18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydentki z marginesu

Anna Pawłowska
Sztuka kontrowersyjnego austriackiego dramatopisarza Wernera Schwaba "Prezydentki" to dramat o ludziach wykluczonych w najszerszym tego słowa znaczeniu, wykluczonych społecznie i ekonomicznie.

Na Letniej Scenie Forum w Śródmiejskim Forum Kultury w Łodzi (ul. Roosevelta 17) pojawi się dziś o godz. 19 za sprawą Polskiej Sceny działającej przy teatrze w Czeskim Cieszynie - Tesinske Divadlo.
Tekst mówi o marginesie, którego nie traktuje się poważnie, tylko z zainteresowaniem podgląda. O trzech zupełnie różnych kobietach, które nigdy by się nie spotkały, gdyby nie połączyło je właśnie owo postawienie poza nawiasem.

"Prezydentki" - same wykluczone, poniżane, pogardzane - również między sobą tworzą zhierarchizowaną strukturę, na wzór niedoścignionego, jak im się wydaje, wzoru promowanego przez klasy wyższe. Zupełnie jakby tego rodzaju zachowanie było dla nich równoznaczne z awansem społecznym.

Dramat należy do najbardziej znanych utworów tragicznie zmarłego autora. Spektakl grany był w wielu teatrach w Polsce i w Czechach.

Na Polskiej Scenie w Czeskim Cieszynie premierę miał 9 listopada w ramach VI Festiwalu Teatrów Moraw i Śląska w 2006 roku. Zdobył wówczas główną nagrodę.

- Monika Strzępka, reżyserka spektaklu, zaproponowała inne jego odczytanie. W poprzednich realizacjach eksponowany był zazwyczaj wątek obyczajowy i psychologiczny. Nasza realizacja pokazuje dramat z perspektywy społeczno-politycznej. Pojawiają się w nim odniesienia do aktualnej sytuacji politycznej w Polsce - opowiada Joanna Wania, kierownik literacki Polskiej Sceny w Cieszynie.

Prezydentki to trzy kobiety w średnim wieku, których życie kręci się wokół nowo zakupionego kolorowego telewizora. Paplają o papieżu, opatrzności, życiu i sensie istnienia świata. Widzowie obserwują ich wzajemne relacje, próby zdobycia dominacji, które kulminują w agresji.
Werner Schwab urodził się w 1958 roku w austriackim Grazu. Religijna matka, sprzątająca w zamożnych domach, wychowywała go samotnie, na syna przerzucając znaczną część odpowiedzialności za swój grzech uwiedzenia i porzucenia.

Rozpoczął studia w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak rzucił je po roku, by wraz z żoną osiąść na wsi w zrujnowanym na poły domu. Wkrótce jednak porzucił rodzinę i przeprowadził się do Wiednia. Tu powstały dramaty wydane w 1991 roku w zbiorze "Dramaty fekaliczne". Po roku wydał kolejny zbiór.

W noworoczny poranek 1994 roku znaleziono go martwego z 4,1 promila alkoholu we krwi. Zmarł w wieku 35 lat, pozostawiając 15 dramatów, w tym siedem w formie rękopisu.

"Prezydentki", importowane zza naszej południowej granicy, to jeden z ostatnich spektakli Letniej Sceny Forum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki