Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Radomska nie zgodził się na przemówienie burmistrza z Izraela [ZDJĘCIA]

mk
Międzynarodowy zgrzyt w Radomsku. Prezydent poprosił burmistrza z Izraela o zmianę treści przemówienia
Międzynarodowy zgrzyt w Radomsku. Prezydent poprosił burmistrza z Izraela o zmianę treści przemówienia Małgorzata Kulka
Delegacja Żydów z Kiryat Bialik gości w Radomsku. Prezydent Radomska Jarosław Ferenc nie zgodził się na przemówienie, w którym burmistrz Kiryat Bialik poruszał współudział Polaków w zbrodniach Holocaustu. Do zdarzenia doszło w poniedziałek (19 marca).

Radomsko gości delegację z partnerskiego miasta Kiryat Bialik. W poniedziałek rano tuż przed uroczystościami upamiętniającymi tragiczne losy Żydów w czasie drugiej wojny światowej doszło do skandalu. Burmistrz Kiryat Bialik Eli Dukorsky nie mógł wygłosić przemówienia, w którym poruszał kwestie współudziału Polaków w zbrodniach Holocaustu. Nie wyraziły na to zgody polskie władze.

Treść swojej przemowy burmistrz Kiryat Bialik konsultował z izraelskim ministerstwem spraw zagranicznych i odmówił wprowadzenia zmian.

O skandalu z udziałem żydowskiej delegacji informują Izraelskie media. Próby ocenzurowania przemówienia strona żydowska łączy z uchwaloną ustawą o IPN.

Brak zgody strony polskiej sprawił, że w ostatniej chwili zmieniono program uroczystości. Pod Macewą w prezydent Ferenc wraz z przedstawicielami radomszczańskich szkół uczcili pamięć ludności żydowskiej wczesnym rankiem, a żydowscy goście z Kiryat Bialik samotnie przed południem. Późniejsze obchody przebiegały już bez zmian.

Polsko-izraelskie spotkanie integracyjne przebiegało w przyjaznej atmosferze - uważa prezydent Radomska.

Przemówienie burmistrza Kiryat Bialik otrzymaliśmy jeszcze w ubiegłym tygodniu. Niestety zawierało ono treści, które nie zostały historycznie potwierdzone, m. in. to, że polscy rolnicy w czasie wojny zamordowali 200 tysięcy Żydów, że wśród 6 milionów Żydów, którzy zginęli podczas wojny, 200 tysięcy zostało zamordowanych przez Polaków. Dla mnie to niedopuszczalne, by tak mówić - tłumaczy prezydent Radomska Jarosław Ferenc.

Prezydent Radomska poinformował burmistrza Kiryat Bialik, że jego przemówienie jest zbyt osobiste. Według władz Radomska spotkanie polsko-izraelskie ma na celu odbudowanie kontaktów wśród młodzieży, a nie roztrząsanie niepotwierdzonych kwestii historycznych.

Oświadczenie prezydenta Jarosława Ferenca:
"Ubolewamy nad zarzutami stawianymi bezpodstawnie władzom Radomska o cenzurowanie wystąpienia naszego gościa, burmistrza Kiryat Bialik, podczas uroczystości w naszym mieście 19 marca 2018 r. upamiętniających rocznicę Holokaustu radomszczańskich Żydów przez nazistowskich Niemców.

Kilka dni przed uroczystościami mającymi upamiętniać radomszczańskim Żydów, otrzymaliśmy od strony izraelskiej przemówienie do przetłumaczenia na język polski, które podczas uroczystości w poniedziałek 19 stycznia miał wygłosić Pan Eli Dukorski, burmistrz Kiryat Bialik, miasta partnerskiego Radomska.

W tekście znalazły się opisy dotyczące tragicznych losów Żydów podczas II wojny światowej. Z przedstawionych przykładów wynika, że sprawcami morderstw i okrucieństw wobec Żydów byli Polacy, którzy we współpracy z nazistami bez określonej narodowości wymordowali m.in. 200 tysięcy Żydów. Przytoczone opowieści mają charakter osobisty, dlatego też trudno traktować je jako źródło wiedzy historycznej. Mogłyby być z pewnością przedmiotem debaty historyków bądź rozważań akademickich dotyczących czasami trudnych relacji polsko-żydowskich. Podobnie jak przytoczone cyfry dotyczące liczby ofiar, które nie są odzwierciedleniem ustaleń większości z historyków zajmujących się okresem II wojny światowej. Przedstawione teorie są mocno kwestionowane przez wielu historyków od strony metodologicznej i źródłoznawczej jako nieznajdujące oparcia w dotychczas prowadzonych badaniach.

Po konsultacjach w Ministerstwie Spraw Zagranicznych uznaliśmy, że nie możemy ingerować w treść przemówienia burmistrza Kiryat Bialik, który reprezentuje administrację Państwa Izrael, i z którym łączą Polskę liczne więzi i strategiczne partnerstwo.

Nie uciekamy od drażliwych kwestii i sporów historycznych, jednak nie powinny być one rozstrzygane podczas oficjalnych uroczystości, ale w trakcie rzeczowych dyskusji i konferencji naukowych. Dlatego zwróciliśmy się z nieformalną prośbą do strony izraelskiej, by spotkanie pod Macewą - w którym w większości uczestniczyłaby młodzież z Radomska i Kiryat Bialik – miało charakter bardziej koncyliacyjny, pozwalający lepiej się poznać, rozwinąć życzliwe i przyjazne relacje oraz odrzucić stereotypy. Nasi partnerzy z Kiryat Bialik, niestety, pozostali przy swoim stanowisku.

Władze Radomska i dyrektorzy szkół - niezależnie od strony izraelskiej – uczcili w tym dniu pamięć pomordowanych Żydów składając pod Macewą kwiaty i zapalając znicze wspominając naszych żydowskich Radomszczan .
Jednocześnie zabezpieczyliśmy pod względem organizacyjnym (np. wyłączenie z ruchu) miejsca w Radomsku, w których planowana była obecność delegacji z Kiryat Bialik. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami na godzinę 12.00 w szkole nr 2 i 9 przygotowano obiad dla delegacji. Natomiast o godz. 14.00 odbyło się zaplanowane spotkanie polskiej i izraelskiej młodzieży.

Ponadto informuję, iż zwrócę się do radomszczańskich nauczycieli, aby przeprowadzili dodatkowe lekcje dotyczące losów radomszczańskich Żydów i Holokaustu, połączone np. ze zwiedzaniem KL Auschwitz, największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady przede wszystkim Żydów, ale też Polaków, Rosjan czy Cyganów.

Potwierdzamy sprzeciw wobec posługiwania się niepopartymi naukowo danymi w obszarze tak bolesnym, jak losy Polaków i Żydów podczas niemieckiej okupacji. Jedynym sposobem osiągnięcia pożądanego postępu w dialogu polsko-żydowskim jest poszanowanie prawdy."
Jarosław Ferenc
prezydent miasta Radomska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki