Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Prezydent Sieradza straci Krzyż Zasług? Kancelaria Prezydenta RP zwróciła się do wojewody[FOTO]

Natalia Ptak
Natalia Ptak
Do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wpłynął wniosek o odebranie prezydentowi Pawłowi Osiewale odznaczenia państwowego- Brązowego Krzyża Zasług, którym został on uhonorowany w maju 2019 roku.

Wniosek o odebranie odznaczenia państwowego do Kancelarii Prezydenta RP złożył Karol Rajewski, były burmistrz Błaszek. Swoją prośbę wnioskujący motywuje tym, że odznaczony prezydent Sieradza dopuścił się czynu, w skutek którego, w opinii wnioskodawcy stał się on tego odznaczenia niegodny. Jak podnosi dalej Karol Rajewski, nadanie odznaczenia mogło nastąpić w wyniku wprowadzenia w błąd prezydenta Andrzeja Dudy, ponieważ prawdopodobnie nie był on poinformowany o fakcie potrącenia przez prezydenta Sieradza starszej kobiety i oddalenia się z miejsca zdarzenia.

Mowa o zdarzeniu, do jakiego doszło na parkingu przed galerią handlową, w marcu 2019 roku. Paweł Osiewała potrącił swoim samochodem 79-letnią kobietę, po czym odjechał z miejsca zdarzenia. Jak wyjaśniał, nie zauważył ani nie poczuł, aby kogoś potrącił. Zdarzenie natomiast nagrały kamery monitoringu. Policja zdecydowała o ukaraniu prezydenta Sieradza mandatem w wysokości 300 zł. Po nagłośnieniu tematu przez media, tematem zainteresowała się prokuratura. W sierpniu Paweł Osiewała usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia.Ostatecznie prezydent Sieradza został uznany za winnego. Sąd skazał go na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Paweł Osiewała musi także zapłacić kwotę 10 tys zł na rzecz poszkodowanej kobiety. Sąd ponadto odebrał mu prawo jazdy na 3 lata.

Tymczasem pod koniec maja 2019 roku na wniosek wojewody łódzkiego, prezydent Andrzej Duda odznaczył prezydenta Pawła Osiewałę Brązowym Krzyżem Zasług. Jak skomentował wówczas Paweł Osiewała, odznaczenie to jest dla niego ogromnym zaszczytem, ale też wyróżnieniem wszystkich mieszkańców Sieradza za działania podjęte w kierunku rozwoju miasta, które pięknieje i jest coraz mocniej rozpoznawalne w kraju i za granicą.

-Nie chcę nikogo oskarżać, ale w mojej opinii Prezydent Duda mógł zostać oszukany i mogło dojść do podstępnego wyłudzenia odznaczenia w celu przedstawiania Prezydenta Sieradza jako „kryształowego” człowieka. Jak wiemy nieposzlakowana opinia ma zawsze wpływ na wysokość wymierzanej kary w sądach-

komentuje Karol Rajewski, wnioskujący o odebranie odznaczenia państwowego prezydentowi Sieradza.

Kancelaria Prezydenta RP, a konkretnie Biuro Odznaczeń i Nominacji bardzo szybko zainteresowało się złożonym wnioskiem. Jak czytamy w odpowiedzi, Prezydent RP może podjąć decyzję o pozbawieniu orderów i odznaczeń na wniosek Kapituł Orderów, organów wymienionych w art. 2 właściwość organów w sprawie nadawania orderów i odznaczeń, ust. 2 i 3 oraz z własnej inicjatywy po zasięgnięciu opinii wnioskodawcy, a w przypadku pozbawienia orderu - po zasięgnięciu opinii odpowiedniej Kapituły, w razie stwierdzenia, że:
1)nadanie orderu lub odznaczenia nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd albo
2)odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny orderu lub odznaczenia.

-Pan Paweł Osiewała został uhonorowany Brązowym Krzyżem Zasługi postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 maja 2019 roku na wniosek Wojewody Łódzkiego. Stosownie do powyższego procedura pozbawienia odznaczenia państwowego może być wszczęta w Kancelarii Prezydenta RP dopiero po przedstawieniu wniosku w tej sprawie przez organ uprawniony ustawowo. W przypadku Pana Pawła Osiewały organem tym jest Wojewoda Łódzki. Z uwagi na powyższe Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Wojewody Łódzkiego jako ustawowego wnioskodawcy w trybie art 36 ust 1 Ustawy- wyjaśnia Robert Kroner, Dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji.

Prezydent Paweł Osiewała tematu wniosku o odebranie odznaczenia skomentować nie chciał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki