Prezes Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Prezes Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Łodzi [ZDJĘCIA]

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Prezes Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Łodzi [ZDJĘCIA]
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Paweł Łacheta

  Taki zaszczyt łódzkiego PCK nie spotkał od ponad 30 lat. Tadateru Konoe, prezes Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (Federacja CkiCP), w piątek odwiedził łódzką placówkę jako jedyną w Polsce, poza Warszawą.
  Wybór Łodzi nie był przypadkowy: to jeden najprężniej działających oddziałów PCK w Polsce. Poprzednio prezes Międzynarodowego Czerwonego Krzyża odwiedził Polskę i Łódź w 1982 roku, podczas stanu wojennego. Sprawdzał wtedy dystrybucję zagranicznych darów dla Polski...

  Na spotkanie z Tadateru Konoe przyszła ponad połowa z 40 młodych wolontariuszy PCK w Łodzi i naprawdę mieli się czym pochwalić.
  Na prezentacji szef światowego Czerwonego Krzyża zobaczył zapoczątkowane w Łodzi w 2000 roku ogólnopolskie akcje Wyprawka dla Żaka i Gorączka Złota. W ramach tej pierwszej łódzki oddział PCK przygotowuje co roku wyprawki szkolne dla 1600 uczniów. Podczas Gorączki Złota, zbiórki monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy, do PCK trafiają 3 tony monet, z których finansowane są kolonie dla dzieci.

  Wśród łódzkich dygnitarzy (prezydent Hanna Zdanowska, wojewoda Jolanta Chełmińska) skromnie zachował się wicemarszałek Marcin Bugajski, który tylko w kuluarach napomknął, że w latach 1999-2000 sam był wolontariuszem łódzkiego PCK.

  Tadateru Konoe opowiedział natomiast nieznaną w Polsce historię pomocy Japońskiego Czerwonego Krzyża dla Polaków. W 1919 roku po rewolucji w Rosji na Syberii znalazło się wielu Polaków, a wśród nich osierocone dzieci. 750 z nich zaopiekował się wówczas Japoński Czerwony Krzyż. W 1993 roku kilkoro żyjących jeszcze z nich odwiedziło Japonię.

  74-letni Tadateru Konoe jest ciekawą postacią. Pochodzi z jednego z najznakomitszych japońskich rodów, którego historia sięga ponad dziesięciu stuleci. Ukończył między innymi prestiżową London School of Economics.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo