Pracownicy łódzkiego pośredniaka odebrali nagrody

Marcin Bereszczyński
Archiwum
Udostępnij:
285 pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Łodzi otrzymało nagrody specjalne w wysokości od 2.046 do 2.558 zł. Bezrobocie w Łodzi jest dużo wyższe niż w innych metropoliach, gorzej jest tylko w Białymstoku. Powiatowy Urząd Pracy w Łodzi dostał 778,1 tys. zł na nagrody specjalne za skuteczną aktywizacją osób bezrobotnych. Po rokowaniach ze związkami zawodowymi ustalono, że dyrekcja nie dostanie ani grosza z tej puli. Nagrody przyznało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej za wyniki w 2014 r.

Pieniądze dla pracowników urzędu pracy mogły być wyższe, gdyby łódzki PUP spełnił dwa z trzech wymogów przewidzianych w  ustawie.

Wymogi to udział doradców klienta w całkowitym zatrudnieniu, wskaźnik efektywności zatrudnieniowej podstawowych form aktywizacji oraz wskaźnik efektywności kosztowej podstawowych form aktywizacji.

Nie udało się ich spełnić, dlatego dyrekcja PUP wystąpiła do ministra o nagrody specjalne za zaangażowaniem pracowników w działania na  rzecz aktywizacji zawodowej, wdrażanie pilotażowych rozwiązań, podejmowanie działań promocyjnych i współpracę z pracodawcami.

- PUP w Łodzi otrzymał 778,1 tys. zł nagrody specjalnej, co pozwalało na rozdysponowanie nagrody w kwocie 664 tys. zł i opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne w kwocie 114,1 tys. zł  - mówi Bartosz Serenda z łódzkiego pośredniaka. - Jest to kwota uznaniowa, określana indywidualnie dla każdego urzędu. Kwota w bieżącym roku jest niższa niż ubiegłoroczna. W roku 2014 było to 722.758 zł do podziału, natomiast w roku 2015 jest 664 tys. zł.

Podział pieniędzy dla pracowników łódzkiego pośredniaka  wzbudził wiele wątpliwości. Potrzebne były negocjacje dyrekcji z załogą.

Gdyby PUP spełnił wymogi ministerstwa i otrzymał większą kwotę na nagrody, to w podziale pieniędzy partycypowaliby przede wszystkim pracownicy pełniący funkcje doradców klienta i zajmujący stanowiska kierownicze.

Podjęto decyzję, iż podział nagrody nie będzie dotyczył dyrekcji PUP w Łodzi

 

- Dyrekcja urzędu pracy podjęła decyzję o przeprowadzeniu rokowań z komisją zakładową NSZZ „Solidarność”. Podjęto decyzję, iż podział nagrody nie będzie dotyczył dyrekcji PUP w Łodzi - napisał wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela w odpowiedzi na interpelację radnego PiS Łukasza Magina. Radny pytał, jak rozdysponowano znaczną sumę pieniędzy z ministerstwa. Negocjacje z załogą urzędu pracy zakończyły się w ostatnich dniach.

- Strony osiągnęły porozumienie dotyczące podziału nagrody specjalnej. Nagrody zostały już wypłacone - mówi Bartosz Serenda. - Pieniędzy nie dostał dyrektor PUP, jego dwóch zastępców oraz główna księgowa.

Według najnowszych danych stopa bezrobocia w Łodzi sięga 9,6 proc. W połowie roku wskaźnik wynosił 10,7 proc. Na koniec 2014 r. było 10,7 proc., zaś z końcem 2013 r. - 12,3 proc.

Bezrobocie w Łodzi  jest dużo wyższe niż w innych polskich metropoliach (dane GUS).

Stopa bezrobocia na koniec 2014 r i po trzecim kwartale 2015 r w procentach:      

                         2014    2015

 • Poznań          2,5    3,2
 • Wrocław        4,3    3,5
 • Warszawa     4,3    3,7
 • Katowice       4,7    3,9
 • Gdańsk          5,7    4,5
 • Kraków          5,2    4,6
 • Gorzów          6,0    4,8
 • Opole             6,0    5,3
 • Bydgoszcz    7,5    5,7
 • Olsztyn          6,9    5,9
 • Zielona G.     7,3     6,7
 • Toruń             8,3     7,1
 • Rzeszów       7,8     7,3
 • Szczecin       9,4     7,4
 • Lublin            8,6     8,0
 • Kielce            9,8     8,4

Łódź            10,7     9,9

**

 • Białystok     11,9   10,9  

W woj. łódzkim stopa bezrobocia na koniec trzeciego kwartału wynosiła 10,3 proc.  Bezrobotni w wyższym  wykształceniem stanowią 12,6 proc. osób bez pracy.

 

 

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
duzy kotek
Klamliwa jest rowniez PANI odpowedz. Od kiedy ow zwiazek dziala na rzecz pracowikow ? Pod koniec 2015 roku sobie przypomnieliscie o co powinniscie walczyc ? Gdzie byliscie w roku 2012 gdzie tak "sprawiedliwie" i "rozsadnie" PUP-y sie laczyly i w taki a nie inny sposo traktowano ludzi a zwlaszcza ludzi z bylego PUP 2 ? Wtedy o ludziach nie mysleliscie ? Pisze pani ze "OZ NSZZ działajaca w imieniu i na rzecz pracowników PUP" , pytam sie ktorych pracownikow ? Ile osob z bylego Kilinskiego i Milionowej nalezy do zwiazkow ? Nie daje to nic do myslenia ? Ow spor nie jest starannie ukrywany, jakis czas temu w Dzienniku Lodzkim byl artykul o tym zbiorze i kazdy w miescie mogl sie spokojnie z nim zapoznac choc byla to wypowiedz tylko jednej ze stron a wiadomo, ze w takich sytuacjach mozna powiedziec wszystko. Ostatnia kwestia... podzial ow nagrod byl bardzo niesprawiedliwy. Byly za rok 2014 ale od kiedy wam to przeszkadza za jaki rok jest podzial pieniedzy ? Brak tu konsekwencji z tego powodu ze nagrody byly rowniez w roku 2012, 2013 i 2014 i malo kogo interesowalo za jaki sa one okres, no ale wtedy rzadzil i krotko za pysk trzymal kto inny prawda ? Skandalem byl podzial tych pieniedzy no ale za wszelka cene ow gigantyczna kase nie mogly dostac osoby ktore przyszly w roku 2015, teoria: nie damy niedoszlym prezydentom, radnym czy komu tam innemu a ze przy okazji nie dostana osoby Bogu ducha winne to juz inna sprawa ! Czekamy wiec na kolejne "zebrania", zobaczymy co wywalczycie coc szczerze watpie w szczerosc waszych intencji bo prawdziwy los pracownikow PUP jest tu na drugim planie...
O
Olek
Pytam za co te nagrody ,mam nadzieję że już ostatnie w ich karierze.Nawet swetru-petru nie POmoże!!!!!!
Ł
ŁodzianinPK
A komu w urzędzie zależy na zlikwidowanii bezrobocia???? Toż jak zniknie bezrobocie to i urząd stanie się niepotrzebny....
T
Tygrysek
Ta cała OZ to same tytany intelektu , wiedzy i pracowitości. Czy w takim dużym urzędzie naprawdę nie ma ludzi, którzy mogliby sensownie reprezentować pracowników? Wstyd i tyle. 
B
Bezrobotny Trzeci Sort
Do puki pracownicy w sektorze państwowym mają związki zawodowe to im nic nie grozi .

Mam jedno pytanie , mianowicie czy ludzie np: dbający o czystość w PUP-e również dostali takowe nagrody ?

Bo Te panie którym tyłeczki tyją od siedzenia to na pewno :) Sztab strzystów biega między pokojami a Flądry tyją :)

,, i nie przejmuj się swą pracą , bo i tak ci gł----o płacą "
m
mały kotek
KŁAMLIWA WYPOWIEDŹ WICEPREZYDENTA T. TRELI : "Dyrekcja urzędu podjęła decyzję o przeprowadzeniu rokowań z komisją zakładową NSZZ Solidarność". !!!!!  SKANDAL!!!!!!! To nie dyrekcja podjęła tą decyzję!!!! Takie było stanowisko  Organizacji Zakładowej  NSZZ Solidarność, reprezentującej pracowników PUP w Łodzi. I tak brzmi jeden z pięciu postulatów w sporze zbiorowym z dyrekcją PUP, który to spór jest starannie skrywany przed mediami i innymi jednostkami. A prawda jest taka, że od 9.11.2015r. OZ NSZZ Solidarność, działajaca w imieniu i na rzecz pracowników PUP jest w SPORZE ZBIOROWYM z dyrekcją PUP. Nie było zgody na przyznanie nagrody za 2014 rok ludziom, którzy podjęli pracę w PUP w 2015 roku,w tym dyrekcja Urzędu.

 
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie