Nasza Loteria

Premiera serii "Megastadiony" dziś o 21 na National Geographic

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Na megastadionach podczas Euro 2020 zagra także reprezentacja Polski
Na megastadionach podczas Euro 2020 zagra także reprezentacja Polski Sylwia Dąbrowa
Nowa seria "Megastadiony" National Geographic to wirtualna wycieczka "od kuchni" po 12 arenach, na których odbędą się przesunięte na następny rok mistrzostwa Euro 2020. Zobaczymy w niej m.in. Allianz Arenę czy londyńskie Wembley, które zwiedzimy od murawy, przez szatnie po strefy VIP. "Megastadiony" - już od 14 maja o 21:00 na National Geographic.

Pięć ciekawostek o megastadionych, które zaskoczą nawet największych fanów

1. Podświetlona Allianz Arena jest widoczna ze szczytów austriackich gór!

Pokryta z zewnątrz charakterystycznymi, dmuchanymi poduszkami arena podświetlana jest różnymi kolorami - czerwony zarezerwowany jest jednak wyłącznie na mecze Bayernu, podczas gdy biały oznacza rozgrywki z udziałem reprezentacji Niemiec. Gdy stadion jest podświetlony, przy dobrej pogodzie widać go nawet ze szczytów austriackich gór, z odległości 75 km.

2. Stadion Olimpijski w Baku powstał… na jeziorze.

Specjalnie na potrzeby wzniesienia tej imponującej budowli, na jeziorze Böyük Şor stworzono sztuczną wyspę. I to wcale nie małą - jej teren to aż 650 tys. m²! Co ciekawe, poza 70 tys. kibiców zgromadzonych na trybunach, kibice mogą oglądać mecze również z zewnątrz, ponieważ fasada stadionu pokryta jest specjalną membraną i potrafi zamienić się w olbrzymi telebim.

3. Największy i najgłośniejszy - Hampden Park w Glasgow.

Aż do 1950 r., kiedy powstała brazylijska Maracana, Hampden Park był największym stadionem świata. Wciąż należy do niego europejski rekord frekwencji. W 1937 r. mecz Szkocja-Anglia na żywo oglądało tu aż 149 tys. kibiców! Wrzawę, którą rozgorzała wówczas na trybunach nazwano nawet „Hampden Roar” czyli „rykiem Hampden”. Natężenie dźwięku okrzyku kibiców po strzeleniu gola przez ich ukochaną drużynę było równe temu, jakie generuje silnik odrzutowca!

4. Johan Cruijff Arena w Amsterdamie napędzana jest zieloną siłą!

Holendrzy, którzy znani są z działań proekologicznych, szczycą się, że ich stadion narodowy pokryty jest 4200 panelami słonecznymi, które w pełni zasilają obiekt w prąd. Natomiast membrana rozwijanego dachu skonstruowana jest tak, by zbierać deszczówkę i wykorzystywać ją później do zraszania murawy.

5. Puskas Arena w Budapeszcie powstał na fundamentach narodowej historii.

Węgrom zależało, by przy budowanie nowego stadionu zachować jak najwięcej z legendarnego poprzednika, który na stałe wpisał się w historię narodowego sportu. Dlatego pozostały po rozbiórce pawilon przeznaczono na muzeum słynnego piłkarza Ferenca Puskasa. Natomiast resztę okazałego stadionu – czyli ponad 50 tys. m3 skruszonego betonu – użyto do budowy nowej Areny. Stadion z miejscami dla ponad 67 tys. widzów, jest też największy w Europie Środkowej.

od 7 lat
Wideo

Nowe inwestycje w Rypińskim Centrum Sportu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki