Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Duda wystąpił z orędziem do narodu

RED
16.11.2015 warszawawreczenie desygnacji przez  prezydenta na ministrów i zaprzysiê¯enie  rzadu beaty szydlo - rzad zaprzysiezenie prezydent przysiega nz - andrzej duda fot. bartek syta  / polska press
16.11.2015 warszawawreczenie desygnacji przez prezydenta na ministrów i zaprzysiê¯enie rzadu beaty szydlo - rzad zaprzysiezenie prezydent przysiega nz - andrzej duda fot. bartek syta / polska press brak
O godzinie 20 z orędziem wystąpił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Odniósł się w nim do dzisiejszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że ten - po rozpoznaniu wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym przegłosowanej przez PO-PSL - orzekł, że ustawa jest częściowo niezgodna z Konstytucją.

Prezydent Andrzej Duda powiedział:

29 maja tego roku, gdy w pałacu wilanowskim w Warszawie odbierałem zaświadczenie o wyborze na urząd prezydenta RP apelowałem, by ważne dla Polski decyzje nie były podejmowane w okresie zmiany władz państwowych ponieważ mogą one w przyszłości rodzić wiele problemów.Niestety sejm poprzedniej kadencji nie przychylił się do mojej prośby i dokonał wyboru kandydatów na stanowiska sędziów Trybunału naruszając tym samym również dobry obyczaj polityczny.

Aby zakończyć niepotrzebne waśnie podważające autorytet najważniejszych instytucji , stojąc na straży Konstytucji i ciągłości władzy postanowiłem odebrać przysięgę od sędziów wybranych wolę nowo wybranego sejmu, w którym Polacy pokładają tak ogromną nadzieję na naprawę RP.

Nie można zgodzić się na dokonana tuż przed wyborami zmianę prawną, która ma na celu jednostronne upolitycznienie Trybunału, bo przecież instytucja ta powinna być pluralistyczna.

Przychylam się do opinii wyrażonej przez obecnego prezesa TK o potrzebie debaty nad zmianami procedury wyboru sędziów.

Dlatego też w ramach Narodowej Rady Rozwoju zamierzam powołać zespół, którego celem będzie opracowanie zasad wyboru sędziów, tak, aby w przyszłości nie pojawiły się żadne wątpliwości co do jego bezstronności. Chciałbym do tego dialogu zaprosić przedstawicieli wszystkich partii politycznych, byłych sędziów Trybunału, ekspertów od prawa konstytucyjnego i inne zainteresowane podmioty. Liczę na to, że dzięki tej inicjatywie uda nam się wspólnie zapobiegać podobnym sporom w przyszłości.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

Sędziowie TK orzekli, że częściowo niezgodne z Konstytucją RP są przepisy dotyczące wyboru sędziów. Wybór dwóch dodatkowych sędziów, których kadencja skończyła się w grudniu, był niezgodny z Konstytucją. Zgodne z Konstytucją są przepisy o braku ograniczenia kadencji prezesa TK.

- Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że poprzedni Sejm prawidłowo wybrał tych trzech sędziów, których kadencje rozpoczynały się w listopadzie. Dlatego, że trzech sędziów Trybunału kończyło w listopadzie swoją kadencję, było to jeszcze przed inauguracją obecnego Sejmu i obecny Sejm nie mógłby ich wybrać, bo było już za późno. Obowiązuje zaś zasada, że sędziego Trybunału Konstytucyjnego wybiera się, zanim wygaśnie kadencja jego poprzednika, żeby w chwili, kiedy jeden sędzia Trybunału odchodzi, drugi natychmiast zajmował jego miejsce. Natomiast poprzedni Sejm nie mógł wybrać tych dwóch sędziów, których kadencje miały się rozpocząć 2 i 8 grudnia, a to dlatego, że tego wyboru powinien był już dokonać Sejm nowy. Zatem trzech sędziów, którzy zostali wybrani jesienią na miejsca zwolnione w listopadzie było wybranych prawidłowo, natomiast dwóch pozostałych nie. I tych pozostałych powinien wybrać Sejm obecny. Uważam, że są to dwaj pierwsi spośród obecnie wybranej piątki - powiedział Agencji Polska Press prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich, sędzia Maciej Strączyński.

Trybunał stwierdził również, że prezydent, nie może w żaden sposób ani odwlekać, ani odmawiać przyjęcia od sędziów Trybunału ślubowania.

- Prezydent ma obowiązek wykonać te czynności natychmiast i nie przysługuje mu w tym względzie żadne prawo weta, sprzeciwu, ani niczego w tym rodzaju. Jest tylko notariuszem niejako przyjmującym ślubowanie - mówi sędzia Strączyński.

Prezydent zgodnie z prawem powinien przyjąć ślubowanie od tych trzech sędziów, którzy zostali wybrani na kadencje rozpoczynające się w listopadzie, dokładnie 6 listopada, a więc jeszcze przed inauguracją bieżącego Sejmu, natomiast dwa pozostałe mandaty nie zostały obsadzone wówczas skutecznie.

- Można moim zdaniem przyjąć, że obsadzili je dwaj pierwsi, spośród pięciu sędziów, których Sejm powołał w środę. Trzej pozostali nie powinni zostać uznani za wybranych, ponieważ nie ma wolnych stanowisk w Trybunale - ocenia sędzia Strączyński.

Status tych trzech pozostałych sędziów wybranych przez PiS jest taki sam jak status tych dwóch dodatkowych sędziów wybranych w poprzednim Sejmie.

- Ten wybór nie jest skuteczny, ponieważ nie można wybrać sędziego Trybunału Konstytucyjnego na miejsce, które nie jest zwolnione. Zgodnie z prawem zarówno dwoje ostatnich wybranych we wrześniu, jak i troje ostatnich wybranych w grudniu, nie powinno być uznanych za sędziów Trybunału Konstytucyjnego - podkreśla sędzia Strączyński.
W podobnym tonie wyrok Trybunału Konstytucyjnego komentuje Borys Budka, poseł PO, przedstawiciel posłów wnioskodawców.

- Zostało wybranych legalnie trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Należy powtórzyć wybór dwóch sędziów, byśmy wtedy mogli spokojnie porozmawiać o kandydatach tak, by nie doszło do powtórzenia scenariusza - powiedział były minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL.

Marek Kuchciński, marszałek Sejmu i poseł PiS, powiedział, że to kompromitacja Trybunału, który jego zdaniem sankcjonował złamanie prawa przed kilkoma miesiącami.

- Dzisiejszy wyrok Trybunału jest satysfakcjonujący. Wynika z niego, że zaprzysiężeni powinny zostać trzej sędziowie zaproponowani przez poprzedni Sejm - skomentował z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Zdaniem Kornela Morawieckiego z Ruchu Kukiz ‘15 zamieszanie wokół Trybunału wynika z tego, że kilka miesięcy temu naruszono staranność przy wyborze sędziów TK.

- Dziwię się, że ci sędziowie, którzy zostali źle wybrani, przyjęli nominację. Teraz jest patowa sytuacja, z jednej strony TK uznaje, że trzech sędziów jest wybranych legalnie, a my czyli Sejm, wybraliśmy pięciu sędziów. To nie zamach na Konstytucję czy demokrację. Prawnicy muszą z tego wybrnąć - komentuje.


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Prezydent Duda wystąpił z orędziem do narodu - Dziennik Zachodni

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki