MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezentacja nowego pociągu PR na dworcu Łódź Kaliska [ZDJĘCIA]

Andrzej Boratyński
Andrzej Boratyński
Nowy nabytek Łódzkiego Zakładu Przewozów Regionalnych zaprezentowano w środę przed południem na dworcu Łódź Kaliska. To szynobus Pesy typu 214Mb (SA 135), który ma jeździć na trasie Opoczno-Tomaszów-Koluszki.

Pociąg ma tylko jeden wagon z 62 miejscami siedzącymi i 90 stojącymi. Szynobus jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, posiada klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej. Sterowanie pojazdem jest w pełni zautomatyzowane i odbywa się z pulpitu maszynisty. Pociąg może rozwinąć prędkość do 120 km/h.

Jak na razie szynobus będzie wykorzystywany przez przewoźnika do transportu pasażerów na trasie z Opoczna do Koluszek. Zgodnie z nowym rozkładem jazdy PKP, który wchodzi w życie od 15 grudnia, pociąg będzie na tej trasie odbywał tylko cztery kursy dziennie - po dwa z Opoczna do Koluszek (odjazdy o godz. 5.27 i 16.57) i z Koluszek do Opoczna (odjazdy o godz. 10.20 i 20.13). Czas podróży to równa godzina.

Wcześniej pociąg z Opoczna kursował tylko do Tomaszowa, gdzie jednak można było się szybko przesiąść do pociągów jadących do Koluszek lub Łodzi. Kursy na linii Opoczno-Tomaszów odbywały się pięć razy dziennie. Teraz podróżnym zostały tylko dwa pociągi. Wszystko z powodu zbyt małej liczby pasażerów.

- Pociągami, które zostały zlikwidowane, podróżowało 15-35 osób, a do każdego kilometra trzeba było dopłacić 17 zł - mówi Teresa Woźniak z Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. - Nie jesteśmy zadowoleni z nowego rozkładu jazdy, ale jeśli dzięki nowemu taborowi wrócą pasażerowie, to będziemy przywracać poszczególne połączenia - tłumaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki