Wybraliśmy już bank, założyliśmy konto, korzystamy z możliwości, jakie daje nam dostęp do własnego rachunku przez internet. Czas na kolejny krok - zakupy bez wychodzenia z domu. To dobry sposób na oszczędzanie czasu i pieniędzy, a przy zachowaniu prostych reguł internetowe zakupy mogą być proste i bezpieczne.
Zakupy w sieci są w Polsce coraz bardziej popularne. Najczęściej kupujemy sprzęt komputerowy, RTV i AGD oraz książki, filmy, płyty, kosmetyki, zabawki czy gry komputerowe. Coraz chętniej robimy przez internet także podstawowe zakupy spożywcze czy zamawiamy jedzenie z dostawą do domu.
W internecie znajdziemy porównywarki, czyli specjalne serwisy, które specjalizują się w porównywaniu cen w sklepach internetowych. Ich baza danych systematycznie się powiększa o nowe sklepy oraz nowy asortyment. Jeżeli więc mamy już upatrzony konkretny towar, warto sprawdzić w porównywarce, gdzie kupimy go najtaniej. Przy poważniejszych zakupach powinniśmy się kierować nie tylko ceną, ale też opinią o sklepie internetowym. Jeżeli korzystamy z porównywarek, to mamy też wgląd w opinie zamieszczane przez osoby, które korzystały już z usług danego sklepu. Możemy także sprawdzić opinię o sklepie na forach internetowych. Należy zawsze dobrze przyjrzeć się stronie internetowej sklepu i sprawdzić, czy podaje wszystkie dane rejestrowe (NIP, REGON, adres) oraz telefony kontaktowe.
Powinniśmy nie tylko porównać cenę samego towaru, ale sprawdzić, jakich dodatkowych kosztów możemy się spodziewać u danego dostawcy. Po pierwsze, należy liczyć się z kosztami przesyłki, która może być realizowana przez firmę kurierską lub pocztę. Warto przed dokonaniem zakupu zajrzeć do zakładki z regulaminem, kosztami i terminami dostawy. Cena przesyłki może być różna i w zależności od sklepu i wartości czy wagi towaru wynosić od kilku do kilkudziesięciu złotych. Niektóre sklepy doliczają także dodatkowe opłaty "administracyjne" - za obsługę samej transakcji, przeważnie jest to od 2 do 5 zł. Warto zwracać uwagę na promocje - np. zwolnienie z opłaty za transport przy przekroczeniu określonej kwoty zakupu czy tańsza dostawa w określonych godzinach i dniach tygodnia.
Gdy napełniliśmy już swój wirtualny koszyk, musimy pamiętać, żeby za zakupy płacić w bezpieczny sposób. Najszybsze i najbardziej popularne są płatności kartą kredytową lub e-przelewy. W obu przypadkach płatność odbywa się w ten sposób, że zostajemy przekierowani ze strony sklepu na stronę operatora płatności online, tzw. centrum rozliczeniowego. Tam, w zależności od operatora, wpisujemy swoje dane. Jeżeli płacimy kartą kredytową, musimy wpisać numer karty (wytłoczony na karcie), jej datę ważności, imię i nazwisko znajdujące się na karcie oraz kod CVV2 lub CVC2, czyli trzycyfrowy numer znajdujący się na odwrocie karty. Niektórzy operatorzy proszą również o podanie numeru PESEL.
Wszystkie dane należy wpisywać spokojnie i dokładnie, aby nie pomylić się przy wpisywaniu numerów. Niektóre banki wprowadzają dodatkowe zabezpieczenia. Po wprowadzeniu danych na stronie operatora zostajemy przekierowani na stronę banku, na której musimy wpisać kod weryfikujący, który nasz bank wysyła nam SMS-em. Jeżeli płacimy e-przelewem, ze strony sklepu zostaniemy przekierowani na stronę serwisu bankowości internetowej naszego banku, gdzie logujemy się i dokonujemy przelewu zgodnie ze wskazówkami pojawiającymi się na ekranie.
Niezależnie od wybranego sposobu płatności po dokonaniu transakcji na ekranie pojawi się informacja o tym, że płatność przebiegła pomyślnie, a sklep internetowy zaczyna realizację naszego zamówienia również wtedy, gdy otrzyma potwierdzenie o dokonaniu zapłaty.
Pamiętajmy, że oprócz prawa do reklamacji, które przysługuje nam tak samo jak w zwykłych sklepach, mamy dodatkowo prawo do zwrotu towaru bez podania przyczyny. Możemy z tego prawa skorzystać w ciągu 10 dni od dokonania zakupu, a jeżeli sklep w regulaminie nie poinformował nas o tym prawie, to możemy je egzekwować w wydłużonym, trzymiesięcznym okresie.
Kliknij, aby czytać materiały z cyklu Twoje finanse. W komentarzach dziel się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i poradami!
Kliknij, aby przejść do pozostałych odcinków serii Twoje finanse 50+
_Cykl publikacji "Twoje Finanse" powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Więcej o ekonomii na stronie **
NBP.pl**_
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Środki z KPO obniżą inflację - komentarz