Preferencyjne wsparcie - Rozmowa z Pawłem Anyszewskim, prezesem zarządu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego

Materiał informacyjny ŁARR
Paweł Anyszewski, prezes ŁARR
Paweł Anyszewski, prezes ŁARR

Czym obecnie zajmuje się ŁARR?

Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego to instytucja powołana do wspierania przedsiębiorców z województwa w łódzkiego. W ostatnich miesiącach funkcjonowaliśmy bardzo intensywnie. Z inicjatywy marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera i Banku Gospodarstwa Krajowego została uruchomiona „pożyczka płynnościowa”, której operatorem jest ŁARR jako pomoc dla firm poszkodowanych w związku z pandemią COVID-19. W sierpniu i wrześniu spotkaliśmy się z przedsiębiorcami w 24 powiatach województwa łódzkiego. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego i Wojewódzkim Urzędem Pracy w Łodzi prezentowaliśmy możliwości wsparcia i pomocy, jakie mogą uzyskać firmy z naszego regionu. Na spotkania zapisało się ponad 470 osób. Mając na uwadze duże zainteresowanie tymi spotkaniami, w imieniu Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego i Partnerów zapraszam na kolejny cykl spotkań z przedsiębiorcami w 24 powiatach województwa łódzkiego, który zaplanowaliśmy na listopad br. Razem z nami będzie: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Centrum Obsługi Przedsiębiorcy, Izba Skarbowa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi i Rzecznika Łódzkiego Porozumienia Mediatorów. Wszystkie informacje, w tym terminy i miejsca spotkań są dostępne na naszej stronie www.larr.pl

Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ przedsiębiorcy, zwłaszcza ci najmniejsi, bardzo potrzebują tej wiedzy. Jeśli ktoś prowadzi małą firmę, to jest ekspertem w swojej dziedzinie, lecz może nie posiadać wiedzy o pozyskiwaniu funduszy i pomocy, jaką mają dla niego wcześniej wspomniane instytucje. Dlatego tak ważne jest, by przyjechać do nich i porozmawiać o możliwościach, z jakich mogą skorzystać.

Większe firmy lepiej radzą sobie z pozyskiwaniem funduszy?

Jest im łatwiej, ponieważ posiadają swoją księgowość czy dział finansowy z osobami, które aktywnie szukają źródeł finansowania.

Jak dużo firm z naszego województwa korzysta ze wsparcia ŁARR ?

Dynamicznie zwiększająca się liczba wpływających do nas wniosków o pożyczki świadczy o tym, że wiedza o ofercie ŁARR jest coraz większa. Nieprzerwanie dążymy, by przedsiębiorca stawiający na rozwój, poszukując pieniędzy m.in. na remont czy zakup nieruchomości, maszyn, samochodu, mebli, oprogramowania zanim uda się do banku miał szeroką wiedzę o innych możliwościach wsparcia i pozyskania funduszy. Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego ma w swojej ofercie m.in. preferencyjne pożyczki, które są bez prowizji, bez marży i bez WIBOR-u, posiadają niskie oprocentowanie, a do tego można je wykorzystać na różne cele, np. „Pożyczka JEREMIE2 nieruchomości” z oprocentowaniem 0,1 proc. w skali roku, spłatą do 7 lat i maksymalną kwotą pożyczki do 2 mln zł.

Podczas listopadowych spotkań będzie można poznać konkretne, dostępne teraz możliwości finansowania?

Tak, ale celem nie jest jedynie pokazanie konkretnej oferty, ale wskazanie, gdzie można szukać pomocy i informacji. Podczas sierpniowych spotkań okazało się, że przedsiębiorcy z braku wiedzy nie korzystają z wielu opcji, choćby naszych bonów rozwojowych. Na szkolenie siebie i/lub pracownika mogą przeznaczyć do 9 240 zł rocznie, z czego do 80 proc. może stanowić dofinansowanie. Ważna informacja - bony, o których mówimy, można realizować wyłącznie w firmach zarejestrowanych w Bazie Usług Rozwojowych prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Z drugiej strony zachęcam firmy szkoleniowe, by zapoznały się z warunkami, jak być w tej bazie i w ten sposób zdobywać nowych klientów.

O czym jeszcze będą mogli dowiedzieć się przedsiębiorcy?

Jestem przekonany, że każdy z zaproszonych Partnerów wniesie cenną wiedzę na co dzień przydatną przedsiębiorcom. Chcemy również opowiedzieć o mediacjach, dlatego zaprosiliśmy Andrzeja Misiaka, rzecznika Łódzkiego Porozumienia Mediatorów. Zazwyczaj w sytuacji sporu między firmami przedsiębiorca w pierwszym odruchu chce iść do sądu. Tymczasem warto najpierw skorzystać z mediacji, która może okazać się korzystna tak pod względem skrócenia czasu, jak również pod względem finansowym.

A jakie propozycje ma teraz ŁARR?

W ramach projektów JEREMIE2 oferujemy wspomnianą bardzo atrakcyjną pożyczkę na remont, modernizację lub zakup nieruchomości. Kolejna bardzo istotna forma wsparcia to „Pożyczka płynnościowa”, która może pomóc przetrwać czas COVID-19. Można z niej pokryć bieżące zobowiązania. Maksymalna kwota to nawet 1 mln zł z okresem spłaty do 6 lat. Mamy też pożyczkę rozwojową do 700 000 zł. Jest też specjalna pożyczka dla nowych firm, które nie mają historii finansowej i trudniej jest im dostać pożyczkę komercyjną. U nas mogą otrzymać do 40 000 zł z oprocentowaniem 0,1 proc. rocznie i spłacać ją przez 3 lata. Pożyczki można łączyć, np. z jednej wyremontować lokal pod kawiarnię, a z drugiej zakupić wyposażenie. Pamiętajmy, że są to pożyczki bez marży, bez prowizji i bez WIBOR-u.

Pożyczki, nawet preferencyjne, trzeba jednak zwracać, a czy są w ŁARR dotacje ?

Tak, jesteśmy operatorem projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi „Grant na start” skierowanego do uczestników z obszaru woj. łódzkiego zamierzających prowadzić działalność gospodarczą przez co najmniej 12 miesięcy w naszym regionie. Wsparciem zostaną objęte osoby po 30. roku życia pozostające bez pracy (bezrobotne i bierne zawodowo), zamierzające rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy i spełniające przynajmniej jeden z wymienionych na stronie ŁARR warunków. Każda zakwalifikowana osoba, która przejdzie pozytywnie wszystkie etapy - łącznie będzie to 96 osób - otrzyma dotację 23 050 zł na uruchomienie działalności gospodarczej oraz finansowe wsparcie pomostowe służące pokryciu bieżących wydatków powstałych w początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej w wysokości 1 600 zł, co miesiąc przez okres 12 miesięcy. W październiku pierwsze 32 osoby otrzymają pieniądze, a pod koniec roku i w pierwszej połowie 2021 roku odbędą się kolejne nabory. Warto już teraz obserwować naszą stronę internetową.

No właśnie. Gdzie przedsiębiorcy mają szukać tych informacji?

Wszystkie informacje dotyczące listopadowych spotkań z przedsiębiorcami, pełna oferta Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego są na naszej stronie internetowej www.larr.pl oraz w mediach społecznościowych, czyli na Facebooku i LinkedIn. Zachęcam przedsiębiorców, by raz w tygodniu, przy porannej kawie, odwiedzili naszą stronę i instytucji wcześniej wspomnianych oraz Ministerstwa Rozwoju, Polskiego Funduszu Rozwoju, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego www.biznes.lodzkie.pl.

Dodaj ogłoszenie