Młodzież XI LO w Łodzi wystawiła sztukę o depresji
W Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją, w czwartek, 23 lutego 2023 r. w XI Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi przy ul. Kopcińskiego uczniowie mieli okazję zobaczyć poruszający spektakl. Troje aktorów wystąpiło w sztuce, dotykającej właśnie tematu depresji, której doświadcza 12-letni chłopiec Tommy, cierpiący na depresję. Co się z nim dzieje? Jak potoczy się jego życie?
Na scenie pojawiła się obok głównego bohatera terapeutka oraz narrator (jak się ostatecznie wyjaśniło - był nim ten sam Tommy, tylko już dorosły). Scenografię tworzyło kilka niezbędnych elementów – wózek inwalidzki, łóżko, dwa krzesła, tablica.
Wystawionym na scenie w sali gimnastycznej spektaklem oglądający go uczniowie byli naprawdę wstrząśnięci.
Autorce Wiktorii Marcińczak zależało na tym, aby poprzez sztukę pokazać problem depresji, przypomnieć, że jest ona ciężką chorobą, choć przez niektórych niezauważaną albo bagatelizowaną. Podkreślała też, że symptomy stanów depresyjnych nie powinno się lekceważyć, trzeba zawsze próbować pomóc lub zwracać się po pomoc do osób dorosłych.
- Wyrazista w przekazie sztuka porusza aktualny problem w sposób autentyczny, nowatorski – mówi Agnieszka Dąbrowska, nauczycielka biologii, która wspiera młodzież w projekcie. - Trafia głęboko w emocje odbiorców. Budzi refleksje i nie pozwala przejść obok opisanej historii obojętnie. Przedstawienie jest pełne autentycznych dialogów, precyzyjnych opisów zagubienia w świecie, pokazuje poczucie bezsilności bohatera. Dodatkowy atut stanowi bogactwo języka – została napisana i wystawiona po angielsku.
W XI Liceum Ogólnokształcącym w pełnym wymiarze godzin pracują psycholog i pedagog.
- Uczniowie przychodzą do nas, żeby porozmawiać, poradzić się, opowiedzieć o konkretnych sytuacjach, z którymi mają problem - mówi Magdalena Siejka, pedagog w XI LO. - Cieszę się, że się otwierają przed nami - osobami dorosłymi, pracownikami szkoły - i chcą korzystać z naszego wsparcia, obdarzają zaufaniem. Jesteśmy dla nich partnerami do rozmowy, służymy swoim doświadczeniem. Cieszę się, że wizyta u pedagoga czy psychologa została odczarowana z dawnych źle kojarzących się stereotypów. Dzięki temu możemy wzmacniać naszych uczniów, by byli silniejsi, czuli swoją wartość, wierzyli w siebie i dążyli do realizowania swoich celów - wtedy jest mniejsze ryzyko myśli czy zachowań autodestrukcyjnych. Mamy też szanse w porę zareagować, wskazać drogi działania czy skierować na terapię do specjalisty.
Depresja
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest obchodzony w dniu 23 lutego.
Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Może dotknąć każdego
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.
Celem ustanowienia dnia było upowszechnianie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych.
Najczęstsza choroba psychiczna
Obecnie depresja jest najczęstszą chorobą psychiczną. Zachorowalność roczna wynosi 6-12 % wśród osób dorosłych, w tzw. sile wieku, a u osób w wieku podeszłym jest wyższa i sięga nawet ponad 15 %. Szacuje się także, że około 30-50 % ludzi cierpiało chociaż raz w swoim życiu na zaburzenia depresyjne. Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia "słabych” ludzi. Jest to nieprawda i krzywdzący osąd. Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie.
Depresję można i powinno się leczyć.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?