PRAWO JAZDY 2019: znowu zmiany. Będzie łatwiej zdać egzamin...

  PRAWO JAZDY 2019: znowu zmiany. Będzie łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy? Zobacz, jakie zmiany w prawie jazdy w 2019 roku

  a.w.

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Prawo jazdy 2019: o jakich zmianach piszemy?
  1/10

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©motofakty / Polska Press

  PRAWO JAZDY 2019: znowu zmiany. Czy tym razem zmiany w prawie jazdy pozwolą łatwiej zdać egzamin? Kurs na prawo jazdy i egzamin na nowych zasadach. Zmiany w prawie jazdy 2019 były zapowiadane już wcześniej, kilka z nich weszło już w życie, inne dalej są w trakcie wdrażania. Sprawdź jakie zmiany w prawie jazdy 2019 obowiązują od dziś, a o jakich dyskutują posłowie w Sejmie i specjaliści. Nowy projekt zmian w prawie jazdy ma ukrócić proceder oblewania kursantów podczas egzaminów na prawo jazdy. Kiedy możemy się spodziewać nowych wytycznych dla WORD?

  Prawo jazdy 2019. Zmiany, które wchodzą w życie


  Zmiany w prawie jazdy, o których mówi się już od co najmniej roku wiążą się z egzaminami na prawo jazdy. Odnoszą się zarówno do instruktorów nauki jazdy, przyszłych kierowców jak i egzaminatorów, którzy współpracują z Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego.

  Z doniesień medialnych wynika, że projekt ustawy o zmianach w prawie jazdy jest już przygotowany. Aktualnie trwają konsultacje z reprezentantami instruktorów nauki jazdy i egzaminatorów. Jest szansa, że gotowy projekt trafi pod obrady Sejmu i Senatu jeszcze w tym roku.

  Prawo jazdy do poprawki


  Statystyka nie kłamie. Polska jest daleko w tyle w raportach zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Taka sytuacja nie zawsze wynika z małych umiejętności kursantów i przyszłych kierowców. W Polsce egzamin na prawo jazdy zdaje średnio 35 % podchodzących do niego osób. W Wielkiej Brytanii podobny egzamin, umożliwiający prowadzenie samochodu zdaje prawie połowa kursantów (47 %) a w Niemczech rekordowo nawet 70 %. Na ile możemy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów i mieć wpływ na sytuację? Jakie zmiany w prawie jazdy są potrzebne, żeby niepokojący trend się odwrócił?

  Zobacz galerię

  Prawo jazdy – kurs jak zdać egzamin?


  Jedną z bolączek obecnego stanu rzeczy jest podejście do kursu na prawo jazdy i samego egzaminu. Instruktorzy, którzy przygotowują przyszłych kierowców do egzaminu od dawna narzekają na fakt, że w praktyce nie uczą jak bezpiecznie jeździć tylko jak skutecznie zdać egzamin. Podobne przekonanie jest u osób, które decydują się na kurs na prawo jazdy. Większość z nich jest zdania, że kurs nie uczy jeździć. Żeby skutecznie reagować w sytuacjach nagłych lub przy gwałtownej zmianie pogody trzeba udać się na specjalne kursy np. jazdy w poślizgu czy z łańcuchami w terenach górskich.

  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? QUIZ

  Prawo jazdy 2019: mniej biurokracji


  W trakcie egzaminu na prawo jazdy nie jest wymagana bezpieczna i płynna jazda (choć to oczywiście też podlega ocenie egzaminatora). Najważniejsze jest poprawne wykonywanie pojedynczych manewrów. Egzaminator zwraca też szczególną uwagę na dokładną interpretację przepisów. Na egzaminie nie ma błędów większych czy mniejszych, nieistotnych i zagrażających życiu. Jeden błąd skutkuje ostrzeżeniem, drugi wyklucza z dalszej części egzaminu.

  Egzaminatorzy literalnie podchodzą do przepisów kodeksu drogowego w trakcie egzaminu, ponieważ to się po prostu opłaca. Większość wpłat do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego to właśnie opłaty za egzamin na prawo jazdy. Z raportu NIK sporządzonego w 2016 roku wynika, że aż 88 % dochodów WORD-ów pochodzi z egzaminów, z czego prawie 70 % to egzaminy poprawkowe.

  CZYTAJ TAKŻE: Nowy Kodeks Drogowy 2018. Sprawdź, co już się zmieniło

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński w rozmowie z dziennikarzem TVN24bis komentował, że obecna sytuacja związana z dużą ilością egzaminów poprawkowych jest patologiczna. Receptą na tę sytuację ma być m.in. zmiana sposobu finansowania WORD-ów. Partia rządząca chce, by ośrodki te były finansowane przez wojewodę, czyli z budżetu państwa. Wynagrodzenia egzaminatorów miałyby być określane odgórnie, bez związku z ilością przeprowadzonych egzaminów.

  Zobacz galerię

  Prawo jazdy 2019: zmiany już w tym roku?  Projekt ustawy jest już w procesie legislacyjnym. Projekt zmiany finansowania egzaminatorów jest gotowy, w tym momencie jest dyskutowany z tkanką społeczną,czyli przedstawicielami środowiska instruktorów nauki jazdy oraz egzaminatorów. Kolejnych kroków, w tym złożenia projektu w Sejmie oraz głosowania możemy się spodziewać jeszcze w tym roku.

  Prawo jazdy: zmiany


  Czego możemy się spodziewać w tym roku? Czy zmiany w prawie jazdy wejdą w życie? Dyskusja o zmianach trwa już co najmnij od roku. O tym się mówiło w 2018 roku.

  Komentarze (99)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  szmal

  woziu (gość)

  Zgłoś / 1

  przepraszam a ile to teraz bedzie kurna mac kosztowac ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pozdrowienia

  maciek12 (gość)

  Zgłoś / 5 / 1

  Pozdrawiam WORD Bydgoszcz. Cieszę się, że niedługo skończy się wasza samowola i dojenie kursantów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w 1991 roku zdawalem w kanadzie ontario , egzamin mialem

  za komuny lepiej szkolili (gość)

  Zgłoś / 3 / 1

  z jazdy z egazaminatorem kandayjskim , bylem prosto z Polski I poszedlem na zywiol bez zajec teoretycznych I zdalem za pierwszym razem z jedna uwaga na dokumnencie fail to observe the...rozwiń całość

  z jazdy z egazaminatorem kandayjskim , bylem prosto z Polski I poszedlem na zywiol bez zajec teoretycznych I zdalem za pierwszym razem z jedna uwaga na dokumnencie fail to observe the intersection zbyt pozno rozgladalem sie przy dojezdzaniu do skrzyzowania Aha jazda po highway tez byla I nie wymieklem na 8 pasach w jedna stronezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i pensja dla instruktorów !!!

  Anna (gość)

  Zgłoś / 2 / 1

  może też stała pensja dla instruktorów?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jprd

  Omg (gość)

  Zgłoś / 2

  Przecież o tym mowa w artykule .....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  prawo jazdy

  abc (gość)

  Zgłoś / 3 / 2

  zdałem za drugim razem praktykę - egzaminator Pan Łukasz Michalski - dziękuję jest to normalny egzaminator a takich niewielu !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zlikwidować plac manewrowy

  doradca_darmowy (gość)

  Zgłoś / 7 / 4

  przede wszystkim-zlikwidować plac manewrowy!!! co to za głupota-jazda po łuku oznaczonym pachołkami albo pokazywanie palcem gdzie wlewać płyny!!!! umiejętność jazdy tyłem po łuku i jazdy pod górkę...rozwiń całość

  przede wszystkim-zlikwidować plac manewrowy!!! co to za głupota-jazda po łuku oznaczonym pachołkami albo pokazywanie palcem gdzie wlewać płyny!!!! umiejętność jazdy tyłem po łuku i jazdy pod górkę zweryfikować w terenie!!! a umiejętność kontroli poziomu oleju czy wlania płynu zweryfikuje życie zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Propozycja uaktualnienia projektu zmian.

  Grzegorz 20 (gość)

  Zgłoś / 3 / 1

  To świetny pomysł.
  Jestem zwolennikiem opłacania egzaminatorów z budżetu Państwa według ustalonej miesięcznie pensji.
  Jeśli chodzi o jazdę z opiekunem warto byłoby obniżyć wiek jazdy z rodzicem...rozwiń całość

  To świetny pomysł.
  Jestem zwolennikiem opłacania egzaminatorów z budżetu Państwa według ustalonej miesięcznie pensji.
  Jeśli chodzi o jazdę z opiekunem warto byłoby obniżyć wiek jazdy z rodzicem do np 16 lat spójrzmy USA. Co może skutkować lepszym i podkreślę dłuższym okresem oswajania się z pojazdem 4 kołowy. Proszę o uwzględnienie mojego pomysłu, lub skomentowania. Pozdrawiam Gregory 20 #PrawoJazdy #Word #Zmiany #2019zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Amerykańscy kierowcy.

  Chris (gość)

  Zgłoś / 1

  Tak wiele się u nas słyszy o amerykańskich kierowcach z konwojów wojskowych. Większość z nich u nas raczej by oblała.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patologia i korupcja rządzi także zdobywaniem praw jazdy

  Rademenes (gość)

  Zgłoś / 8 / 1

  Polska jest w świecie na niechlubnym pierwszym miejscu, w niskiej zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Przyczyna? Mafijny system monopolu związany ze szkoleniem przesycony absurdalnymi wymogami...rozwiń całość

  Polska jest w świecie na niechlubnym pierwszym miejscu, w niskiej zdawalności egzaminów na prawo jazdy. Przyczyna? Mafijny system monopolu związany ze szkoleniem przesycony absurdalnymi wymogami formalnymi (np. manewrowanie na parkingu z centymetrową dokładnością), lekceważący elementy techniki, prawa dynamiki jazdy i kultury na drodze. Złodziejski system terroru wysokich opłat, których podział (niemal wszystko dla CENTRALI) prowokuje wręcz do powtarzania opłat (egzaminów), bo wówczas zostają one w WORD-ach. Reasumując: kandydat na kierowcę jest traktowany jak podatnik, którego należy łupić, a jego przygotowanie do użytkowania pojazdu samochodowego na fatalnych drogach, jest dla monstrualnie rozbudowanej pasożytniczej machiny urzędów i "licencjonowanych ośrodków" jedynie źródłem utrzymania...
  Zbędne są te wielkie WYDZIAŁY KOMUNIKACJI z armią urzędników i monstrualnymi kolejkami.; absurdalne ośrodki WORD z armią egzaminatorów, bo wystarczy skorzystać z dorobku krajów wyżej rozwiniętych z demokracją godną współczesności. W Anglii nauczyciel, który ma 35% zdawalności swoich uczniów jest negatywnie oceniany i zazwyczaj traci pracę.
  To wszystko już było i obecne "zmiany" to tylko dalsza "kosmetyka" uzasadniająca dalszą wegetację systemu , który w funkcjonowaniu jest bardzo podobny do struktury mafijnej, z marginalnym interesem do wykształcenia dobrego kierowcy.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to chodzi o zdawalnosc czy bezpieczenstwo?

  instruktor (gość)

  Zgłoś / 6 / 9

  to że ludzie nie zdają to jest wina szkół jazdy i osób zdających.
  Jeśli szkoły jazdy nie przeprowadzają egzaminów wew. nie weryfikują umiejętnosci zdających a kursanci liczą że może sie uda zdać...rozwiń całość

  to że ludzie nie zdają to jest wina szkół jazdy i osób zdających.
  Jeśli szkoły jazdy nie przeprowadzają egzaminów wew. nie weryfikują umiejętnosci zdających a kursanci liczą że może sie uda zdać to zdawalnośc jest taka a nie inna.Powinno się kontrolowac szkoły o najniższej zdawalności, chodzić na szkolenia i zobaczyć co sie robi w czasie jazdy z kursantami a nie papierologia.Jeśli chodzi o wordy to...egzaminy sa nagrywane..co prawda nie wszystko jest wstanie uchwycić kamera ale ludzie boją sie,nie che im się pisac odwołań skarg i później egzaminatorzy sa nie mili lub komentują zbędnie jazde tym samym strofując egzaminowanego.Nie można generalizowac zachowań egzaminatorów.Większość jest miła,tych nie miłych można nauczyć kultury przez składanie skarg na sposób przeprowadzenia egzaminu.Jedna skarga druga trzecia na dana osobę i już będzie lepiej:):):)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  drogi autorze

  gosc (gość)

  Zgłoś / 7 / 4

  jaka bzdura uprzejmie proszę o wskazanie podstawy prawnej zwalniajacej kierowcę/egzaminowanego z obowiązku bezpiecznego poruszania się po drodze publicznej

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY