Premiera „Zemsty nietoperza” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Uczta i zemsta przebojowymi ariami operetkowymi wyśpiewane

Aida Stępniak
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
"Zemsta nietoperza" w Teatrze Wielkim w Łodzi. Na scenie zobaczymy i usłyszymy wielu znakomitych solistów łódzkiej opery m.in. Joannę Woś i Agnieszkę Makówkę

W repertuarze Teatru Wielkiego regularnie goszczą dzieła sceniczne Johanna Straussa syna - dość wspomnieć choćby „Noc w Wenecji”, która swą premierę miała w styczniu 2016 roku czy „Barona cygańskiego” pokazanego po raz pierwszy w marcu 2015 roku. Teraz przyszedł czas na kolejny popularny tytuł wiedeńskiego twórcy - w najbliższą sobotę na placu Dąbrowskiego zostanie zaprezentowana nowa inscenizacja „Zemsty nietoperza”.

Źródłem tytułowej „zemsty nietoperza” jest przygoda jednego z bohaterów, doktora Falke, którego Gabriel von Eisenstein zostawił na Praterze pijanego w sztok, przez co szanowany obywatel był zmuszony ku zachwytowi przechodniów przemierzać miasto o poranku w stroju urągającym jego godności. Z pomocą księcia Orłowskiego doktor postanawia więc zorganizować bal, który będzie obfitował w ciekawe wydarzenia i następstwa.

Operetka powstała na podstawie sztuki Rodericha Benedixa „Das Gefängnis” („Więzienie”), którą na potrzeby teatru Palais Royal zaadaptowali Henri Meilhaca i Ludovic Halévy- w 1872 została wystawiona pod tytułem „Le Réveillon” („Bal sylwestrowy”). Na operetkowe libretto tekst przerobili Richard Genée i Karl Haffner, dokonując pewnych zmian oryginalnej historii - bal sylwestrowy stał się ucztą u księcia Orłowskiego, centralnym punktem uczynili również doktora Falke i „zemstę nietoperza”. Sama partytura miała powstać w niewiele ponad 40 dni, a inscenizacja uratowała Theather an der Wien przed finansową katastrofą. Finalnie „Zemsta nietoperza” okazała się sztuką chętnie wystawianą przez teatry operowe - sam kompozytor prowadził ją od pulpitu dyrygenckiego w Operze Wiedeńskiej, w Hamburgu i Wiedniu zadyrygował nią Gustav Mahler, a w Berlinie i Wiedniu - Richard Strauss. W 1905 roku operetka doczekała się wystawienia na deskach Metropolitan Opera. Z kolei przekładu libretta na język polski dokonał Julian Tuwim.

W obsadzie łódzkiej inscenizacji znaleźli się: Andrzej Kostrzewski, Łukasz Motkowicz, Tomasz Rak (Gabriel von Eisenstein), Anna Wiśniewska-Schoppa, Joanna Woś, Dorota Wójcik (Rozalinda), Aleksandra Borkiewicz, Joanna Moskowicz, Hanna Okońska (Adela), Arkadiusz Anyszka, Przemysław Rezner (Dr Falke), Dawid Kwieciński, Krzysztof Marciniak (Alfred), Dariusz Machej, Grzegorz Szostak, Robert Ulatowski (Frank), Bernadetta Grabias, Agnieszka Makówka, Olga Maroszek (Książę Orlovsky), Marcin Ciechowicz, Zenon Kowalski (Dr Blind), Patrycja Krzeszowska, Aldona Orzeł-Sztabińska, Anna Terlecka (Ida) oraz Andrzej Gałła, Przemysław Rezner i Grzegorz Szostak (Frosh). Kierownictwo muzyczne powierzono Tadeuszowi Kozłowskiemu, za dekoracje odpowiada Yoko Seyama, za kostiumy Alexander Mudlagk, a chór przygotował Maciej Salski. Reżyser widowiska, dobrze znany w Łodzi Giorgio Madia, opracował również choreografię i reżyserię świateł.

Premiera „Zemsty nietoperza” odbędzie się w Teatrze Wielkim (pl. Dąbrowskiego) w sobotę 13 stycznia. Początek o godz. 19. Następnie widowisko będzie można oglądać 14, 16, 17, 26, 27, 28 i 30 stycznia oraz 16, 17 i 18 lutego.

Na spektakl 13 stycznia bilety kosztują 32, 90 i 100 zł, na spektakl 14 stycznia bilety w cenie 32, 65 i 75 zł, na pozostałe pokazy w cenie 32, 45 i 55 zł (normalne) oraz 27, 40 i 45 zł (ulgowe).

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie