Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera dzieła zamówionego przez Filharmonię Łódzką. Koncert symfoniczny w sobotę 6 marca

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W Filharmonii Łódzkiej w sobotę, 6 marca, odbędzie się niecodzienne wydarzenie. Melomani będą mieli okazję uczestniczyć w prawykonaniu dzieła zamówionego specjalnie przez tę instytucję.

W sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej o godz. 19 rozpocznie się koncert symfoniczny, którego głównym wydarzeniem będzie prawykonanie utworu Ignacego Zalewskiego, powstałego specjalnie na zamówienie łódzkiej placówki.
Koncert podwójny Ignacego Zalewskiego wykonają skrzypek Maciej Łabecki i kontrabasista Sebastian Wypych, którym to solistom utwór został zadedykowany. Prawykonanie kompozycji miało się odbyć w ubiegłym roku, lecz z powodu pandemii koronawirusa musiało zostać przełożone. Koncert w formie tańca na skrzypce solo, kontrabas solo i małą orkiestrę symfoniczną - jak sam kompozytor określa swój utwór - składa się z czterech części: tanga, walca, czardasza i finału w formie poloneza-fantazji.

Urodzony w 1990 roku w Lublinie Ignacy Zalewski to kompozytor, dyrygent oraz pedagog i popularyzator muzyki poważnej. Jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki).

Zdobył przeszło dwadzieścia nagród na konkursach kompozytorskich z zakresu muzyki poważnej i ilustracyjnej. Jego utwory były wykonywane w najważniejszych polskich salach koncertowych, w większości krajów Europy, w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Singapurze i Wietnamie; zostały zarejestrowane na czternastu płytach CD. Zalewski jest autorem muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, telewizyjnych i słuchowisk radiowych; jest również autorem oprawy muzycznej TVP Kultura i koncertów sceny alternatywnej Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. W marcu 2019 roku w Filharmonii Łódzkiej odbyło się prawykonanie jego utworu „Symfonia. Pamięci Dominika Połońskiego”.

W programie dzisiejszego koncertu znajdą się również Uwertura do opery „Cyrulik sewilski” Gioachino Rossiniego oraz Gran duo concertante na skrzypce i kontrabas Giovanniego Bottesiniego. Ten drugi utwór pierwotnie powstał w wersji na dwa kontrabasy i należy do sztandarowych kompozycji włoskiego wirtuoza kontrabasu, kompozytora i dyrygenta. Giovanni Bottesini jest obecnie znany głównie z powodu właśnie kompozycji kontrabasowych, aczkolwiek ma w dorobku także siedem oper i wiele utworów orkiestrowych. Jego podręcznik do nauki gry na kontrabasie jest w niektórych krajach używany do dziś.

Orkiestra Filharmonii Łódzkiej zagra pod batutą Grzegorza Wierusa. Koncert poprowadzi Piotr Matwiejczuk („Ruch Muzyczny”). Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym, Filharmonia Łódzka udostępni połowę miejsc na widowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki