Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawie pół tysiąca pracowników żłobków i przedszkoli w Łodzi z podejrzeniem koronawirusa. Po badaniach otwarto tylko 31 przedszkoli i żłobek

Prawie pół tysiąca pracowników żłobków oraz przedszkoli z podejrzeniem koronawirusa po badaniach zleconych przez Urząd Miasta Łodzi. Wobec takich wyników, magistrat otworzył tylko jeden żłobek i 31 przedszkoli. O sytuacji w samorządowych placówkach poinformowała w poniedziałek (18 maja) rano Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.>>> Czytaj dalej na kolejny slajdzie >>>
Prawie pół tysiąca pracowników żłobków oraz przedszkoli z podejrzeniem koronawirusa po badaniach zleconych przez Urząd Miasta Łodzi. Wobec takich wyników, magistrat otworzył tylko jeden żłobek i 31 przedszkoli. O sytuacji w samorządowych placówkach poinformowała w poniedziałek (18 maja) rano Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.>>> Czytaj dalej na kolejny slajdzie >>>
Prawie pół tysiąca pracowników żłobków oraz przedszkoli z podejrzeniem koronawirusa po badaniach zleconych przez Urząd Miasta Łodzi. Wobec takich wyników, magistrat otworzył tylko jeden żłobek i 31 przedszkoli. O sytuacji w samorządowych placówkach poinformowała w poniedziałek (18 maja) rano Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Zanim władze Łodzi zdecydowały się na otwarcie w poniedziałek miejskich żłobków i przedszkoli, w magistracie zapadła decyzja o przebadaniu wszystkich pracowników z placówek wyznaczonych do uruchomienia (ze środków łódzkiego samorządu - ten wcześniej skarżył się, że sfinansowania testów odmówił wojewoda).

W poniedziałek rano o wynikach tych testów poinformowała Hanna Zdanowska, prezydent miasta.
- Decyzja o przebadaniu wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli przed ich otwarciem to była dobra decyzja. Nie wiem, ilu uniknęliśmy tragedii, nie wiem jak premier, jak minister zdrowia, mogą spać spokojnie podejmując decyzję o zezwoleniu na otwarcie żłobków i przedszkoli nie zapewniając wcześniej pracownikom podstawowych badań. Na 3337 przebadanych pracowników żłobków i przedszkoli, osób z podejrzeniem mamy 456. To blisko 14 procent - wyliczyła Hanna Zdanowska.

Prezydent sprecyzowała to "podejrzenie" jako wynik "pozytywny" albo "wątpliwy". Z jej słów wynika, że u prawie pół tysiąca z przebadanych wykształciły się przeciwciała na koronawirusa.
- Oznacza to, że te osoby przeszły chorobę bezobjawowo w minionych tygodniach lub właśnie teraz chorują. Wyjaśnią to dodatkowe testy - zapowiedziała Hanna Zdanowska.

456 osób z "podejrzeniem" jest skierowanych do badania w sanepidzie - na dodatkowe testy, które wykażą, czy badany ma geny koronawirusa, co ostatecznie wyjaśni, czy aktualnie choruje na COVID-19.

Władze Łodzi podjęły decyzję, że, jeżeli choć jeden pracownik miał wynik "podejrzany", to jego placówka nie zostanie otwarta. Według urzędników magistratu, informacje, czy dany żłobek lub przedszkole ruszy, były na bieżąco przekazywane rodzicom zainteresowanych maluchów.

Podejrzenia koronawirusa w żłobkach w Łodzi

W poniedziałek magistrat planował otworzyć w poniedziałek 28 z 32 miejskich żłobków. Ale ruszył tylko jeden. Testy w żłobkach przyniosły 132 "podejrzane" wyniki na 556 przebadanych.

W jedynym uruchomionym żłobku (przy ul. Sienkiewicza 108) rankiem rodzice przyprowadzili siódemkę maluchów, a dwójka następnych była jeszcze spodziewana.

Podejrzenia koronawirusa w przedszkolach z Łodzi

Ze 146 przedszkoli od poniedziałku działa 31. Magistrat już w zeszłym tygodniu wykluczył uruchomienie części z nich ze względu na brak możliwości wypełnienia zaostrzonych norm sanitarnych - m.in. wyznaczenia odpowiednich ciągów komunikacyjnych (co jest problemem np. w starych kamienicach).

Zobacz także: Przygotowania w łódzkim Przedszkolu Miejskim nr 221 na otwarcie w czasie epidemii koronawirusa

Testy w przedszkolach przyniosły 324 "podejrzane" wyniki na 2781 przebadanych.

Rankiem w uruchomionych przedszkolach pojawiło się mniej niż 200 dzieci. W działających placówkach tego rodzaju pozostaje wolnych ok. 700 miejsc. Dlatego magistrat zapowiedział możliwość umieszczania maluchów w przedszkolach, do których nie są zapisane, jeśli ich placówka nie ruszyła.

Hanna Zdanowska podkreśla wartość badań z Łodzi

Hanna Zdanowska podkreślała w poniedziałek wagę zleconych przez władze Łodzi badań, także w kontekście rządowej decyzji o uruchomieniu (od 25 maja) zajęć opiekuńczych w klasach I-III podstawówek (z możliwością wprowadzania elementów dydaktycznych). Prezydent wyraziła nadzieję, że działania magistratu w połączeniu z trwającymi już testami w sanepidzie przyczynią się do określenia wiarygodnego odsetka zakażonych koronawirusem (na podstawie tak dużej grupy społecznej jak kadra żłobków i przedszkoli).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki