Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Duda zapomniał o powstaniach śląskich. Tylko Powstanie Wielkopolskie osiągnęło cel - pisze

TOS
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego.
Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Piotr Smoliński
Prezydent Andrzej Duda myli się twierdząc, że Powstanie Wielkopolskie było jedynym, które osiągnęło zamierzony cel. A co z powstaniami śląskimi? Przeciez także były zwycięskie. Dlaczego o sukcesie powstań śląskich jest tak cicho? - To również kwestia szkolnej podstawy programowej, w której temat powstań śląskich jest traktowany po macoszemu - mówi Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Sporo emocji na Górnym Śląsku wywołała wypowiedź, która padła podczas obchodów kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Prezydencki minister Andrzej Dera odczytał list Andrzeja Dudy do poznaniaków, w którym napisano, że "Powstanie Wielkopolskie zapisało się w historii jako jedyne, które zdobyło zamierzone cele".

To oczywista pomyłka lub nieznajomość historii Polski. Wiadomo przecież, że sukcesem zakończyło m.in. II Powstanie Śląskie.

KLIKNIJ I ZOBACZ
PREZYDENT ANDRZEJ DUDA ZBAGATELIZOWAŁ SUKCES POWSTAŃ ŚLĄSKICH

Powstanie Wielkopolskie nie było więc jedynym zwycięskim. Internauci radzą, aby prezydent zapoznał się z historią Polski, proponują nawet, że prześlą mu do Kancelarii RP podręcznik.Prezydent pomyłki nie sprostował w czasie obchodów Powstania Wielkopolskiego w Warszawie, powtarzając stereotypowo: "Poznaniacy stanęli dumnie, chwycili za broń. Młodzież, starsi, wszyscy. I pokonali Niemców. Pokonali ich w krótkim czasie, bo przecież rozejm w Trewirze 16 lutego 1919 roku ostatecznie powstanie zakończył. Co ważne, jedyne powstanie w polskich dziejach, które osiągnęło wszystkie założone cele. I jedno z czterech zwycięskich."

Takie słowa padły z ust ministra Andrzeja Dery, który odczytał list Prezydenta RP

Ze stanowiskiem zawartym w liście Prezydenta RP nie zgadza się m.in. Halina Bieda, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, która zwraca uwagę, że gdyby nie powstania śląskie, nie byłoby możliwe przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

Podczas obchodów kolejnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego powiedziano, że zapisało się ono w historii jako "jedyne, które zdobyło zamierzone cele". Jak te słowa mają się do powstań śląskich, których rezultat przyczynił się przecież do przyłączenia części Śląska do Polski?
Powstanie Wielkopolskie rzeczywiście było zwycięskie, ale trzeba pamiętać, że nasze powstania śląskie całościowo również spełniły swój cel, chociaż na każde z nich trzeba by patrzeć oddzielnie. Pierwsze powstanie było przegrane, drugie osiągnęło swój cel, bo doprowadziło do rozwiązania niemieckiej policji i wprowadzeniu oddziałów mieszanych. III Powstanie Śląskie pozwoliło na przyłączenie po przegranym plebiscycie większego obszaru Górnego Śląska do Polski. Z całą pewnością Powstanie Wielkopolskie nie było jedynym zwycięskim polskim powstaniem.
Dlaczego powstania śląskie wciąż pozostają w cieniu innych zrywów narodowych?
Spojrzenie na Śląsk z punktu widzenia historii jest dzisiaj różne. Nie zawsze było ze Śląskiem po drodze. Dzisiaj panują różne opinie, że był to zryw narodowy, zryw ekonomiczny, wojna domowa. Bezsprzecznie jednak wiele osób walczyło, żeby Śląsk był polski. To fakt. Dzisiaj mamy Muzeum Powstań Śląskich i chcemy w ten sposób upowszechniać wiedzę na temat powstań.

W czasach generała Ziętka wiele mówiono o powstaniach. Potem jednak o tym temacie zrobiło się cicho. Czy to również kwestia upływu czasu?
W pewnym sensie tak, ale to również kwestia szkolnej podstawy programowej, w której temat powstań śląskich jest traktowany po macoszemu. Nie mamy już, tak jak jeszcze w czasach Ziętka, weteranów powstań, ale mamy oryginalne przedmioty z tamtych czasów i chcemy to wykorzystać. Uważam, że powinniśmy budować pamięć o powstaniach. Niebawem setna rocznica. Może trzeba będzie zorganizować te obchody również w innych częściach Polski.

Czy Muzeum da radę przemówić do świadomości Polaków?
To bardzo nowoczesna placówka. Docierają do nas odwiedzający również z Poznania, Opola czy Krakowa. Naszym zdaniem, Muzeum Powstań Śląskich jest elementem, który może przywracać pamięć o powstaniach śląskich i budować świadomość ich funkcjowania w historii. Od grudnia realizujemy w Muzeum lekcje muzealne. Organizujemy też urodziny w muzeum. Dzieci mogą odlewać cynowe żołnierzyki, wziąć udział w podróży tramwajem przez Śląsk czy poznać zwyczaje śląskie w ramach odwiedzin familoka. 18 marca organizujemy klasówkę powstańczą dla uczniów śląskich szkół i mieszkańców. Będzie też dostępna w wersji on-line.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki