Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera w Teatrze Lalek Arlekin: Głodna wiedźma i nienasycony konsumpcjonizm

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Spektakl „Jak zostałam wiedźmą” na podstawie książki Doroty Masłowskiej i w reżyserii Eweliny Pietrowiak będzie kolejną premierą Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi. Pierwszy pokaz w sobotę 24 października.

Wydanej w 2014 roku książce Dorota Masłowska nadała podtytuł „Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci”. To historia wiedźmy poszukującej dzieci na... zupę. Zaglądając do domów przez okna, wiedźma wybiera jedynie dzieci złe - czyli interesowne, rozpieszczone i opanowane przez konsumpcjonizm - ponieważ dzieci dobre są szkodliwe dla jej przewodu pokarmowego. W pewnej chwili wiedźma nieudolnie rzuca czar i zamienia się myślami z dobrą dziewczynką...

Baśń stanowi krytykę późnokapitalistycznego konsumpcjonizmu. Opowieść wypełniona jest zwykłymi postaciami, jak pracownik stacji benzynowej, kasjerka hipermarketu, konsultantka firmy kosmetycznej czy mama ćwicząca taekwondo. Są w niej też wszechobecne gadżety: iPhone’y, puderniczki czy samochody, a pośród nich pojawia się… wygłodniała Wiedźma, która poszukuje niegrzecznego, idealnego do schrupania dziecka.

- Wybrałam Masłowską, bo chciałam pracować nad współczesnym tekstem. Mnie interesuje ten świat i wiem, jak dzieci, które dzisiaj żyją są umiejscowione we współczesności pod każdym względem. Wierzę, że bardziej przemawiają do nich bajki i postacie, które są bliższe ich codzienności - wyjaśnia reżyserka, Ewelina Pietrowiak. - Problem konsumpcjonizmu, podatności na reklamę jest gangreną dzisiejszych czasów i dotyczy nas wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych, bo wszyscy na co dzień zmagamy się z presją otoczenia, naciskami marketingowymi, opinią innych. To wieczne nienasycenie, chęć kupna, potem chęć zmiany na nowe, na jeszcze lepsze jest jakimś szaleństwem.

W przedstawieniu występują: Adrianna Maliszewska, Agata Butwiłowska, Joanna Wiśniewska, Klaudia Kalinowska, Karolina Zajdel, Katarzyna Stanisz, Wojciech Stagenalski, Wojciech Schabowski, Michał Szostak. Muzykę do piosenek napisał Łukasz Damrych, autorkami scenografii i kostiumów są Ola Reda i Martyna Kander.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki