Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prapremiera spektaklu „Janek, król przeprowadzek” w Teatrze Powszechnym

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Teatr Powszechny w Łodzi w środę, 23 września, na Małej Scenie, przedstawi prapremierę spektaklu „Janek, król przeprowadzek” Davida S. Craiga. Tekst specjalnie dla łódzkiej sceny przetłumaczyła Elżbieta Woźniak.

Integralną częścią przedsięwzięcia są warsztaty, które będą towarzyszyć wszystkim przedstawieniom. - W spektaklu spotykają się dwa światy: dzieci i dorosłych. Ale dochodzi do pewnego odwrócenia - tutaj dzieci muszą dorastać szybciej niż rodzice. Dzieci stają się przewodnikami i opiekunami - wyjaśnia Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego, która wyreżyserowała spektakl w ramach autorskiego cyklu „Dziecko w sytuacji”.

Sztuka Craiga otrzymała wiele nagród - między innymi Toronto’s Tony Award. Wystawiana była w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech. W kanadyjskim dzienniku „Toronto Star” krytyk teatralny Richard Ouzounian ocenił, że napisana jest z wielką wnikliwością i empatią. „Kawał dobrego teatru, który trafia do nas wszystkich” - pisał z kolei John Coulbourn w „Toronto Sun”.

Akcja spektaklu została przeniesiona do Łodzi, a jego bohaterami są mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Pomorskiej. - „Janek, król przeprowadzek” pokazuje, że z podobnymi sytuacjami spotykamy się niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i ile zarabiamy. Najczęściej powodem jest brak rozmowy i brak umiejętności wyjścia naprzeciw. Nie jest ważne dla nas, czy wzajemnie się słyszymy? Czy słyszymy, co ma nam do powiedzenia nasze dziecko? Czy nie zabieramy mu możliwości przeżycia dzieciństwa z egoistycznych powodów? - dodaje Ewa Pilawska.

„Janek, król przeprowadzek” to dziewiąta premiera w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” - projektu stworzonego i realizowanego w Teatrze Powszechnym. Na cykl składają się spektakle oraz warsztaty opracowane przez Andrzeja Jakubasa, który współprowadzi je ze specjalistami z różnych dziedzin - psychologiem, filozofem, edukatorem seksualnym, alpinistą. Warsztaty po spektaklu „Janek…” rozwiną wspólnie z młodzieżą tematy podjęte w sztuce - będzie je współprowadziła Aleksandra Dulas. Obsada: Paulina Nadel, Magda Zając, Jakub Kryształ, Michał Lacheta ze specjalnym udziałem: Małgorzaty Goździk, Marty Jarczewskiej, Janusza Germana, Andrzeja Jakubasa, Jakuba Kotyńskiego, Artura Majewskiego, Arkadiusza Wójcika, Artura Zawadzkiego

Prapremiera rozpocznie się w środę 23 września o godz. 10. Kolejne przedstawienia - 24, 25, 29 września, 8 i 9 października oraz 17 i 18 listopada. Ze względu na zainteresowanie widzów, teatr dopisał też dodatkowe przedstawienie 30 września.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki