Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawnuczka Herbstów, Sibylle Hadrian, odwiedziła Łódź. Wszystko za sprawą książki o rodzinie łódzkich fabrykantów

Dominika Kulesza
Dominika Kulesza
,,Herbstowie. Historia fabrykantów’’ to książka powstała w 2019 roku z inicjatywy Doroty Barbelskiej i Magdaleny Michalskiej- Szałackiej.
,,Herbstowie. Historia fabrykantów’’ to książka powstała w 2019 roku z inicjatywy Doroty Barbelskiej i Magdaleny Michalskiej- Szałackiej. Krzysztof Szymczak
W Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi odbyło się we wtorek, 26 października, spotkanie z Sibylle Hadrian, prawnuczką Edwarda i Matyldy Herbstów. Wszystko za sprawą książki o rodzinie łódzkich fabrykantów, którzy na stałe zapisali się w historii miasta.

,,Herbstowie. Historia fabrykantów’’ to książka powstała w 2019 roku z inicjatywy Doroty Barbelskiej i Magdaleny Michalskiej- Szałackiej.

– Rodzina Herbstów nie pozostawiła po sobie zbyt wielu pamiątek i listów. Zaczęłyśmy więc szukać osób bezpośrednio związanych z tą rodziną i w ten sposób trafiłyśmy na Sibylle Hadrian, prawnuczkę Edwarda i Matyldy Herbstów – mówi jedna z autorek książki. – Dzięki Sibylle dotarłyśmy do jej matki, Ursuli Hadrian, co stało się przełomowym momentem w pracy nad książką.

Ursula Hadrian mieszkała w Łodzi w czasie II wojny światowej. Kiedy jej córka miała 8 miesięcy, wyjechały z kraju i osiedliły się w Wilnie.

– Zawsze jednak wiedziałam, że urodziłam się w Łodzi – wyznaje Sibylle Hadrian, która obecnie jest mieszkanką Niemiec.

Sibylle Hadrian wspomina, że jej mama niechętnie opowiadała o historii przodków, choć nie wyjaśniła dlaczego. Większość informacji pozyskiwała od swojego ojca, który często wspominał rodzinę Herbstów i Scheiblerów.

– Jestem wzruszona, że mogę zobaczyć to co do tej pory oglądałam na zdjęciach, tata dużo opowiadał mi o tym miejscu. Widzę, że mój pradziadek włożył dużo pracy w wybudowanie tak pięknego pałacu – mówi Sibylle Hadrian.
– Nie bardzo wiedziałam, jak będzie wyglądała moja wizyta w Łodzi, niemniej jednak jestem zafascynowana tym miejscem i cieszę się, że mogę je zwiedzić. To moja pierwsza wizyta w Polsce od czasów wojennych i na pewno nie ostatnia – wyznaje prawnuczka fabrykantów.

Dzięki uprzejmości potomków rodziny Herbstów, muzeum miało możliwość odkupienia przedmiotów pozostałych w zbiorach rodzinnych. Jedną z takich rzeczy jest stolik karciany, który trafił do Łodzi w 2020 roku i ozdabia jedną z sal w Pałacu Herbsta. Oprócz tego, pozyskano starodawną szafę i srebro, które obecnie znajduje się w renowacji.

Edward Herbst był dyrektorem fabryki Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich fabrykantów, a po poślubieniu jego najstarszej córki Matyldy, także współwłaścicielem fabryki. Był również mecenasem „Dziennika Łódzkiego”, któremu w 1885 kupił drukarnię.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki