Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera koncertu napisanego na zamówienie Filharmonii Łódzkiej. We wtorek wieczór z muzyką amerykańską

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Specjalnie na zamówienie Filharmonii Łódzkiej powstał Koncert w formie tańca na skrzypce solo, kontrabas solo i małą orkiestrę symfoniczną, autorstwa Ignacego Zalewskiego. W minioną sobotę melomani byli świadkami prawykonania tej kompozycji.

Wydarzenie to godne szczególnego podkreślenia, bo rzeczywistość nie sprzyja dzisiaj poszukiwaniu nowej muzyki. Filharmonia Łódzka zaś zadbała nie tylko o powstanie utworu, ale również o jego znakomite prawykonanie. W sali koncertowej FŁ wystąpili soliści, którym kompozycja została zadedykowana - skrzypek Maciej Łabecki i kontrabasista Sebastian Wypych. Orkiestrę Filharmonii Łódzkiej poprowadził zaś Grzegorz Wierus.

A sobotni wieczór dowiódł, że przedsięwzięcia warto było się podjąć. Koncert Ignacego Zalewskiego składa się z czterech części: tanga, walca, czardasza i finału w formie poloneza-fantazji. Urozmaicony, bogaty stylistycznie utwór wniósł trochę nastroju karnawału, ale nie pozbawionego refleksji, jest przy tym popisem wyobraźni i muzykalności. Daje też wiele możliwości solistom na wykazanie się swoją wirtuozerią, z czego Maciej Łabecki i Sebastian Wypych z klasą skorzystali. Pięknie ukazali złożoność kompozycji, jej żywiołowość, wiele pokładów interpretacji. Można sądzić, iż autor Koncertu w formie tańca na skrzypce solo, kontrabas solo i małą orkiestrę symfoniczną może być z tej premiery wyjątkowo zadowolony.

Wieczór rozpoczęła błyskotliwa uwertura do „Cyrulika sewilskiego” Gioachina Rossiniego, a w programie znalazło się również Gran duo concertante na skrzypce i kontrabas Giovanniego Bottesiniego.

Przypomnieć należy, że prawykonanie Koncertu w formie tańca miało się odbyć w ubiegłym roku, lecz z powodu pandemii koronawirusa musiało zostać przełożone. A urodzony w 1990 roku w Lublinie Ignacy Zalewski to kompozytor, dyrygent oraz pedagog i popularyzator muzyki poważnej. Jest absolwentem i wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie pełni funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki). W marcu 2019 roku w Filharmonii Łódzkiej odbyło się prawykonanie jego utworu „Symfonia. Pamięci Dominika Połońskiego”.

Łódzka Filharmonia niedawno wydała książkę poświęconą jubileuszowi pięćdziesięciolecia Chóru FŁ (do której załączona jest płyta „Masses” nagrana z udziałem zespołu), a w ostatnich dniach poinformowano o przyznaniu Chórowi przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. FŁ zapowiada, że w najbliższych planach ma wystawę poświęconą Chórowi FŁ i tradycjom łódzkiej chóralistyki. Zespół, prowadzony przez Dawida Bera, wystąpi podczas koncertów przygotowywanych na 14 i 26 marca.

A już we wtorek 9 marca od godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert kameralny, podczas którego wystąpią łodzianin Piotr Pławner, należący do najbardziej kreatywnych skrzypków swojego pokolenia oraz pianista Piotr Sałajczyk. Program wieczoru wypełni muzyka kompozytorów amerykańskich: Charlesa Ivesa (Sonata nr 4 „Children’s Day at the Camp Meeting”), Philipa Glassa (Sonata na skrzypce i fortepian), Johna Williamsa (fragmenty z muzyki do filmu „Lista Schindlera”), George’a Gershwina (fragmenty z opery „Porgy and Bess” i Williama Krolla.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki