawiają się w pracy albo się do niej spóźniają lub nadużywają zwolnień lekarskich. Problem jest ze znalezieniem odpowiedzialnych osób.

Nowy rok, nowa praca?

Z badania firmy Hays wynika także, że wielu pracowników jest gotowych do zmiany pracy. Ten odsetek wynosi obecnie 43 proc. na dodatek część pracowników, która w pierwszym roku pandemii - z obawy przed wirusem - bała się podejmować takie decyzje i brać udział w rekrutacjach, teraz jest skłonna do takiego ryzyka. Pracodawcy będą musieli się postarać ich zatrzymać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Największe podwyżki mają Mejza, Obajtek, kurdupel, Moradziecki...
G
Gość
Elektorat p. o. nie musi pracować. Elektorat. p o. nie śpi.

Elektorat p. o. kradnie.
G
Gość
Elektorat PiS ma w dudzie pracę. Oni się domagają większych zasiłków.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie