Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes PGE: Podpisaliśmy umowę na dostawę turbin dla Baltica 2, która jest jedną z największych inwestycji offshore na Morzu Bałtyckim

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
PGE i Orsted podpisały w czwartek kontrakt z firmą Siemens Gamesa na dostawę 107 turbin o mocy 14 MW każda dla projektu Baltica 2 o łącznej mocy ok. 1,5 GW. Farma zacznie działać do końca 2027 r. – To przełomowa decyzja i największy kontrakt w historii energetyki odnawialnej w Polsce – mówił podczas konferencji prezes PGE Wojciech Dąbrówka. Baltica 2 będzie produkować zieloną energię elektryczną pozwalającą zaspokoić potrzeby ok. 2,4 mln polskich gospodarstw domowych.

Spis treści

Baltica 2. PGE z największą inwestycją offshore na Morzu Bałtyckim

– Podpisaliśmy umowę na dostawę turbin o mocy ok. 1,5 GW dla Baltica 2, która jest aktualnie największą inwestycją offshore realizowaną na Morzu Bałtyckim i jedną z największych na świecie – powiedział prezes PGE polskiej Grupy Energetycznej S.a. Wojciech Dąbrowski podczas czwartkowej konferencji prasowej.

– To przełomowa decyzja i największy kontrakt w historii energetyki odnawialnej w Polsce. Szacujemy, że tylko ten projekt będzie w stanie dostarczyć zielona energię do około 2,4 mln polskich domów – dodał Dąbrowski.

– Konsekwentnie wypełniamy misję zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej Polski. Pilnujemy także, aby kluczowe aktywa energetyczne pozostawały w polskich rękach – mówił.

Jak poinformowała PGE, kontrakt obejmuje dostawę i instalację 107 morskich turbin wiatrowych o mocy 14 MW każda i o łącznej mocy 1498 MW, umowę serwisową i gwarancyjną, która dotyczy świadczenia usług serwisowych przez 5 lat od uruchomienia, w tym przeprowadzania planowych przeglądów, napraw, dostaw środków utrzymania, zdalnego nadzoru oraz innych czynności powiązanych, a także umowę dostawy części zamiennych i narzędzi. Realizacja umowy przewidziana jest w okresie od II kwartału 2023 roku do IV kwartału 2027 r. nie ujawniono wartości umowy.

Inwestycja podzielona na dwa etapy

Projekt MFW Baltica, w którym PGE i Orsted mają po połowie udziałów, składa się z dwóch etapów: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy 2,5 GW. Zgodnie ze strategią PGE, Baltica 2 ma ruszyć do końca 2027 r. a cały projekt MFW Baltica, czyli farmy Baltic 2 i Baltica 3 ma powstać do 2030 r.

– Nie było w historii Polski, jeśli chodzi o nakłady inwestycyjne, większej inwestycji niż projekt morskiej energetyki wiatrowej – mówił z kolei pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.

– Morska energetyka wiatrowa to nie tylko źródła wytwórcze, ale cały sektor gospodarki, przemysł, nauka – mówił i przyznał, że „polski Bałtyk to stosunkowo płytki akwen z dobrą wietrznością, dlatego projekty offshore charakteryzują się wysoką rentownością”.

Prezes europejskiego oddziału Ørsted Rasmus Errboe wskazał z kolei, że „kontrakt ma dla duńskiej firmy specjalne znaczenie, chociażby dlatego, że otwiera Polsce drogę do zielonej transformacji”. – Baltica 2 będzie wytwarzać wielkie ilości czystej energii i pozwoli zmniejszyć zależność od importu paliw kopalnych – tłumaczył. Jak oceniał, inflacja czy wzrost cen surowców to duże wyzwania, kiedy buduje się cały nowy przemysł, a rozwój OZE w Europie jest nieodwracalny.

– W świetle wyzwań makroekonomicznych jesteśmy szczególnie dumni z faktu, że możemy ogłosić ten ważny krok milowy dla Baltica 2 – projektu pionierskiego w skali rynku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, który utoruje drogę dla transformacji energetycznej Polski w kierunku zielonej energii. Chciałem podziękować naszemu partnerowi PGE oraz polskiemu rządowi za wsparcie, dzięki którym to stało się możliwe – dodał.

– Wszyscy czekaliśmy na podpisanie największej w polskiej elektroenergetyce umowy na budowę morskich farm wiatrowych do projektu PGE – Orsted – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. – Będą dostarczone turbiny firmy Siemens Gamesa, która jest najnowocześniejsza 14 MWh platforma, która już od 2027 roku będzie zasilała polskie gospodarstwa domowe i polski przemysł – dodaje.

– Moc, która będzie dostarczona w 2027 roku zabezpieczy w czystą, bezemisyjną i tanią energię elektryczną 4 mln gospodarstw domowych – wskazuje.

Gajoweicki podkreśla, że musieliśmy długo czekać na przełomowe dla polskiej transformacji energetycznej miliardowe inwestycje, które dzisiaj zostały „uwiecznione” w postaci podpisania umowy.

– Turbiny, jakie trafią na farmę Baltica 2 to najnowocześniejsze urządzenia z oferty – zaznaczył Paweł Przybylski z Siemens Gamesa. – Każda pojedyncza turbina będzie wyższa niż warszawski Pałac Kultury i Nauki – podał. Przybylski poinformował także, że firma Siemens Gamesa w swoim biurze w Gdańsku buduje już zespół, który najpierw będzie zdobywał doświadczenie za granicą, aby potem móc wspomagać inwestorów, gdy farma już ruszy.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezes PGE: Podpisaliśmy umowę na dostawę turbin dla Baltica 2, która jest jedną z największych inwestycji offshore na Morzu Bałtyckim - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki