Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera sztuki Kto chce być Żydem? w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Okazja do przejrzenia się w lustrze Teatru Powszechnego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W spektaklu „Kto chce być Żydem?” na Małej Scenie Teatru Powszechnego występują między innymi Adam Marjański, Beata Ziejka, Monika Kępka, Marek Kasprzyk
W spektaklu „Kto chce być Żydem?” na Małej Scenie Teatru Powszechnego występują między innymi Adam Marjański, Beata Ziejka, Monika Kępka, Marek Kasprzyk Grzegorz Gałasiński
„Kto chce być Żydem?” Marka Modzelewskiego to pierwsza premiera nowego sezonu w łódzkim Teatrze Powszechnym. Pierwszy pokaz w sobotę 1 października, reżyseruje Jacek Braciak.

Bohaterowie sztuki „Kto chce być Żydem?” spotykają się na kolacji. Pani domu właśnie otrzymała tytuł profesorski, zarazem podjęła decyzję o przejściu na judaizm. Jej brat chce przedstawić swojej narzeczonej członków rodziny. A córka gospodarzy przyjeżdża z narzeczonym - Amerykaninem, żydowskiego pochodzenia, który urodził się w Polsce...

- Sztuka Marka Modzelewskiego niezwykle celnie portretuje nasz wewnętrzny prowincjonalizm, zwracając uwagę na jego różne odcienie - podkreśla Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi. - To komedia, zatem w krzywym zwierciadle pokazuje, że swoisty kabotynizm cechuje wszystkich, niezależnie od statusu społecznego. Dla Jacka Braciaka będzie to debiut reżyserski i bardzo się cieszę z tego spotkania, tym bardziej, że zgodził się natychmiast. To naturalna droga, iż aktorzy z dużymi osiągnięciami w pewnym momencie decydują się na reżyserię.

Jacek Braciak, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych i teatralnych, kilkukrotnie nagradzany był Polskimi Nagrodami Filmowymi „Orły”. Widzom znany jest między innymi z filmów „Edi”, „Kler”, „Wołyń”, „Moje wspaniałe życie”, „Córka trenera” czy „Różyczka”.

- Chciałem wziąć sprawy w swoje ręce i zrealizować „Kto chce być Żydem?” na scenie według mojej interpretacji - wyjaśnia. - Gdy rozmawiałem z dyrektor Ewą Pilawską, okazało się, że chciałaby podjąć to ryzyko, abym zadebiutował jako reżyser w Teatrze Powszechnym w Łodzi. - Sztuka Modzelewskiego jest świetnie napisana i dla mnie szczególna, bo porusza wiele kwestii, które mnie od lat zajmują. Żydowskość, tożsamość, nietolerancja, rodzina, miłość - można by długo wymieniać. W wielu kwestiach jest dotkliwa, stawia przed nami lustro. Ale żeby się w tym lustrze przejrzeć, dokonać wiwisekcji, trzeba mieć odwagę na tę konfrontację.

W spektaklu występują: Monika Kępka, Diana Krupa, Beata Ziejka, Marek Kasprzyk, Adam Marjański i Arkadiusz Wójcik. Autorem scenografii jest Witek Stefaniak, a kostiumów - Ewa Helman-Szczerbic. Premiera „Kto chce być Żydem?” odbędzie się 1 października od godz. 19.15. W niedzielę 2 października, po spektaklu na Małej Scenie, odbędzie się spotkanie z Markiem Modzelewskim i Jackiem Braciakiem, które poprowadzi Jacek Wakar.

Spektakl „Kto chce być Żydem?” obejrzeć będzie można na Małej Scenie 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9 października oraz 3, 4, 5, 6 listopada i w następnych miesiącach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki