Premiera spektaklu "Tu-wim" w niedzielę w Teatrze...

  Premiera spektaklu "Tu-wim" w niedzielę w Teatrze Powszechnym [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Premiera spektaklu "Tu-wim" w niedzielę w Teatrze Powszechnym [ZDJĘCIA]
  1/8
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Trwają ostatnie prace nad drugą w tym sezonie premierą w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Na Małej Scenie zobaczymy muzyczny spektakl "Tu-wim" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego i Jarosława Stanka (i z jego choreografią).
  Utrzymane w konwencji groteski i absurdu przedstawienie, wykorzystujące różnorodne utwory i teksty Tuwima, ma pokazywać teatr jako miejsce magiczne tak dla widzów, jak i aktorów. Jego bohaterami będą "ludzie cienia", osoby, które na co dzień nie stają w blasku świateł na scenie: bileterka, portier, garderobiana. Przebywając w teatrze w czasie, gdy nie grany jest spektakl, przywdziewają na siebie kostiumy, a wraz z nimi role.


  - Coraz częściej i więcej mówi się o zmniejszaniu dofinansowania dla teatrów, bo podobno jest kryzys. Może więc w ogóle pozamykać teatry: tak będzie najtaniej i najlepiej - mówi reżyser Jerzy Połoński. - Ta sytuacja nie ominęła też tego teatru, postanowiliśmy uczynić ją punktem wyjścia do pracy nad "Tu-wimem". Pokażemy więc swoisty ostatni bal w teatrze, moment, w którym z cienia wychodzą osoby dotąd niezabierające głosu.

  Realizatorzy podkreślają, że chcą pokazać Tuwima jako twórcę lirycznego, ale też bardzo aktualnego. Utwory łódzkiego poety wykonywane będą z muzyką Pawła Jabłońskiego w aranżacjach zespołu Buldog, która pod odejściu ze składu Kazika Staszewskiego nagrała płytę pt. "Chrystus miasta" (pochodzi on od tytułu wiersza Tuwima). Zabrzmią m.in. "Do prostego człowieka", "Łódź", "Litania", "Wenus" i niektóre przedwojenne szlagiery.

  Już w trakcie prac nad spektaklem "Powszechny" otrzymał propozycję z Londynu, by zagrać w dawnej siedzibie kabaretu i teatru Mariana Hemara, który podobnie jak Tuwim był rozchwytywanym autorem tekstów kabaretowych (z tą różnicą, że Tuwim był równocześnie jednym z najważniejszych poetów międzywojnia).

  Powstanie spektaklu zostało dofinansowane kwotą 45 tys. zł przez Instytut Książki, który stał się dysponentem środków wyasygnowanych przez ministra kultury z myślą o obchodach Roku Tuwima w kraju i za granicą. W spektaklu grają i śpiewają: Ewa Sonnenburg, Aleksandra Listwan, Arkadiusz Wójcik oraz Damian Kulec.

  Premiera odbędzie się w niedzielę 6 października o godz. 19.15, a w sobotę - prapremiera spektaklu. Z kolei we wtorek 8 października "Tu-wim" zagrany zostanie dla osób bezrobotnych za symboliczną złotówkę.

  Wolisz obejrzeć dobry film w telewizji? Dowiedz się, co jest emitowane! Sprawdź program tv!

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo