Praworządność w Unii Europejskiej i mechanizm warunkowości. Debata w Parlamencie Europejskim

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Praworządność w Unii Europejskiej i mechanizm warunkowości. Debata w Parlamencie Europejskim
Praworządność w Unii Europejskiej i mechanizm warunkowości. Debata w Parlamencie Europejskim Pixabay
Udostępnij:
Podczas czwartkowego posiedzenia Parlamentu Europejskiego Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) zorganizowała debatę dotyczącą między innymi mechanizmu warunkowości.

W czwartek w Parlamencie Europejskim o godzinie 9.00 rozpoczęło się posiedzenie komisji międzyparlamentarnej, zorganizowane przez Komisję Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) wraz z Dyrekcją do spraw Stosunków z Parlamentami Narodowymi.

Głównym punktem rozmów był mechanizm warunkowości, który nazywany jest także „pieniądze za praworządność”. Daje on możliwość wstrzymania wypłat unijnych do państw, które nie gwarantują, że unijne fundusze zostaną prawidłowo rozdysponowane. Mechanizm został zawarty w projekcie wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027 i musiał zostać przyjęty przez państwa UE.

Głos zabierał między innymi unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders, który ostatnio odwiedził Warszawę i spotkał się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro, premierem Mateuszem Morawieckim, czy Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Sprzeciw Polski i Węgier, a TSUE

Mechanizm warunkowości został zaskarżony przez Polskę oraz Węgry już w marcu 2021 roku, jednak państwa zapowiadały to działanie jeszcze podczas jego wprowadzania.

Polski rząd argumentował, że takie rozwiązania nie mają podstawy prawnej w traktatach i ingerują w kompetencje państw członkowskich. Podkreślał, że rozporządzenie w tej sprawie ma wiele dwuznaczności i że wątpliwości powinni rozstrzygnąć sędziowie Trybunału.

Na początku października w tej sprawie odbyło się dwudniowe posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
2 grudnia opinię wydał rzecznik generalny TSUE Campos Sánchez-Bordona. Ważne jest, że opinie rzecznika nie są wiążące dla sędziów TSUE, jednak zazwyczaj ich orzeczenie jest powtórzeniem opinii.

"Należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości wprowadzony w celu ochrony budżetu Unii w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego" - czytamy w opublikowanym dokumencie.

Jeśli TSUE potwierdzi legalność tzw. mechanizmu praworządności, a prawdopodobnie będzie miało to miejsce, to Polska może stracić dziesiątki miliardów euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Materiał oryginalny: Praworządność w Unii Europejskiej i mechanizm warunkowości. Debata w Parlamencie Europejskim - Polska Times

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasienka
Tusk jezdzi i szczuje.. Lajdacka menda.
G
Gość
No i mamy kolejnego bohatera (zaraz po michniku)

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/tusk-rozmawial-z-europejskim-komisarzem-o-funduszach-dla-polski/04qdby1,79cfc278

Jego też będziemy kochać.
G
Gość
Rozumiem że ci sami sędziowie będą rozstrzygać w innej aferze

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-12-03/liberation-sedziowie-tsue-urzednicy-ke-i-politycy-epl-dopuszczali-sie-handlu-wplywami/
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie