Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo już nie kusi młodych

Agnieszka Jasińska
Prawo już nie kusi młodych
Prawo już nie kusi młodych Waldemar Wylegalski
Coraz mniej osób myśli o karierze prawnika i stara się o miejsce na aplikacji adwokackiej. W tym roku spadek wynosi prawie 20 proc. w porównaniu z 2014 r. Adwokat Jarosław Szymański, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi wylicza, że w tym roku o miejsce na aplikacji adwokackiej starają się tylko 94 osoby. Rok temu było to 114 osób. Dwa lata temu, w 2013 r., do egzaminu na aplikację adwokacką przystąpiło 130 osób. Aplikacja to duży wydatek. Kosztuje prawie 17 tys. zł, z czego 1.400 zł trzeba zapłacić za sam egzamin.

Młodzi ludzie ciężko pracują, by osiągnąć wymarzony tytuł zawodowy. Studia prawnicze są trudne. Niestety, wieloletnie wyrzeczenia nie zawsze idą w parze z sukcesem finansowym. Rynek usług prawniczych ulega nasyceniu

 

- Młodzi ludzie ciężko pracują, by osiągnąć wymarzony tytuł zawodowy. Studia prawnicze są trudne. Niestety, wieloletnie wyrzeczenia nie zawsze idą w parze z sukcesem finansowym - mówi mecenas Piotr Kaszewiak, rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. - Rynek usług prawniczych ulega nasyceniu. Duża liczba prawników na rynku coraz częściej stawia młodych adwokatów przed problemem, czy inwestować znaczne pieniądze w otwarcie własnej kancelarii.

W Izbie Adwokackiej w Łodzi czynnych zawodowo jest prawie 900 adwokatów. Razem z seniorami, radcami prawnymi i pracownikami naukowymi to 1.028 osób. Dla porównania: w 2012 r. było ich 833. Trzeba zaznaczyć, że zasięg Izby nie pokrywa się z granicami Łódzkiego. Obejmuje on Łódź, Sieradz, Wieluń, Skierniewice, Łowicz i Kutno.

- Kiedyś prawników było mniej i konkurencja była mniejsza - zaznacza mec. Kaszewiak. - Ustawodawca stopniowo obniżał wymagania przyjęcia na aplikację, dlatego łatwiej dziś zostać adwokatem i zdać egzaminy, przez co znacznie wzrosła rzesza osób wykonujących ten zawód.

Mecenas Kaszewiak zaznacza, że prawnicy nie mogą się reklamować. - Dlatego młodym ludziom trudno spektakularnie rozpocząć karierę. Na zaufanie klientów trzeba pracować cierpliwie i przez lata - mówi mecenas Kaszewiak. - Poza tym otworzenie własnej kancelarii to duży wydatek. Klientów trzeba przyjmować w godnym miejscu. Do  tego adwokaci, jak każdy przedsiębiorca, muszą ponosić wszystkie koszty prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wolnych dni i wakacji jest bardzo mało. Od godz. 8.30 często do 15 uczestniczymy w rozprawach w sądzie, po godz. 16 przyjmujemy klientów w kancelariach. Do tego dochodzi pisanie pism procesowych.

Coraz częściej osoby po studiach prawniczych rezygnują z aplikacji. Zakładają firmy odszkodowawcze i doradzają.

 

- Coraz częściej osoby po studiach prawniczych rezygnują z aplikacji. Zakładają firmy odszkodowawcze i doradzają. Klientów nie mogą jednak reprezentować przed sądem, dlatego pełnią rolę  pośredników pomiędzy klientami a adwokatami - powiedział nam mecenas Kaszewiak. - Wiele osób znajduje zatrudnienie w urzędach albo bankach.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki