Pracownia PET w szpitalu Kopernika. Łódzka onkologia gra w...

  Pracownia PET w szpitalu Kopernika. Łódzka onkologia gra w pierwszej lidze [ZDJĘCIA]

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Pracownia PET w szpitalu Kopernika. Łódzka onkologia gra w pierwszej lidze [ZDJĘCIA]
  1/25
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  W Regionalnym Ośrodku Onkologicznym zakończono w poniedziałek długo wyczekiwaną inwestycję - gotowa jest pracownia do wczesnej diagnostyki nowotworów PET. To jedenasta pracownia PET w Polsce, szósta w pełni wyposażona. Chodzi o urządzenie do produkcji radiofarmaceutyków - cyklotron.
  Serce pracowni znajduje się w specjalnym bunkrze, którego ściany mają dwa metry grubości. Pracownie, które nie posiadają cyklotronu, muszą sprowadzać radiofarmaceutyki z innych miast lub z zagranicy, co jest bardzo kosztowne. Łódzka pracownia jest w pełni wyposażona. Wyprodukowane tam radioizotopy są następnie poddawane obróbce w specjalistycznym laboratorium. Przygotowane tam farmaceutyki wstrzykuje się pacjentom drogą dożylną, a następnie obserwuje się ogniska choroby nowotworowej w ciele chorego.

  Dzięki PET można nie tylko dokładnie zlokalizować nowotwór, ale także sprawdzić obecność przerzutów i - jeśli są - ich umiejscowienie.

  Pracownia PET w Regionalnym Ośrodku Onkologicznym w Łodzi ma być rewolucją w diagnozowaniu i leczeniu.

  - Łódzkie ma najgorsze statystyki nowotworowe w Polsce. Chcemy tej tendencji przeciwdziałać. Naszą największą bronią ma być właśnie wczesna diagnostyka i wprowadzenie właściwego leczenia. Te narzędzia da nam diagnostyka PET - mówi Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Kopernika.

  Pracownia PET to kilkanaście gabinetów lekarskich, zabiegowych, pokoi relaksacyjnych, sala z tomografem komputerowym i gamma-kamerą. Badania pacjenta trwa aż cztery godziny. Dlaczego?

  - Pacjent musi się do badania przygotować, dlatego przed podaniem radiofarmaceutyków relaksuje się w specjalnym pokoju. Odpoczywa także po badaniu - mówi Jolanta Łu-niewska-Bury, dyrektor Regionalnego Ośrodka Onkologicznego przy szpitalu im. Kopernika. - Najpierw pacjentowi podaje się specjalnie przygotowany radiofarmaceutyk. Następnie pacjent jest poddany badaniu tomografem komputerowym.

  W pracowni PET pracuje 19 osób, w tym czterech lekarzy.

  - Wszyscy przeszli wcześniej szkolenia w Polsce i za granicą. Planujemy kolejne szkolenia - zapowiada Łuniewska-Bury.

  Badanie PET pozwoli nie tylko na wcześniejszą diagnostykę nowotworową - dzięki niemu można wykryć raka już w bardzo wczesnym stadium - ale także pomoże lekarzom zastosować najbardziej odpowiednią terapię.

  - Badanie pokaże np. gdzie potrzeba większej dawki radioterapii, ponieważ guz jest złośliwszy. To urządzenie pozwoli nam na skuteczniejsze leczenie - mówi prof. Jacek Fijuth, kierownik zakładu teleradioterapii.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gość

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tylko zapomnieli dopisać ze ta pracownia jest dla ich najblizszych i dla ich rodzin bo dostac sie takiemu zwykłemu człowiekowi jest niemożliwe!!!!Acha i jeszcze musisz posiadać gruby portfel w...rozwiń całość

  Tylko zapomnieli dopisać ze ta pracownia jest dla ich najblizszych i dla ich rodzin bo dostac sie takiemu zwykłemu człowiekowi jest niemożliwe!!!!Acha i jeszcze musisz posiadać gruby portfel w razie negocjacji.zwiń

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »