MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Praktyczne i proste porady jak skutecznie zabezpieczyć rośliny ozdobne na zimę, żeby cieszyć nimi oczy wiosną, latem i jesienią

Jacek Pająk
Temperatury są coraz niższe, a w nocy i nad ranem coraz częściej są przymrozki. To zatem ostatni moment na zabezpieczenie przed mrozem kwiatów i innych roślin ozdobnych, które cieszyły oczy w naszych przydomowych ogródkach, na działkach oraz na polach.

Temperatury są coraz niższe, a w nocy i nad ranem coraz częściej są przymrozki. To zatem ostatni moment na zabezpieczenie przed mrozem kwiatów i innych roślin ozdobnych, które cieszyły oczy w naszych przydomowych ogródkach, na działkach oraz na polach.

I chodzi tu zarówno o rośliny w doniczkach, skrzynkach i innych pojemnikach, ale też te posadzone wprost do gruntu.

Jednym z najpewniejszych sposobów, żeby przetrwały zimę jest przeniesienie ich do pomieszczeń, w których panuje odpowiednia temperatura, wilgotność i jest w nich odpowiednio jasno. To o tyle istotne, że są gatunki, które jeszcze kwitną.

Inną metodą jest otulenie donic, czy skrzynek i pozostawienie takich roślin na zewnątrz. Chodzi głównie o ochronę systemu korzeniowego przed przemarznięciem. Dotyczy to jednak oczywiście tylko gatunków odpornych na kilkustopniowe mrozy.

Jakie powinno być zatem pomieszczenie do przechowywania kwiatów i innych roślin ogrodowych?

Po pierwsze, aby stworzyć im bezpieczne warunki temperatura w takim pomieszczeniu powinna oscylować między 5 a 10 stopniami Celsjusza powyżej zera.

Oczywiście trudno utrzymać taki zakres temperatur w ogrzewanych pomieszczeniach mieszkalnych, ale już weranda, piwnica, garaż, czy nawet klatka schodowa mogą spełniać te warunki.

Są gatunki, które wytrzymują nawet 18 stopni Celsjusza (na plusie), więc po przeniesieniu z dworu może je ustawić w mieszkaniu. Do takich roślin należą fuksje (popularnie zwane ułankami), a także heliotropy i oleandry.

Minus takiego przechowywania jest jednak taki, że nie zapadają w sen zimowy, ale wciąż rosną, przez co na wiosnę mogą być osłabione.

KONIECZNIE ZOBACZ! TE ROŚLINY DZIAŁAJĄ JAK MASECZKI - NA PRZYKŁAD ANTYSMOGOWE

Po drugie, ważne jest, żeby w takim pomieszczeniu było widno.

Po trzecie nie zapominajmy o podlewaniu roślin.

Choć niektórym może się wydawać, że przy kilku stopniach temperatury nie jest to potrzebne, bo parowanie jest minimalne. Zazwyczaj wystarczy podlać rośliny kilka razy w ciągu całej zimy.

Do chłodnych pomieszczeń można także przenosić na zimę rośliny gruntowe, bulwiaste i cebulowe, takie jak dalie, pacioreczniki, mieczyki i inne letnie cebulowe.

TE ROŚLINY NAJSKUTECZNIEJ OCZYSZCZAJĄ Z GROŹNYCH TOKSYN POWIETRZE W NASZYCH DOMACH. KTÓRE? SPRAWDŹ KONIECZNIE

Na kolejnych slajdach poniżej konkretne rady, jak przygotować poszczególne gatunki do przezimowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki