Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi chcą podwyżek. Zagrozili wszczęciem sporu zbiorowego

Marcin Darda
Marcin Darda
Po pracownikach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz załodze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, pracownicy trzeciej miejskiej instytucji chcą podwyżek płac. Chodzi o Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.  CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Po pracownikach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz załodze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, pracownicy trzeciej miejskiej instytucji chcą podwyżek płac. Chodzi o Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>Krzysztof Szymczak
Po pracownikach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz załodze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, pracownicy trzeciej miejskiej instytucji chcą podwyżek płac. Chodzi o Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Do Łukasza Kucharskiego (PO), dyrektora MOSiR, pismo z roszczeniami trafiło wprost z Międzyzakładowej Komisji Wolnego Związku Zawodowego Sierpień'80 bełchatowskiej kopalni, który reprezentuje załogę MOSiR w relacjach płacowych z dyrektorem. W piśmie zgłoszono żądania:

  • porozumienia płacowego na rok 2022 z podwyżką dla każdego pracownika o 700 zł miesięcznie począwszy od 1 sierpnia.
  • zwiększenia dodatku za pracę w niedzielę i święta do 70 proc. stawki godzinowej, również od 1 sierpnia

Sierpień '80 chce, by te żądania Kucharski wypełnił do końca sierpnia, a odmowa zostanie uznana za wszczęcie sporu zbiorowego ze wszelkimi jego konsekwencjami. Roszczenia związane są z "rosnącą inflacją i cenami podstawowych produktów". To już trzecie pismo w tej sprawie od czerwca, prócz dyrektora MOSiR, kopie otrzymała także Rada Miejska i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO).

Dyrektor Kucharski, jak mówi, treścią pisma jest zaskoczony. Dlaczego? Otóż uważa, że kwestię płac załatwił spór zbiorowy z roku 2021, zakończony podpisaniem porozumienia na 2022 r. Pracownicy uzyskali podwyżki płac średnio o 6 proc. w skali miesiąca, bardziej sprzyjający regulamin premiowania oraz korzystniejsze dodatki za pracę w niedziele. Jak dodaje dyrektor Kucharski, spełniono wszystkie żądania pracowników.

Inaczej widzi to MK WZZ Sierpień'80. "Porozumienie kończące spór zbiorowy dotyczyło wyczerpania roszczeń w sprawie porozumienia płacowego za rok 2021, nie ma w nim zapisu, że wyczerpuje roszczenia płacowe na 2022 r. (...) Pracodawca błędnie interpretując porozumienie kończące spór, nie podjął rozmów - czytamy w piśmie.

- Nie jesteśmy instytucją samofinansującą się, a zakładem budżetowym Urzędu Miasta Łodzi - komentuje Łukasz Kucharski. - Na konkretny rok mamy określony budżet, a budżet MOSiR na 2022 r. uwzględnia podwyżki dla pracowników, ale oczywiście przeanalizujemy nowe roszczenia.

W MOSiR, łącznie z pracownikami na umowach krótkotrwałych w sezonie letnim, pracuje ponad 180 osób. To trzecia miejska instytucja, z której wypływają żądania podwyżek płac. Od końca kwietnia strajkuje 70 proc. składu pracowników socjalnych MOPS, a strajk przybiera także formy protestów ulicznych, blokując skrzyżowania czy przystanek tramwajowy Centrum Piotrkowska. Z kolei w MPK podpisano niedawno protokół rozbieżności, w sporze zbiorowym tkwi wszystkie osiem organizacji związkowych, a od decyzji o strajku ostrzegawczym i generalnym związkowców dzieli tylko jedna rozmowa z zarządem MPK. W czerwcu zgodę na strajk w referendum wyraziło blisko 100 proc. załogi przy ponad 60 proc. frekwencji.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki