Pracownicy ZPOW Agros Nova domagają się podwyżek płac

  Pracownicy ZPOW Agros Nova domagają się podwyżek płac

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Związkowcy NSZZ „Solidarność” ze spółki ZPOW Agros Nova w Łowiczu domagają się do pracodawcy podwyżki płac.
  Teresa Kowalska-Suchecka

  Teresa Kowalska-Suchecka ©Rafał Klepczarek

  Maspex Wadowice jest jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej firm w segmencie produktów spożywczych. W połowie 2015 roku grupa nabyła część aktywów firmy Agros Nova, w tym marki: Łowicz (dżemy, syropy, sosy, koncentraty pomidorowe, dania gotowe), Kotlin i Włocławek (keczupy) oraz Krakus (zupy). Wszystkie te artykuły spożywcze produkowane są w łowickim zakładzie ZPOW Agros Nova. Zatrudnia on 550 osób, w tym sezonowo około 40 obywateli Ukrainy.

  - W zależności od posiadanych kompetencji przez pracowników walczymy o podwyżki płacy zasadniczej w wysokości od 100 do 400 zł do ręki – informuje Teresa Kowalska-Suchecka, przewodnicząca zakładowej organizacji związkowej, a zarazem szefowa „Solidarności” w powiecie łowickim.
  - Nowe władze wypowiedziały układ zbiorowy pracy, a pracownicy nie otrzymali podwyżek. Na wszystkie próby nawiązania przez nas dialogu władze spółki odpowiadały milczeniem. W efekcie wynagrodzenie dla wykwalifikowanych pracowników z uprawnieniami jest porównywalne z pensją nowo przyjętych.

  Związkowcy weszli z pracodawcą w spór zbiorowy. Obecnie rozmowy między przedstawicielami załogi a przedstawicielami władz spółki komandytowej weszły w fazę mediacji.

  - Od początku podstawowym argumentem związków zawodowych była wysokość pensji i odejścia pracowników – komentuje Jarosław Samsel, wiceprezes Zarządu ZPOW Agros Nova w Łowiczu. - Natomiast fluktuacja w naszej spółce jest na bardzo niskim poziomie – w tym roku wyniosła 0,4 proc. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia, to od 2015 roku, czyli od momentu wejścia firmy Agros Nova do Grupy Maspex – wynagrodzenia zasadnicze wzrosły o około 27 proc.

  Wiceprezes Samsel dodaje, że dalsze podwyżki są planowane po uruchomieniu nowej hali produkcyjnej, czyli w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pracodawca poinformował o tym związkowców.

  Grupa Masepx Wadowice obecnie prowadzi w Łowiczu inwestycje o łącznej wartości 200 milionów zł. Obejmują one m.in. budowę zakładu produkcyjnego z instalacją nowoczesnych linii technologicznych, powstanie zautomatyzowanego centrum logistycznego oraz rozbudowę zaplecza służącego przetwórstwu owoców i warzyw.

  - Powyższe inwestycje zwiększą konkurencyjność spółki, ale także dzięki nim pracownicy będą mieli zdecydowanie lepsze, niż do tej pory, warunki pracy – mówi Samsel. - To dla nas ważne.

  Teresa Kowalska-Suchecka ma nadzieję, że pracodawca na podwyżki zdecyduje się wcześniej. – Ludzie przychodzili i mówili wprost, że się zwalniają, gdyż za mało zarabiają – dodaje przedstawicielka zakładowej „Solidarności”.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SZCZERZE!

  lokalny menel! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  do roboty nieroby!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chciały chamy kapitalizmu to dostały !

  teraz rozumiem dlaczego gotowe produkty są do d.... kiedyś zupa była jak domowa, dżem prawie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  taki sam smakowo jak robiony w domu. dziś w większości poprzejmowanych zakładów promuje się smakową oszczędność kasa leci a nowonarodzone nieboraki nawet nie wiedzą jak potrawy powinny wyglądać...rozwiń całość

  taki sam smakowo jak robiony w domu. dziś w większości poprzejmowanych zakładów promuje się smakową oszczędność kasa leci a nowonarodzone nieboraki nawet nie wiedzą jak potrawy powinny wyglądać i smakować. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo