Pracownica zwolniona z Gimnazjum nr 5 w Łodzi wyniosła ze szkoły dane osobowe 540 wychowanków i 43 nauczycieli. Sprawę bada prokuratura

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Siedziba Gimnazjum nr 5 w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 117 Krzysztof Szymczak
Dawni uczniowie Gimnazjum nr 5 w Łodzi dostają pisemne powiadomienia od dyrektora tej szkoły, że jeden z byłych pracowników bezprawnie wyniósł z niej dane osobowe: imiona i nazwiska, daty urodzenia, numery PESEL, imiona rodziców oraz adresy. Sprawę bada łódzka prokuratura.

Gimnazjum nr 5 na sam koniec swojego istnienia (wygaśnie w wakacje na skutek reformy oświaty) sprawiło dziwną niespodziankę wychowankom tej szkoły. Przez ostatnie dni odbierają oni, podpisane przez Krzysztofa Gąsiorka, dyrektora gimnazjum, zawiadomienia „o naruszeniu ochrony danych osobowych”. (Treść tego zawiadomienia w galerii zdjęć do artykułu.)

Dyrektor wyjaśnia, że naruszenie polega „na bezprawnym wyniesieniu Pana/Pani danych osobowych z Gimnazjum przez byłego pracownika”. Krzysztof Gąsiorek wymienia informacje, z którymi mógł się zapoznać ten były pracownik – są to imię i nazwisko ucznia, jego PESEL, imiona rodziców oraz adres.

Dyrektor zawiadamia, że „był to jednorazowy incydent”, szkoła odzyskała wyniesione z niej dane osobowe i taka sytuacja już się więcej nie powtórzy, bo gimnazjum wdrożyło dodatkowe środki bezpieczeństwa. Ponadto sprawa trafiła do „właściwych organów ścigania”.

Gimnazjum musiało wysłać zawiadomienia, bo wymagają tego przepisy o RODO, które od zeszłego roku określają sposoby zabezpieczenia danych osobowych. Ale więcej szczegółów w sprawie wycieku danych w piśmie dyrektora nie ma.
Dlatego kilka roczników wychowanków „piątki”, w tym już po obronie dyplomów na różnych uczelniach, zastanawia się, o co chodzi w całej sprawie.

Gimnazjum nr 5 odmówiło w poniedziałek (10 czerwca) odpowiedzi na nasze pytania związane z wyciekiem danych, powołując się „na konieczność ochrony interesu Placówki”. Szkoła sprecyzowała jedynie, że sprawę bada Prokuratura Rejonowa Łódź-Śródmieście.
Tę informację potwierdził Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

– 3 czerwca dyrektor szkoły złożył zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa – informuje prokurator Krzysztof Kopania.

Prokuratura ze Śródmieścia bada sprawę w oparciu o Ustawę o ochronie danych osobowych. Jeden z jej paragrafów wylicza, że osobie przetwarzającej bez uprawnień da­­ne osobowe – lub w przypadku, gdy nie jest to dopuszczalne – grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat dwóch.

Rzecznik łódzkiej prokuratury precyzuje, że dyrektor w zawiadomieniu wskazał na zatrudnioną w gimnazjum do 2017 r. kobietę, która wchodziła w skład niepedagogicznej części kadry tej szkoły. W lipcu 2018 r. była pracownica zgłosiła się do gimnazjum po swoje rzeczy osobiste. Jednak w kwietniu 2019 r. dyrektor gimnazjum dowiedział się, że kobieta wyniosła również dyskietki z danymi osobowymi.
– Sprawa dotyczy 540 uczniów i 43 nauczycieli – mówi Krzysztof Kopania.

Z zawiadomienia dyrektora wynika również, że szkoła wy­­dała „znaczne środki” na pisma do byłych uczniów i nauczycieli. Podobno była pracownica „piątki” tłumaczyła się chęcią odzyskania prywatnych plików z wyniesionych z gimnazjum dyskietek...

Prokuratura wyjaśnia, czy kobieta weszła w posiadanie danych uczniów i nauczycieli przez pomyłkę – chcąc zabrać tylko rzeczy prywatne – czy kierowały nią inne intencje.

85 tys. dzieci zarejestrowano pierwszego dnia na szczepienia

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-07-03T07:35:32 02:00, Gość:

Wyjątkowo durna baba, prywatne pliki na dyskietkach?Dobrze , że nie na taśmie magnetofonowej. Dane wyciekły i nikt nie ma gwarancji kiedy zostaną wykorzystane.

po co obrażasz człowieka jak nie wiesz jak wyglądała prawda?

G
Gość

Wyjątkowo durna baba, prywatne pliki na dyskietkach?Dobrze , że nie na taśmie magnetofonowej. Dane wyciekły i nikt nie ma gwarancji kiedy zostaną wykorzystane.

G
Gość

Naprawde ktos jeszcze uzyw dyskietek:D?

G
Gość

Ja pierdziele, kobita w zwiazku z zamknieciem szkoly wziela dyskietki, ktore lezaly luzem, bo gdzies tam pewnie zostawiła swojego ukochanego Deluxe Ski Jump albo sweet focie a Ci od razu wysyłają pisma do uczniow ze ich dane wykradziono (mimo ze zapewne go*no ją te dane obchodzily). No ale RODO....

G
Gość

Do mnie nic nie dotarło, żadne pismo ....to raz. Dwa jaką mam gwarancję ,że przez durną babę nie będę miała problemów z lewymi kredytami , pożyczkami itd. itp.? Co mi po zapewnieniu Administratora, gdy przyjdzie co do czego? Oficjalnie gimnazjum przestaje istnieć. A co potem gdy okaże się że ktoś jednak skorzystał z danych zawartych na dyskietkach?

R
Rrzeda

A jak to sprawdzili ?

Dodaj ogłoszenie