Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Duda w Łasku o szpicy NATO. Spotkanie z szefem NATO w bazie lotnictwa taktycznego

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Rozmowy o szpicy NATO. Spotkanie prezydenta z szefem NATO w 32 BLT w Łasku
Rozmowy o szpicy NATO. Spotkanie prezydenta z szefem NATO w 32 BLT w Łasku Agnieszka Olejniczak
Na lotnisku wojskowym w Łasku prezydenta Andrzej Duda i Sekretarz Generalny NATO Jensa Stoltenberga wraz z dowódcami wojskowymi rozmawiali o rozmieszczeniu sił NATO.

W bazie lotnictwa taktycznego w Łasku omawiano we wtorek m.in. kwestie rozmieszczenia szpicy NATO i obrony powietrznej na tak zwanej wschodniej flance sojuszu. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, a także z dowódcami wojskowymi sił sojuszniczych, między innymi dowódcą wszystkich sił NATO w Europie gen. Todem Woltersem.

Omówiliśmy bieżącą sytuację bezpieczeństwa i kroki, jakie są potrzebne na przyszłość, żeby wzmocnić wschodnią flankę sojuszu – mówił po spotkaniu w Łasku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, działania Polski wobec Ukrainy i ludności, która znajduje w naszym kraju bezpieczne schronienie. Zapewnił, że sąsiedni kraj w obliczu napaści rosyjskich wojsk może liczyć na pomoc humanitarną oraz wsparcie w postaci dostaw sprzętu wojskowego. Nie będzie jednak operacji wojskowej na terytorium Ukrainy.

Sekretarz Jens Stoltenberg zapewnił, że sojusz jest silny i siły NATO współdziałają, by chronić zarówno przestrzeń powietrzną, jak i terytorium NATO. Przypomniał, że to jego druga wizyta w Łasku, gdzie pierwszy raz przebywał w 2014 roku.

NATO nie szuka konfliktu z Rosją - podkreślił Jens Stoltenberg.

Szpica NATO to siły liczące 5 tys. żołnierzy, które pozostają do dyspozycji głównodowodzącego. Całe Siły Odpowiedzi, których częścią jest VTJF, to około 40 tys. żołnierzy.

Polityka wzmacniania wschodniej flanki NATO, to między innymi rozmieszczenie amerykańskich sił powietrznych w Polsce oraz Litwie, Łotwie i Estonii. W 32 BLT w Łasku stacjonują obecnie amerykańskie samoloty F15 z 336th Fighter Squadron, 4th Fighter Wing z bazy Seymour Johnson.

NATO przesuwa także na wschód najnowocześniejsze myśliwce F35. Będą operują z siłami sojuszniczymi w przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, gdzie część polskich myśliwców F16 prowadzi misję Air Policing z bazy Siauliai na Litwie wraz z duńskimi F16.

Z kolei w bazie Amari w Estonii samoloty F-35 mają współdziałać z F-16 z Belgii. Francuskie siły powietrzne wysłały swoje samoloty do Rumunii.

Do bazy na Łotwie dotarły natomiast amerykańskie helikoptery AH-64 Apache, które są częścią 12th Combat Aviation Brigade z bazy Ansbach w Bawarii w Niemczech. Maszyny w połowie lutego przebywały także w bazie w Łasku.

Do bazy Ramstein w Niemczech dotarło już także sześć tak zwanych latających cystern KC-135 Stratotankers z 100th Aerial Refuelling Wing z Wielkiej Brytanii.

Ukraińscy uchodźcy przed granicą z Polską

Ukraina - tak wygląda wojna. Poruszające zdjęcia z oblężonyc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki