Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Hanna Zdanowska na video-czacie: "Opłaty za parkowanie zostaną". Za co łodzianie zapłacą mniej w czasie pandemii koronawirusa?

md
Video-czat Hanny Zdanowskiej trwał około 40 minut. Prezydent obiecała kolejne wkrótce.
Video-czat Hanny Zdanowskiej trwał około 40 minut. Prezydent obiecała kolejne wkrótce. Maciej Kałach
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w czwartek (19 marca) wieczorem odpowiadała za pośrednictwem czatu internetowego na pytania łodzian dotyczące zmian w funkcjonowaniu miasta podczas epidemii koronawirusa. Pytano o to, czy zmniejszone lub zniesione zostaną opłaty za parkowanie, przedszkola, żłobki, czynsze...

Czat rozpoczął się o godz. 18. W szczytowym momencie publiczność prezydent Łodzi sięgnęła 1,7 tys. oglądających na żywo, czat trwał 40 minut. Oto niektóre z pytań, jakie łodzianie zadali Hannie Zdanowskiej i jej odpowiedzi.

Pomoc dla przedsiębiorców: czy będą zwolnienia z czynszów i podatków?
Na bieżąco analizujemy sytuację. Działania ze strony miasta muszą być efektywne, a nie efektowne. Skontaktowałam się z dużą liczbą przedsiębiorców, tych dużych, wielkich i tych maleńkich, których działalność z mocy ustawy została teraz ograniczona. Pozwólcie, że przeanalizuję wszystkie dane i propozycje, które złożyli mi przedsiębiorcy. Przestawimy wam określoną propozycję, która z jednej strony będzie wam pomocna, a z drugiej będzie możliwa do udźwignięcia przez miasto. Obiecuję, że będzie to propozycja, która pozwoli wam utrzymać miejsca pracy i przetrwać, bo o to chodzi.

Czy będą obniżki czynszów mieszkaniowych?
Analizujemy, czy w ogóle jest taka potrzeba. Za chwilę może stać się tak, że będziemy tracić swoje miejsca pracy, nie będziemy wydolni, nie będziemy w stanie regulować swoich zobowiązań. Wtedy być może podejmiemy taką decyzję. W tej chwili póki co, mam nadzieję, że pensje, które wypracowaliście, wpływają na wasze konta. Jeżeli cokolwiek się zachwieje, będziemy podejmować decyzje, ale będą to decyzje indywidualne, nie zbiorowe, bo przecież w zasobach komunalnych są też osoby, które doskonale radzą sobie w tym momencie, bo są branże, choć nieliczne, które na tym kryzysie - powiedzmy to sobie szczerze - będą zarabiały. Chcemy, żeby te decyzje były dla wszystkich sprawiedliwe, bo ten kryzys objął nas wszystkich.

Czy będą obniżki w żłobkach i przedszkolach?
W tej chwili nie przewidujemy takich obniżek. Chciałam przypomnieć, że rodzice płacą za rzeczywisty czas spędzony w przedszkolach przez dzieci. Jeśli chodzi o żłobki, niestety uchwała nie pozwala nam na to, bo opłata jest stała. W tej chwili pracujemy nad tym, by tę uchwałę zmienić, byście mogli w momencie, kiedy nie z waszej przyczyny, kiedy nie od was zależy sytuacja, w której żłobki zostały zamknięte, byście nie musieli ponosić kosztów.

Czy będą zwroty za migawki?
Nie przewidujemy takich zwrotów, ponieważ trudno jest określić, kto w rzeczywistości korzysta z migawki, a kto nie i kto miałby weryfikować, czy sprzedana migawka jest na tyle aktywna, że wykorzystujecie potencjał na niej zgromadzony, w postaci opłaty, którą wnieśliście, czy faktycznie siedząc w domu, nie korzystacie z niej w ogóle. Na to wszystko przyjdzie czas, w tej chwili musimy się skupić na walce z koronawirusem i zapewnieniu trwałości miejsc pracy.

Czy będzie darmowe parkowanie.
To pytanie, które często się powtarza, szczególnie po tym, gdy niektóre samorządy taką decyzję podjęły. Przypomnę, że Łódź i Kraków to miasta nieporównywalne, ponieważ stawki w Krakowie są wielokrotnie większe niż w Łodzi, a druga rzecz która jest istotna, to ta, że Kraków sam realizuje opłatę parkingową. My niestety mamy firmę, którą wyłoniliśmy w przetargu, w związku z czym nie jesteśmy w stanie z dnia na dzień rozwiązać umowy, a gdybyśmy próbowali ją rozwiązać, byłyby to kolejne, olbrzymie koszty dla miasta. Pytanie, czy w dobie kryzysu, kiedy zastanawiamy się, czy wspomagać służbę zdrowia w zakresie zakupów testów, gdzie je kupować, czy kupować maseczki, bo to są teraz najważniejsze problemy, z którymi zgłaszają się wszyscy, dywagacje, jak zabezpieczyć interes miasta, ale przede wszystkim nie złamać dyscypliny finansów publicznych rozwiązując umowę prawnie zawartą, byłoby nie na czasie. Drugą rzeczą jest fakt, że musimy powodować rotację miejsc parkingowych. W Śródmieściu nadal są ludzie, a miejsca przeznaczone do parkowania w większości są zajęte, w związku z czym proszę was w tym względzie o wyrozumiałość.

Dlaczego MPK jeździ rzadziej?
Zapotrzebowanie na usługi MPK jest zdecydowanie mniejsze niż w normalnych czasach, do których przywykliśmy. Badamy natężenie ruchu w pojazdach, patrzymy jak to funkcjonuje, chciałam przypomnieć jeszcze i uspokoić, że w godzinach, kiedy funkcjonują duże zakłady pracy z pracą na zmiany, tam ilość pojazdów nie zmniejszyła się. W pozostałych godzinach przeszliśmy na tzw. sobotni rozkład. Ten rozkład jest nieadekwatny do zapotrzebowania, ale rozumiemy, że chcecie państwo czuć się komfortowo i mieć możliwość korzystania z komunikacji bez obawy, dlatego (...) jest to rozkład adekwatny przy pandemii, która panuje jeśli chodzi o bezpieczne rozmieszczenie pasażerów w pojazdach. Istotne jest także to, że staramy się na bieżąco pojazdy dezynfekować, byście byli bezpieczni.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki